Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

Jeśli preferujesz rośliny, które cieszą oczy swoimi kwiatami przez długi czas, to na liście takich gatunków powinna się u ciebie znaleźć begonia stale kwitnąca. Zgodnie z nazwą ta roślina bujnie i bez przerwy kwitnie przez cały sezon, czyli od czerwca do października. Może stanowić ozdobę rabat kwietnikowych oraz pojemników. Dowiedz się, czym charakteryzuje się begonia stale kwitnąca, kiedy i jak siać begonię i jak wygląda jej wysiew krok po kroku.

Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku
Podpowiadamy, kiedy i jak siać nasiona begonii stale kwitnącej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Begonia stale kwitnąca – czym się charakteryzuje?

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) to jedna z często występujących roślin jednorocznych uprawianych w ogrodach. Nazywana jest też begonią trwałą, wiecznie kwitnącą lub ukośnicą. Ta roślina rabatowa pochodzi z Brazylii i jest zaliczana do rodziny begoniowatych.

Begonia stale kwitnąca wyróżnia się zwartym i krzaczkowatym pokrojem i osiąga nieduże rozmiary. Jej maksymalna wysokość to około 50 centymetrów. Ozdobą begonii są nie tylko kwiaty, ale i liście. Liście mogą przybierać barwy zieloną, brązową, a nawet czerwoną, są także grube i błyszczące. Kwiaty begonii są liczne, ale i niewielkie. Mają barwę różową, białą lub czerwoną, często spotykana jest też odmiana o kwiatach złożonych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat begonii stale kwitnącej? Jest to roślina rozdzielnopłciowa, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie funkcjonują osobno. Kwiaty można obserwować na łodygach w formie pojedynczej lub po kilka sztuk. Żeńskie rozwijają się później i mają 5 płatków, męskie są natomiast zbudowane z 4 płatków.

Jakie wymagania ma begonia stale kwitnąca?

Begonia stale kwitnąca jest w Polsce jedną z najczęściej pojawiających się roślin w donicach oraz kwietnikach. Może zdobić tarasy, parapety, a w gruncie najlepiej czuje się na obrzeżach rabat kwietnych. Popularną odmianą tej rośliny jest na przykład „Super Olympia” odznaczająca się wczesnym kwitnieniem i bogatym kwiatostanem. Inna odmiana to „Senator”, która kwitnie równie wcześnie, ale ma bardzo ciemne, brązowe liście. „Orange Sherbet” to natomiast begonia stale kwitnąca o pomarańczowych kwiatach i dużych liściach.

Jakie warunki trzeba zapewnić tej roślinie, by jak najlepiej wzrastała? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że begonia stale kwitnąca potrzebuje słońca. Najlepiej czuje się też w lekko wilgotnej ziemi, a bardzo źle znosi suszę. Należy więc pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Begonię dobrze jest uprawiać na próchnicznej i żyznej glebie odznaczającej się lekko kwaśnym odczynem. W okresie kwitnienia powinno się pamiętać też o jej nawożeniu na przykład za pomocą nawozów ekologicznych lub nawozów płynnych dla roślin kwitnących. Begonię stale kwitnącą rozmnaża się przez wysiew nasion, czyli uprawę z rozsady w szklarni lub też przez sadzonki.

begonia stale kwitnąca Begonia stale kwitnąca doskonale nadaje się zarówno na rabaty w ogrodzie, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Fot.123RF.com 

Rozmnażanie begonii – kiedy i jak siać nasiona?

Jako że begonie to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących w ogrodzie, to amatorów rozsadzania rośliny jest sporo. Co więcej, rozsadę begonii można przygotować samodzielnie w domu. Sprawdzoną metodą jest wysiewanie nasion begonii do skrzyneczek. To nieskomplikowany proces, który nie powinien nastręczać problemów.

Najlepszym czasem na rozsadę, który umożliwi cieszenie się pięknymi kwiatami begonii stale kwitnącej w trakcie sezonu, jest wysianie nasion podczas zimy. Odpowiednią porą do tego będzie styczeń lub luty.

