Spis treści:
- Jak uprawiać imbir w domu – podstawowe zasady
- Metody uprawiania imbiru
- Pielęgnacja imbiru w doniczce
- Jakie właściwości ma imbir?
Jak uprawiać imbir w domu – podstawowe zasady
Imbir pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych terenów Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na to, że jest rośliną ciepłolubną, posadzony w ogrodzie nie przetrwa w naszych warunkach klimatycznych. Na szczęście imbir z powodzeniem można uprawiać w domu, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie warunki. Aby uprawa tej rośliny się powiodła, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
-
Wybór imbiru do uprawy
Na świecie istnieje ponad 100 gatunków imbiru. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele odmian dekoracyjnych. Natomiast po jadalny imbir lekarski wystarczy udać się do supermarketu. Jeżeli zaplanowaliśmy uprawę imbiru w zaciszu własnego domy, w pierwszej kolejności powinniśmy nabyć świeże kłącza do zasadzenia (najlepiej z widocznymi „oczkami”). Nie mogą być zbyt miękkie, ani nosić na sobie żadnych znamion choroby. Sprawdzamy też, czy nie są zgniłe.
Jeśli kłącze będzie zbyt duże, można je przyciąć, tak, aby każdy kawałek miał co najmniej 2-3 cm długości i przynajmniej jedno „oczko”. Następnie pokrojone kawałki kłącza imbiru należy położyć w suchym miejscu na kilka dni, aby na powierzchniach cięcia utworzyła się warstwa ochronna.
-
Przygotowanie podłoża
Najważniejsze w domowej uprawie imbiru jest podłoże. Powinniśmy zadbać o to, aby było lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu lub ziemi liściowej i gliny (lub ziemi kompostowej) w proporcjach 2:1. Warto zaznaczyć, że imbir dobrze rośnie w glebie lekko kwaśnej, o odczynie pH 6,1-6,5.
Przeczytaj również: Nazywany jest drzewem bogaczy. Kiedy sadzić i jak uprawiać orzech laskowy?
-
Wybór doniczki
Kłącze imbiru szybko się rozrasta i zagęszcza, a korzenie rośliny rosną poziomo. Dlatego od razu należy sadzić je do większych, szerokich doniczek (o średnicy co najmniej 30 cm) albo balkonowych skrzynek. Aby pędy nie zaczęły gnić, na dnie doniczki warto stworzyć warstwę drenującą (np. z keramzytu).
-
Sadzenie imbiru
Sadzenie imbiru najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Kiedy sadzonki będą gotowe, doniczkę napełniamy 2/3 ziemią i układamy na środku kłącza imbiru. Uwaga, zawiązki nowych pędów muszą być skierowane ku górze. Podlewamy kłącza i przysypujemy cienką warstwą ziemi (około 1-2 cm). Aby przyspieszyć kiełkowanie kłącza imbiru, doniczkę można przykryć folią. Gdy po kilkunastu dniach pojawią się pierwsze kiełki, folię należy zdjąć.
Metody uprawiania imbiru
W Polsce imbir uprawia się najczęściej w domu w doniczkach. Co ciekawe, roślina wykiełkuje także w wodzie. Aby przyspieszyć kiełkowanie, część osób decyduje się na umieszczenie korzenia imbiru w pojemniku z wodą tak, aby sięgała ona do ¾ jego wysokości. Po wypuszczeniu przez kłącze pędów i korzeni, należy przesadzić roślinę do pojemnika z ziemią i uprawiać metodą doniczkową.
Pielęgnacja imbiru w doniczce
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest podstawą pielęgnacji imbiru, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody – jej nadmiar może szybko doprowadzić do gnicia korzenia. Wiosną i latem, gdy roślina jest w fazie wzrostu, dobrze jest co dwa tygodnie zastosować nawóz organiczny.
Donicę ustawiamy w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu ze stałą temperaturą ok. 20-25 stopni (okna wychodzące na wschód lub zachód). Należy jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego nie ustawiajmy doniczki na parapecie od strony południowej. Latem imbir możemy wystawić na balkon lub taras, gdy temperatura w ciągu dnia ustabilizuje się na poziomie minimum 20 stopni Celsjusza, a nocą nie będzie spadać poniżej 15 stopni.
Zimą należy przenieść nasz imbir w cieplejsze miejsce (temperatura nie może być niższa niż 10 stopni). Pamiętajmy również o zaprzestaniu podlewania. W lutym znów przestawiamy rośliny w bardziej słoneczne miejsce i zaczynamy je regularnie podlewać.
Jeśli przestrzegane są wszystkie zasady pielęgnacji, już po kilku miesiącach można rozpocząć zbiory własnego imbiru.
Jakie właściwości ma imbir?
Właściwości lecznicze imbiru są znane od dawna. Jego korzeń zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik, a także witaminy i składniki mineralne. Wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a nawet przeciwbólowe. Oto niektóre prozdrowotne właściwości imbiru:
- działa rozgrzewająco;
- obniża poziom złego cholesterolu;
- stabilizuje poziom cukru we krwi;
- wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego;
- pomaga przy odchudzaniu;
- poprawia krążenie krwi;
- korzystnie wpływa na proces trawienia;
- łagodzi ostre napady migreny;
- pomaga w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych;
- wzmacnia układ odpornościowy.
Przeczytaj również: Naturalny ukorzeniacz do borówki amerykańskiej, winorośli i innych roślin w ogrodzie. Przepis jest prosty