Porady ogrodnicze

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym? Przycinanie, siew i opryski

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym? Okazuje się, pod koniec zimy na podwórku czeka nas mnóstwo pracy. To dobry czas na zabiegi w ogrodzie ozdobnym, warzywniku czy sadzie, które musimy przecież przygotować na nadejście wiosny. Czym w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się w tym miesiącu? Przedstawiamy listę niezbędnych prac.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym? Przycinanie, siew i opryski
Co robić w lutym w ogrodzie? Poza dokarmianiem ptaków i regularnym odśnieżaniem podjazdu musimy zadbać również o drzewa i krzewy. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Kalendarz ogrodnika w lutym zawiera listę prac niezbędnych do wykonania na przedwiośniu. W sadzie, warzywniku czy ogrodzie ozdobnym nie na czeka na nas co prawda tyle zadań co w okresie letnim, jednak pewnymi sprawami powinniśmy zająć się od razu. 

Co robić w lutym w ogrodzie? Poza dokarmianiem ptaków i regularnym odśnieżaniem podjazdu musimy zadbać również o drzewa i krzewy. Są one już gotowe na zimowe przycinanie czy oczyszczanie z martwych igieł. To jednak dopiero początek naszych obowiązków.  

Kalendarz ogrodnika w lutym. Prace w ogrodzie ozdobnym

Prace w ogrodzie ozdobnym w lutym powinny obejmować kontrolę okryw zimowych. Jeżeli okaże się, że ich stan pozostawia wiele do życzenia, należy zabezpieczyć rośliny dodatkowo np. świerkowymi gałązkami. W tym czasie warto uzupełnić również warstwę ściółki chroniącej byliny na rabatach.

Unikajmy również chodzenia po trawniku i zrzucania na niego nadmiaru śniegu tak, aby nie doprowadzić do powstawania pleśni, powstawania zagłębień w terenie czy ograniczenia roślinom dostępu do tlenu.

Poza tym, na przedwiośniu zajmijmy się wysianiem roślin jednorocznych z długim okresem wegetacji. Do takich gatunków należą m.in.: pelargonie, petunie, żeniszki, astry chińskie, begonie czy lobelie.

Przechowywane od jesieni wykopane bulwy kwiatów ozdobnych, takich jak mieczyki czy dalie należy zaś teraz dokładnie przejrzeć. Niektóre na pewno zdążyły zgnić, więc pozbądźmy się ich, a zdrowe okazy zabezpieczmy preparatem antygrzybicznym.

Jeżeli pod koniec miesiąca zauważymy w ogrodzie wystające z ziemi kiełki tulipanów, ciemierników czy ranników zimowych, możemy dla bezpieczeństwa osłonić je korą sosnową lub słomą tak, aby przetrwały solidne mrozy.

Gdy temperatury zaczną utrzymywać się powyżej zera, możemy zacząć pozbywać się suchych pędów bylin. Musimy jednak uważać na kiełkujące wiosenne rośliny cebulowe.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym? Owoce i warzywa

A co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym, jeśli chodzi o owoce i warzywa? Najważniejsze zadania obejmować będą prace porządkowe, takie jak: dokładne umycie szklarni i zaimpregnowanie jej drewnianych elementów i, posprzątanie i zaplanowanie grządek czy uprzątnięcie liści wykorzystanych jako ściółka dla roślin.

Warto przygotować ziemię do upraw, spulchniając ją i zadbać o jej nawożenie, np. obornikiem. W lutym można zacząć już wysiewać rośliny na rozsady. To dobry okres, aby sięgnąć po nasiona warzyw i owoców, m.in. sałaty masłowej i kruchej, pora, selera, ostrej papryki, bakłażana czy pomidora szklarniowego, a także brokuła, kapusty czy kalafiora.

Co się robi w ogrodzie na przedwiośniu? Drzewa iglaste i owocowe

Kalendarz ogrodnika wskazuje również, że w lutym do najważniejszych prac ogrodowych należy bielenie i przycinanie drzew i krzewów. Dotyczy to zarówno dekoracyjnych drzew iglastych, jak i gatunków owocowych. W lutym usuwamy połamane lub uszkodzone gałęzie, lub takie, które rosną do środka krzewów. Iglaki otrząsamy również ze śniegu.

Co się robi w ogrodzie na przedwiośniu? Przede wszystkim możemy usunąć zeschnięte owoce i przyciąć drzewa najbardziej odporne na mróz jabłonie, grusze, śliwy i orzechy włoskie. Skracamy również pędy porzeczek czy agrestu, a także winorośli i malin. Po zabiegu rany powinniśmy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Warto ukorzenić krew forsycji, derenia, ligustra czy jaśminowca. Bieleniem drzew owocowych należy zaś zająć się koniecznie w słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura oscylować będzie około 5 stopni Celsjusza.

Jakie opryski zrobić w lutym? Zabezpieczmy je przed szkodnikami

Drzewa i krzewy iglaste w drugiej połowie miesiąca można już opryskać przeciwko brązowieniu igieł, chorobom grzybowym czy szkodnikom, takim jak przędziorki czy mszyca świerkowa.

Chronić warto również drzewa i krzewy owocowe, stosując preparaty przeciwko chorobom roślin. Zwłaszcza kędzierzawości liści brzoskwini, zgniliźnie czy rakiem drzew owocowych. Pod koniec miesiąca śliwy dodatkowo warto opryskać również przeciwko torbieli.

Jeżeli przygotowujemy rozsadę warzyw, wysiewamy nasiona roślin jednorocznych, dwuletnich czy bylin możemy również zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi. Na krótko przed posadzeniem warto również zaprawiać cebule i bulwy roślin ozdobnych.

Na przedwiośniu do oprysku wykorzystujemy najczęściej preparaty na bazie oleju parafinowego. W okresie bezlistnym warto sięgać po preparaty naturalne, ale można również skorzystać ze środków chemiczne np. miedzianu.

Przeczytaj również: 

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona

Kiedy siać pomidory i jak to zrobić? Praktyczny poradnik wysiewu

Jak sadzić sztobry hortensji, czyli rozmnażanie hortensji z patyków

Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.