Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie i przesadzanie piwonii. O czym warto pamiętać?

Piwonie to niezwykłe krzewy, które bardzo obficie kwitną na przełomie maja i czerwca. Ich kwiaty pojawiają się przed różami, a tuż po tulipanach. Dzięki temu ogród wspaniale wygląda w momencie, gdy cebulowe dawno przekwitły, a pozostałe byliny i krzewy nie zdążyły jeszcze "wybuchnąć". Dlatego piwonie powinny koniecznie znaleźć się na twoich rabatach. Dowiedz się, kiedy warto je sadzić i przesadzać.

Sadzenie i przesadzanie piwonii. O czym warto pamiętać?
Piwonie doskonale nadają się do bukietów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Piwonie — charakterystyka i odmiany

Większość odmian piwonii pochodzi z terenów Europy i Azji, z obszarów, na których panuje umiarkowany klimat. Zazwyczaj rosną na słonecznych zboczach lub pomiędzy wysokimi roślinami. Duża część gatunków to byliny, jednak można spotkać także półkrzewy lub krzewy, które osiągają nawet do 3,5 m wysokości. Wśród najbardziej popularnych odmian można wymienić np.:

 • piwonię Red Sarah — tworzy fuksjowe, pełne kwiaty o średniej wielkości. Ma wysokość do 120 cm i kwitnie w czerwcu. Jest w pełni mrozoodporna;

 • piwonię Shirley Temple — bardzo wczesna odmiana, która kwitnie na biało już na początku czerwca. Osiąga wysokość do 80 cm i jest odporna na mróz. Jej nazwa nawiązuje do znanej amerykańskiej aktorki Shirley Temple Black;

 • piwonię koperkową czerwoną — piękna odmiana o otwartych kwiatach, które przyciągają zapylacze. Dorasta do wysokości 50 cm, a więc sprawdzi się z przodu rabaty. Wyróżnia się drobnymi, koperkowymi liśćmi. Jest mrozoodporna;

 • piwonię majową Rubra Plena — niesamowity okaz o pełnych, rubinowych kwiatach. Dorasta do 60 cm wysokości i kwitnie już na Dzień Matki.

Piwonie rozmnażają się przez kłącza, dzięki czemu można łatwo uzyskać nowe sadzonki. W zależności od gatunku kwiaty mogą mieć od 15 do 30 cm średnicy. Wiele z nich pachnie, dzięki czemu przebywanie w ogrodzie jest niezwykle przyjemne. Doskonale nadają się do bukietów, ponieważ długo stoją w wazonie i wspaniale zdobią wnętrze.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby hibiskus zakwitł? Uprawa i zastosowanie hibiskusa

Jak sadzić piwonie — krok po kroku

Sadzenie piwonii nie jest łatwe. Wystarczy jeden błąd, aby roślina nie wydała pięknych kwiatów. Dlatego warto najpierw dokładnie zapoznać się z zasadami ich sadzenia, aby zwiększyć szanse na uzyskanie wspaniałej dekoracji wiosną.

Piwonia do rozwoju potrzebuje odpowiedniego miejsca. Fot. 123RF.com

 • Przed posadzeniem piwonii trzeba wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być dobrze nasłonecznione przynajmniej przez połowę dnia. Im więcej słońca, tym szybsze kwitnienie. Jeśli chcesz wydłużyć okres cieszenia się tymi pięknymi kwiatami, wybierz lekko zacieniony zakątek.

 • Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna i bogata w próchnicę. W tym miejscu nie może zalegać woda, ponieważ bulwy zgniją lub przemarzną zimą. Dobrym pomysłem jest wykopanie dołka i wypełnienie go kompostem. Materia zawiera wiele składników odżywczych, które są potrzebne roślinie do prawidłowego rozwoju. Ponadto zapobiegnie utracie wody i wesprze wzrost korzeni.

 • Jeśli sadzisz piwonie z tzw. gołym korzeniem, zadbaj, aby na sadzonce nie znalazły się żadne zgnite części. Natomiast, jeśli masz duże rośliny z liśćmi, pamiętaj, aby najpierw obkopać ziemię wokół roślin ostrym szpadlem. Następnie trzeba delikatnie podnieść bryłę, np. za pomocą wideł. Gdy uda się podważyć korzenie, złap za liście i pociągnij je lekko do góry. Pamiętaj, że roślina ma dość kruchą bryłę korzeniową, dlatego łatwo ją uszkodzić. Po umieszczeniu sadzonki z liśćmi w gruncie, należy przyciąć te pędy ok. 2-3 cm nad ziemią.

