Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak wysiewać kosmosy? Ostatni moment, by onętki szybko zakwitły

Kosmosy, nazywane również onętkami lub warszawiankami, to jedne z najpiękniejszych roślin na letnich rabatkach. Delikatne, zwiewne, kolorowe i przede wszystkim proste w uprawie kwiaty może mieć na swojej działce każdy ogrodnik, nawet ten początkujący. Pięknem onętek możemy cieszyć się nawet kilka tygodni wcześniej niż zwykle, jeśli zastosujemy pewną prostą metodę. Sprawdź, kiedy i jak wysiewać kosmosy, żeby szybko zakwitły.

Kiedy i jak wysiewać kosmosy? Ostatni moment, by onętki szybko zakwitły
Sprawdź, jak przyspieszyć kwitnienie kosmosów nawet o kilka tygodni. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kosmos (onętek) – kwiat z babcinego ogrodu

Kosmosy, czyli onętki, to niezwykle urokliwe rośliny, które latem wytwarzają różnokolorowe kwiaty. Tzw. warszawianki od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, dlatego wiele osób kojarzy je z czasami dzieciństwa i babcinym ogrodem. Wywołujące sentymenty kosmosy podwójnie pierzaste (Cosmos bipinnatus), ponieważ nie są odporne na chłód, uprawiane są w naszym klimacie jako rośliny jednoroczne. Występują w wielu ciekawych odmianach, które są zróżnicowane nie tylko pod względem wysokości, ale również koloru kwiatów. Każda z nich ma krzewiasty, rozgałęziony pokrój. Wzniesione łodygi, w zależności od odmiany, mogą osiągnąć od 40 do nawet 180 cm wysokości.

Na delikatnych, poruszanych wiatrem pędach pojawiają się dość duże, miododajne kwiaty w różnorodnych kolorach – od bieli, przez pastelowe róże, aż po fiolety. Mogą stanowić najpiękniejszą dekorację wielogatunkowych rabat, nadają się również do obsadzania ścieżek ogrodowych oraz uprawy w pojemnikach (najniższe odmiany). Kwiaty onętek są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu utrzymują się na roślinie aż do pierwszych przymrozków. Jeśli kosmosy wysiejemy bezpośrednio do gruntu, zakwitną w lipcu. Istnieje jednak prosty sposób na to, by cieszyć się kolorowymi onętkami nawet kilka tygodni wcześniej – zdradzamy go w dalszej części artykułu.

Kosmosy kojarzą się z babcinym ogródkiem. Kwitnące kosmosy kojarzą się z babcinym ogródkiem. Fot. jahidul2358/123RF.com

Przeczytaj również: Jakie kwiaty można posadzić na balkonie w kwietniu? Im niestraszne są zmiany temperatury

Kiedy i jak wysiewać kosmosy, żeby wcześniej zakwitły?

Kosmosy to rośliny o minimalnych wymaganiach, a ich uprawa nie sprawia większych trudności. Warto pamiętać, że onętki preferują słońce oraz lekką, przepuszczalną glebę. Właśnie na takim stanowisku powinniśmy je wysiać, by zdrowo rosły i zachwycająco kwitły. Onętek jest ciepłolubny, dlatego odpowiednim terminem na siew prosto do gruntu jest czas od końca kwietnia do początku czerwca. Trzeba mieć jednak świadomość, że uprawiane w ten sposób rośliny zakwitną dopiero po ok. 2 miesiącach od momentu siewu (w lipcu).

Istnieje jednak prosty sposób na przyspieszenie kwitnienia kosmosów. Piękne kwiaty pojawią się dużo szybciej, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem zrobimy z nich rozsadę. Kiedy to zrobić, aby onętki wcześniej zakwitły? Najlepiej pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wysiewając kosmosy na rozsadę w tym terminie, pierwszych kwiatów będziemy mogli spodziewać się już w czerwcu. Warto to zrobić również ze względu na to, że młode kosmosy często padają ofiarą żarłocznych ślimaków. Wyrośniętymi sadzonkami, które posadzimy w ogrodzie dopiero w drugiej połowie maja, będą się mniej interesować.

Jak siać komos na rozsadę, by zakwitł kilka tygodni wcześniej? Oto najważniejsze wskazówki:

  • Nasiona wysiewamy punktowo, po 2-3 sztuki, do doniczek ze sterylnym i przepuszczalnym podłożem;

  • Przysypujemy je niewielką warstwą ziemi i zraszamy miękką wodą;

  • Rozsadę przetrzymujemy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, utrzymując stałą wilgotność podłoża;

  • Jeśli chcemy uzyskać silniejsze sadzonki, siewki możemy przepikować do większych pojemników, gdy będą miały 2-3 liście właściwe.

Sadzonki pielęgnujemy do czasu przeniesienia ich do ogrodu. Kosmosy z rozsady możemy posadzić w gruncie po tzw. zimnej Zośce, zatem w momencie, gdy ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków zmaleje.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Fantastyczna roślina okrywowa, ma piękne kwiaty i nie zrzuca liści. Uprawa ubiorka wiecznie zielonego

Jak pobudzić hortensje do wzrostu i kwitnienia? Zrób odżywkę ze starego przepisu

Po przycięciu róż podlej je warzywną odżywką. Krzaki będą gęste i bez mszyc

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.