W tym celu przydadzą się wspomniane wcześniej plastikowe skrzyneczki, które koniecznie muszą mieć otwory w dnie. Należy je wypełnić przy użyciu gotowego podłoża do wysiewu begonii. Specjalne podłoże można kupić w działach ogrodniczych różnych marketów, a także w sklepach i centrach ogrodniczych. Podłoże tego typu wyróżnia się wyrównaną strukturą. Jest stosownie odkażone i odpowiednie do wysiewu nawet wyjątkowo drobnych nasion.

Wysiew nasion begonii krok po kroku

Jak wygląda wysiew nasion begonii krok po kroku?

  • Pierwszym etapem jest wypełnienie skrzyneczki przy użyciu podłoża. Należy umieścić około 1 cm mniej podłoża, niż wynosi krawędź pojemnika. Wtedy też trzeba podlać zawartość skrzyneczki.

  • Drugim etapem jest samo wysianie nasion. Należy pamiętać, że nasiona begonii stale kwitnącej są bardzo drobne, dlatego nie przykrywa się ich za pomocą podłoża. Jedyne, co możesz zrobić, to delikatnie wcisnąć je do ziemi, a po tym zwilżyć wodą. Do tej czynności przyda ci się spryskiwacz z rozproszonym strumieniem.

  • Trzecim etapem jest przykrycie folią skrzyneczki, w której mieszczą się już nasiona begonii. To pomoże w utrzymaniu wysokiej wilgotności podłoża wtedy, gdy nasiona zaczną już kiełkować. Skrzyneczkę najlepiej jest ustawić na parapecie tuż przy oknie.

O czym należy jeszcze pamiętać przy wysiewaniu begonii stale kwitnącej? Na pewno o tym, że optymalna temperatura, w której nasiona begonii chętnie kiełkują, to między 22°C a 24°C. Po jakim czasie wschodzi begonia? W zależności od odmiany może to być kilkanaście lub kilkadziesiąt dni.

kiedy i jak siać begonię Begonia stale kwitnąca to roślina, którą wysiewa się już w styczniu lub lutym. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować begonię po kiełkowaniu?

Istotne jest, by stopniowo odsłaniać folię – początkowo wystarczy na pół godziny, potem na dłużej i coraz dłużej. Gdy rośliny wykształcą już pierwszych kilka liści, istotne jest przepikowanie ich do pojedynczych doniczek lub też innych pojemników. Pamiętaj, by miały one otwory w dnie. W późniejszym etapie wzrastania begonii ta czynność powinna być powtórzona przynajmniej dwa razy.

Czy wiesz, jak pikować? To etap rozmnażania begonii, który następuje po wysiewie i kiełkowaniu. Polega na rozdzieleniu siewek rosnących razem i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników.

Jaki jest kolejny etap? Gdy minie tydzień od pierwszego pikowania roślin, należy je zasilić słabym roztworem nawozu przeznaczonego do roślin zielonych. Po 2–3 miesiącach, gdy rośliny wzrosną już znacząco, można je umieścić w pojedynczych doniczkach.

Jak przezimować begonie?

Begonie to rośliny wrażliwe na przymrozki, dlatego należy odpowiednio przygotować je na chłodniejszą porę. Trzeba o tym pomyśleć już na przełomie października i listopada, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. To wtedy należy wyjąć bulwy wraz z bryłą korzeniową z ziemi i złożyć je w suchym miejscu. Gdy łodygi i liście wyschną, wówczas powinno się oddzielić je od bulwy.

Bulwy najlepiej zimować w drewnianych skrzyniach wypełnionych piaskiem lub suchym torfem. Odpowiednia temperatura do zimowania to między 5°C a 10°C. Idealnym miejscem do zimowania będzie garaż, piwnica lub inne suche i w miarę chłodne pomieszczenie. Pamiętaj też, że bulwy begonii nie muszą mieć dostępu do światła.

Pierwsze prace związane z bulwami rozpoczyna się dopiero w lutym. Ułożone ciasno bulwy należy przysypać mieszanką piasku i torfu i pozostawić do momentu wypuszczenia pierwszych pędów. Dopiero gdy osiągną 10 centymetrów, można je rozsadzić do pojedynczych doniczek.

Przeczytaj również: 

Wysiewanie i sadzenie begonii do doniczek. Zacznij już w styczniu

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą

Kiedy sadzić czosnek, żeby główki były duże? Stosuj zasady ogrodników, a plony będą obfite

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.