Spis treści:
- Tuje w ogrodzie
- Co można posadzić pod tujami?
- Co można posadzić obok tui?
- Jakich roślin nie lubią tuje?
Tuje w ogrodzie
Tuje, znane też jako żywotniki, to rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych. Dzielą się na pięć gatunków, które w naturze można spotkać w Azji i Ameryce Północnej. Niektóre gatunki to popularne rośliny ozdobne, dostępne w kilku odmianach i mające niewielkie wymagania pielęgnacyjne. W Polsce uprawiane są przede wszystkim:
- żywotnik zachodni,
- żywotnik olbrzymi,
- żywotnik pośredni, który jest mieszańcem między nimi.
Tuje w ogrodzie mogą pełnić różne funkcje. Najczęściej tworzy się z nich żywopłot, chroniący przed wzrokiem sąsiadów, ale i wiatrem oraz słońcem. Rośliny te nie mają szczególnych wymagań glebowych. Są w stanie wyrosnąć nawet na niskiej jakości podłożu. Wiadomo jednak, że najlepiej zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.
Tuje najlepiej umieścić w miejscu nasłonecznionym, ponieważ są roślinami światłolubnymi. Można też wybrać dla nich miejsce lekko zacienione. Najlepsza będzie żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna ziemia. Tuje mogą również stanowić doskonałe tło dla wielu roślin, a ich odpowiednie dopasowanie sprawi, że ogród będzie się prezentować niezwykle efektownie. Warto też pamiętać, żeby posadzić przy tujach takie rośliny, które mają podobne wymagania co do stanowiska.
Co można posadzić pod tujami?
Przy tujach najlepiej posadzić rośliny, które dobrze się czują w lekko kwaśnym podłożu. Właśnie lekko kwaśna gleba (pH 5-6) jest preferowana przez iglaki. Nie może być zbyt kwaśna, bo ogranicza wówczas możliwość pobierania przez rośliny magnezu, przez co brązowieją. Źle rosną również na glebach zasadowych. Jako sąsiedztwo dla tuj sprawdzą się następujące rośliny:
- rododendrony,
- hortensje,
- powojniki,
- wiciokrzewy,
- przywrotniki,
- trawy ozdobne,
- róże rabatowe.
Byliny mogą pięknie wyglądać pod tujami, jednak miejsce niekoniecznie będzie dla nich odpowiednie z powodu małej ilości światła. Tuje mogą rzucać długi cień, zasłaniając do niego dostęp. Warto jednak spróbować je przy nich posadzić, z uwagi na możliwe walory wizualne całej kompozycji. Byliny znajdą tam również zaciszne miejsce do rozwoju.
Przy żywotnikach umieśćmy na przykład bergenie, które są łatwe w uprawie, mają niewielkie wymagania, a wiosną pięknie zakwitają. Sprawdzą się również bodziszki czy pysznogłówki. Jeśli stanowisko przy tujach jest słoneczne, warto posadzić pod nimi także i krwawnik. Rabata pod tujami może też zapełnić się tulipanami.
W towarzystwie tui dobrze komponują się inne niższe iglaki. Fot. 123RF.com
Co można posadzić obok tui?
Obok tuj można posadzić wiele interesujących roślin, dzięki którym stworzymy ciekawe, widowiskowe kompozycje. Przy tujach warto umieścić:
- berberysy,
- cyprysiki,
- lilaki,
- karłowe odmiany świerków,
- jałowce,
- ostrokrzewy.
Na słonecznym stanowisku przy tujach pięknie będą wyglądać tawuły japońskie, o kolorowych liściach i różowych kwiatach. W miejscu częściowo zacienionym możemy z kolei umieścić oczary, a także pięknotki. Oczary to rośliny z rodziny oczarowatych, które kwitną zimą. Z kolei pięknotki należą do rodziny jasnotowatych i wyróżniają się charakterystycznymi, fioletowymi owocami. Przy tujach pięknie będą prezentować się także magnolie czy brzozy.
Jakich roślin nie lubią tuje?
Tuje nie lubią roślin zasadolubnych. Nie będą się przy nich dobrze rozwijać między innymi bukszpany, fiołki alpejskie czy lawenda. W dodatku właściwa pielęgnacja tych roślin może niekorzystnie wpłynąć na stan żywotników. Wapnowanie podłoża, konieczne w przypadku popularnej lawendy, może odbić się na kondycji tui.
Jeśli koniecznie chcemy posadzić je w pobliżu, należy zachować odpowiednią odległość. Lawenda czy fiołki świetnie będą się prezentować przy tujach, jednak można posadzić je w doniczkach, zapewniając im inne, pasujące podłoże.
Przeczytaj również:
Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?
Nie chcesz tui w ogrodzie? Oto rośliny na wysokie żywopłoty
Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu? Zanim posadzisz, przeczytaj nasz poradnik
Właściwa nazwa drzewa katalpa to surmia. Fot. 123RF.com