 • Piwonie sadź bardzo ostrożnie, ponieważ uszkodzone zgniją, a zakopane zbyt głęboko nie zakwitną. Z kolei te posadzone za płytko przemarzną i nie dadzą pięknych kwiatów. Warstwa ziemi, która przykrywa bulwy nie powinna być większa niż 3-4 cm.

 • Po umieszczeniu piwonii w glebie trzeba delikatnie ubić podłoże i obficie podlać.

 • Jeśli chcesz, żeby rabata wyglądała estetycznie i nie wysychała zbyt szybko, wyściółkuj podłoże korą, kompostem lub przerobionymi zrębkami. To dobry sposób także na to, żeby zabezpieczyć sadzonki przed przemarzaniem.

 • Podpisz rośliny, które udało ci się posadzić, oraz oznacz miejsca, gdzie są bulwy. Dzięki temu podczas sadzenia tulipanów i innych cebulowych kwiatów, nie wykopiesz przypadkowo piwonii.

Te rośliny należy sadzić w sporej odległości od siebie. Przerwa pomiędzy nimi nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Piwonie dość mocno się rozrastają. W zbyt dużym zagęszczeniu mogą nie kwitnąć zbyt obficie i/lub chorować na choroby grzybowe.

Piwonie można uprawiać bezpośrednio w gruncie lub w dużych donicach. Warto jednak pamiętać, aby przed nadejściem zimy przenieść je do chłodnego, ale widnego pomieszczenia. Inaczej rośliny przemarzną.

Przeczytaj również: Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Kiedy sadzić piwonie?

Najlepszy czas na sadzenie piwonii przypada na przełom sierpnia i września. W tym czasie roślina już nie kwitnie i powoli przygotowuje się do "zimowego snu”. Dlatego skupia się na rozwijaniu korzeni i pobieraniu składników odżywczych z podłoża. Sadzenie w tym terminie sprzyja ukorzenianiu się jej.

 • Kiedy przesadzać piwonie?

Jeśli masz w ogrodzie piwonie i chcesz je przesadzić, przełom sierpnia i września to najlepszy czas. W tym okresie nie ma już mocnych, intensywnych upałów, które mogłyby wysuszyć kłącza i doprowadzić do ich uszkodzenia. Jest wilgotno, co sprzyja rozwijaniu korzeni. Ponadto roślina nie ma zamiaru wypuszczać kwiatów o tej porze roku, zatem nie ma ryzyka, że je uszkodzisz.

Aby przesadzanie piwonii się udało, trzeba pamiętać nie tylko o właściwym miesiącu, ale także odpowiednim dniu. Rośliny najlepiej przekopywać, kiedy jest pochmurnie lub wieczorami. Dzięki temu bulwy nie wyschną.

Jeśli jednak musisz przesadzić piwonie wcześniej, np. w czerwcu, bo robisz remont czy przeprowadzasz się, nie wahaj się wykopać sadzonek z ziemi. Choć przesadzanie roślin w innym terminie niż sierpień-wrzesień nie jest wskazane, może się okazać jedynym sposobem na ich uratowanie. Warto jednak przed wykopaniem piwonii przyciąć jej pędy. Dzięki temu roślin łatwiej ukorzeni się w nowym miejscu.

Przeczytaj również: Gdy rozkwita, trudno oderwać od niej wzrok. Sadzenie i uprawa lilii drzewiastej

Po co przesadzać piwonie?

Zastanawiasz się, czy trzeba przesadzać piwonie? Jeśli rośliny obficie kwitną i dobrze się rozwijają, nie jest to konieczne. Jednak są sytuacje, w których wykopanie tych kwiatów jest bardzo potrzebne. Piwonie trzeba przesadzić, jeśli:

 • na wybranym stanowisku chorują lub słabo kwitną mimo intensywnego nawadniania i nawożenia,
 • mimo starannej pielęgnacji nie kwitną,
 • często chorują w wyniku nadmiernego zagęszczenia,
 • potrzebne są nowe sadzonki do umieszczenia w innych miejscach w ogrodzie,
 • rośliny zbyt mocno się rozrosły, przez co zagłuszają inne okazy.

Pamiętaj, że każda ingerencja w korzenie rośliny oznacza ryzyko ich uszkodzenia. Dlatego obchodź się z nimi bardzo ostrożnie.

Prawidłowa technika sadzenia piwonii jest niezwykle istotna, jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi kwiatami. Dlatego nie bagatelizuj tego i postępuj dokładnie według naszych wskazówek.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Ogród w stylu skandynawskim. Co posadzić i jak powinien wyglądać ogród w stylu chłodnej północy

"Na zdrowie": Orzechy włoskie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.