Porady ogrodnicze

Najlepsza bariera na ślimaki w ogrodzie i świetny nawóz. Rozsyp wokół grządek w warzywniku

Pozbawione skorupy ślimaki to prawdziwa zmora wszystkich ogrodników. Największy problem z nimi mamy wiosną, gdy ze znajdujących się w glebie jaj wykluwają się setki żarłocznych osobników. Szkodniki te niszczą praktycznie wszystkie rośliny, jakie spotkają na swojej drodze, a ich ulubionym przysmakiem są młode siewki. Szukasz skutecznego sposobu na ślimaki w ogrodzie? Zanim sięgniesz po chemię, sprawdź, jak się pozbyć nieproszonych gości za pomocą ekologicznego środka. Podpowiadamy, jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki.

Najlepsza bariera na ślimaki w ogrodzie i świetny nawóz. Rozsyp wokół grządek w warzywniku
W ogrodzie już pojawiły się ślimaki? Pozbądź się ich za pomocą ekologicznego środka. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Mączka bazaltowa na ślimaki

Wiosną twój ogród opanowały ślimaki bez skorupy, czyli nagie? Coroczna plaga tych uciążliwych szkodników to poważny problem, który dotyka większość ogrodników, spędzając im sen z powiek. Nie bez powodu, ponieważ wszystkożerne ślimaki nagie wyrządzają na naszych działkach mnóstwo szkód. Wygryzają dziury w liściach, uszkadzają korzenie roślin, zjadają nawet owoce i płatki kwiatów. Sieją prawdziwe spustoszenie zarówno wśród roślin ozdobnych, jak i uprawnych. Często żerują w warzywniku, żywiąc się młodymi wschodami. Ich szczególnym przysmakiem są buraki, sałata, cukinia, fasola oraz papryka.

Ślimaki to niemile widziani goście w naszych ogrodach, dlatego szukamy sposobów na szybkie pozbycie się ich z działki. Warto jednak pamiętać, że stosowanie trutek powinno być ostatecznością, ponieważ stworzenia te odgrywają ważną rolę w przyrodzie, uczestnicząc w obiegu materii organicznej. Dlatego w pierwszym kroku wybierajmy ekologiczne środki, które nie zrobią krzywdy ani ślimakom, ani środowisku. Jednym ze sposobów zwalczania tych szkodników jest zastosowanie mączki bazaltowej – całkowicie naturalnego nawozu, który otrzymywany jest poprzez zmielenie skały bazaltowej. Na co dzień środek ten wykorzystujemy do zasilania roślin ozdobnych, drzew oraz krzewów owocowych, jak i warzyw. Doskonale sprawdza się również jako ekologiczny sposób na mszyce.

Mączka bazaltowa jest barierą na ślimaki, gdyż oblepia ich lepkie ciała, przez co mają trudności z poruszaniem się. Szkodniki trzymają się z dala od tego naturalnego nawozu również ze względu na to, że zawiera on miedź – pierwiastek, za którym nie przepadają. Obecność miedzi w środowisku zniechęca do żerowania szczególnie ślimaki nagie.

Szkody w ogrodzie wyrządzają ślimaki pozbawione skorupy. Szkody w ogrodzie wyrządzają ślimaki pozbawione skorupy. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jak się pozbyć mchu z trawnika? Ten genialny sposób nic nie kosztuje

Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?

Mączka bazaltowa działa na wszystkie ślimaki – zarówno nagie, jak i posiadające skorupę, przy czym najwrażliwsze na nią są te pierwsze. Aby środek ten wykazał największą skuteczność, musimy stosować go w ciepłe i suche dni. Jednak nie martwmy się, jeśli nagle spadnie deszcz i mączka bazaltowa zostanie spłukana z grządek. Ponieważ ten naturalny preparat jest również nawozem, w ten sposób zasilimy glebę w cenne makro- i mikroelementy, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. W takiej sytuacji wystarczy poczekać na poprawę warunków atmosferycznych i powtórzyć zabieg.

Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki? To bardzo proste:

  • Mączką bazaltową obsypujemy wokół całe grządki, które chcemy zabezpieczyć przed inwazją ślimaków. Stworzona z proszku bariera stanie się dla nich niemożliwa do przejścia;

  • Nawóz możemy rozsypać także wokół pojedynczych roślin, np. krzaczków truskawek.

Plaga ślimaków w ogrodzie to ogromny problem, ale możemy z nim sobie poradzić w całkowicie bezpieczny i ekologiczny sposób. Stosowanie mączki bazaltowej pomaga w pozbyciu się uporczywych szkodników, a przy okazji jest doskonałą metodą użyźniania gleby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Bratki będą kwitły przez całą wiosnę i lato. Zahartuj i podlewaj naturalnym nawozem

Czym dokarmiać pomidory przez cały sezon? Naturalne nawozy od sadzenia aż po zbiory

Jak przygotować zdrowy kompost? Tego nie możesz do niego dodawać

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.