Porady ogrodnicze

Ta roślina jest nielegalna i bardzo inwazyjna. Potrafi przebić się nawet przez beton

Rdestowiec ostrokończysty występuje dość pospolicie w całej Polsce. Swoim wyglądem przypomina krzew o sercowatych liściach i niewielkich białych kwiatach. Jest jednak rośliną inwazyjną, która potrafi błyskawicznie się rozprzestrzenić i zdominować teren. Zwalczanie rdestowca ostrokończystego nie należy do łatwych, gdyż nie wystarczy tylko wyciąć części naziemne. Sprawdź, jak się go pozbyć, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów.  

Ta roślina jest nielegalna i bardzo inwazyjna. Potrafi przebić się nawet przez beton
Rdestowiec ostrokończysty szybko się rozrasta i może stwarzać poważne problemy. Fot.vynikal/123RF.com

Spis treści:

Rdestowiec ostrokończysty – nielegalna i inwazyjna bylina

Rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica), nazywany jest również rdestowcem albo rdestem japońskim, to wieloletnia zielna bylina należąca do rodziny rdestowatych. Swoim wyglądem przypomina krzew, gdyż może osiągać nawet 3 m wysokości. Jego ojczyzną jest Azji, natomiast do Europy został sprowadzony w XIX wielu jako roślina ozdobna ze względu na dekoracyjne liście i delikatne, białe kwiaty, które pojawiają się późnym latem. Z czasem okazało się jednak, że jest to agresywny chwast, który błyskawicznie się rozprzestrzenia i zagraża przyrodzie. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce.  

Rdestowiec ostrokończysty charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Dzięki silnym i głęboko rosnącym kłączom szybko rozprzestrzenia się i stwarza problemy. Jego pędy błyskawicznie wyrastają z kłączy, a nawet mogą przebijać się przez betonowe powierzchnie. Zwykle przekraczają wysokość 2 m, przez co zasłaniają rośliny znajdujące się poniżej. Choć rdestowiec ostrokończysty należy do roślin miododajnych, a nawet wykazuje właściwości lecznicze, jego uprawa jest zakazana w świetle prawa. Co więcej, wymaga on zwalczania, ponieważ negatywnie wpływa na środowisko, a nawet gospodarkę. Ze względu na duże rozmiary ogranicza dostęp do światła roślinom znajdującym się w pobliżu, przez co wypiera gatunki rodzime. Ponadto zmienia właściwości fizyczne i chemiczne gleby, a także ogranicza widoczność i dostęp do wód. Z racji tego, ze kłącza mogą przepić się przez beton, rdestowiec ostrokończysty może uszkadzać nawierzchnię dróg i chodników, a nawet jest zagrożeniem dla fundamentów budynków.   

rdestowiec ostrokończysty Rdestowiec ostrokończysty to roślina bardzo inwazyjna i trudna do zwalczenia. Fot.piep600/123RF.com

Jak się pozbyć rdestowca ostrokończystego?

Zwalczanie rdestowca ostrokończystego nie należy do łatwych zadań, gdyż ma bardzo rozwinięty system korzeniowy. Co więcej, wykazuje stosunkowo duża odporność na środki chemiczne, dlatego nie zawsze okazują się one skuteczne. Jak się pozbyć rdestowca ostrokończystego? Pierwszym krokiem jest wycięcie nadziemnych części rośliny. Następnie należy wykopać podziemne kłącza. Najlepiej to zrobić wraz z dużym fragmentem ziemi, ponieważ chwast ten potrafi się odrodzić nawet z niewielkiego kawałka kłącza czy pędu. Na koniec miejsce, gdzie rosła bylina, warto przykryć grubą, czarną folią, po czym regularnie sprawdzać, czy nie przebiją się przez nią kolejne pędy. Walkę z rdestowcem ostrokończystym najlepiej rozpocząć wiosną (w kwietniu lub na początku maja), kiedy tylko pojawią się młode pędy. Łatwiej pozbyć się małych roślin niż dużych egzemplarzy.  

Warto jednak pamiętać, aby po usunięciu rośliny z działki, zadbać o odpowiednią utylizację. Części nadziemne można kompostować, ale proces ten należy stale monitorować, ponieważ rdestowiec ostrokończysty może się zregenerować i wyrosnąć nawet z fragmentów pędów. Jeśli chodzi o kłącza, nie zaleca się ich kompostowania.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co posadzić obok laurowiśni? Twój żywopłot będzie jeszcze piękniejszy

Opuchlaki na rododendronie. Jak rozpoznać i pozbyć się szkodników?

Posiejesz raz, będzie zdobił ogród przez lata. Kiedy siać rozwar i jak go pielęgnować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.