Spis treści:
- Firletka chalcedońska – zapomniana roślina wraca do łask
- Jak uprawiać firletkę chalcedońską?
- Gdzie sadzić firletkę chalcedońską?
Firletka chalcedońska – zapomniana roślina wraca do łask
Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to bylina z rodziny goździkowatych, która pochodzi z Azji. Do Europy trafiła w XVI wieku jako roślina ozdobna z ogrodów tureckich. Firletka chalcedońska bywa nazywana krzyżem maltańskim lub jerozolimskim. W czasie kwitnienia może osiągać 1-1,2 m wysokości. Wczesnym latem (w czerwcu i lipcu) na sztywnych i wyprostowanych pędach pojawiają się duże, baldachowate kwiatostany, złożone z licznych gwiazdkowatych kwiatów. Utrzymują się one na roślinie aż do września. Zwykle mają one kolor pomarańczowy lub czerwony, choć są też odmiany białe lub różowe. Oprócz tego firletka chalcedońska posiada szerokie, wydłużone, zebrane w rozetę liście, które razem z pędami są szorstko owłosione.
Dawniej firletka chalcedońska cieszyła się dużą popularnością wśród ogrodników, ale na jakiś czas odeszła w zapomnienie. Dziś ponownie wraca do łask i coraz częściej zdobi ogrody swoim atrakcyjnym kwitnieniem. Posadzona na odpowiednim stanowisku szybko i mocno się rozrasta, dlatego czasami może stać się nawet ekspansywna. W związku z tym należy kontrolować jej wzrost.
Kwiatostany firletki chalcedońskiej złożone są z licznych, barwnych, gwiazdkowatych kwiatów. Fot.anatoliyberislavskiy/123RF.com
Jak uprawiać firletkę chalcedońską?
Firletka chalcedońska należy do roślin łatwych w uprawie. Aby długo i obficie kwitła, warto zapewnić jej optymalne warunki do prawidłowego wzrostu. Roślina ta nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy tylko zadbać o regularne podlewanie i nawożenie. Warto też usuwać z pędów przekwitłe kwiatostany, co pobudzi firletkę do tworzenia nowych kwiatów. Co więcej, gatunek ten jest w pełni mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji firletki chalcedońskiej.
- Stanowisko i ziemia
Firletka chalcedońska najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Równie dobrze poradzi sobie na stanowiskach półcienistych. Jeśli chodzi o podłoże, preferuje glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną i lekko wilgotną. Nie toleruje z kolei ziemi ciężkiej i bardzo mokrej.
Przeczytaj również: Kiedy i jak wysiewać kosmosy? Ostatni moment, by onętki szybko zakwitły
- Podlewanie i nawożenie
Choć firletka chalcedońska wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, dobrze zniesie krótkotrwałą suszę. Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach wyjątkowo ciepłej pogody. Jednocześnie źle znosi nadmiar wody w podłożu, co może powodować gnicie korzeni i słabe kwitnienie. Oprócz tego firletka chalcedońska wymaga dostarczenia składników pokarmowych. Aby wzmocnić roślinę i zapewnić jej obfite kwitnienie, wczesną wiosną oraz późnym latem warto zaaplikować wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących.
Firletka chalcedońska to bylina mało wymagająca. Fot.CanvaPro
- Rozmnażanie
Najczęstszym sposobem rozmnażania firletki chalcedońskiej jest wysiew nasion. Wysiewamy je w kwietniu lub w maju do doniczek. Po wykiełkowaniu sadzonki należy przepikować do osobnych pojemników. Na miejsce stale można je wysadzać latem, w okolicach lipca czy sierpnia. Dzięki takiej metodzie firletki zakwitną dopiero w następnym roku. Warto też wiedzieć, że rośliny te mogą dawać obfity samosiew, przez co czasami bywają ekspansywne.
Kolejnym sposobem na rozmnażanie firletki chalcedońskiej jest podział rozrośniętych kęp. Metoda ta jest mniej czasochłonna i wymagająca. Najlepszą porą na przeprowadzenie tej czynności jest wiosna. Po wykopaniu roślin dzielimy je na mniejsze części z kilkoma korzeniami. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy głęboko w gruncie.
- Choroby i szkodniki
Firletki chalcedońskie są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki. Niekiedy mogą jednak zostać zaatakowane przez ślimaki, które żerują na liściach. Ponadto warto uważać na przelanie, gdyż może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. W tym przypadku należy zastosować specjalne opryski.
Gdzie sadzić firletkę chalcedońską?
Firletka chalcedońska wyróżnia się atrakcyjnym i jaskrawym kwitnieniem, dlatego tworzy mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie. Obok jej kwiatów nie sposób przejść obojętnie. Doskonale sprawdzi się na rabach i kwiatowych i skalniakach. Poradzi sobie też przy zbiornikach wodnych. Roślina ta może być sadzona pojedynczo, ale najlepiej prezentuje się w większych grupach, po 8-12 egzemplarzy. Firletka chalcedońska doskonale wygląda w towarzystwie takich roślin, jak dzwonki, krwawniki, ostróżki, liliowce, floksy wiechowate, przetaczniki kłosowe, gailardie, rudbekie, a także jeżówki, irysy, cynie, astry czy goździki brodate. Równie dobrze będzie prezentować się posadzona obok jednobarwnych lub ozdobnych traw. Co więcej, firletka jest znakomita na kwiat cięty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Tworzy efektowny, zielony dywan i wypełnia puste przestrzenie. Jak uprawiać kopytnik pospolity?