Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona

Lawenda to popularna roślina, znana ze swojego charakterystycznego wyglądu i zapachu. Z uwagi na liczne właściwości znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Bardzo często gości w naszych ogrodach, na tarasach czy balkonach. Jak i kiedy siać lawendę? Czego potrzebuje przy wysiewie wiosną?

Jak i kiedy siać lawendę? Chcesz posiać lawendę na wiosnę, musisz przechłodzić nasiona
Aby lawenda rozrosła się w ogrodzie, trzeba wcześniej zaplanować stratyfikacje nasion. Fot.123RF.com

Spis treści:

Lawenda – charakterystyka rośliny

Lawenda (Lavandula) to zimozielona krzewinka, należąca do rodziny jasnotowatych. Osiąga najczęściej około 50-80 cm wysokości, a jej aromat i estetyczny wygląd sprawiają, że coraz częściej gości w naszych ogrodach.

Ogród pełen lawendy prezentuje się niezwykle elegancko – tym bardziej że roślina występuje w wielu odmianach. Zebrane w kłosy kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, niebieską lub fioletową. Najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna, znana również jako lawenda lekarska. Roślina kwitnie od czerwca do września, a czasem nawet do października.

Najpopularniejsza odmiana w ogrodach to lawenda wąskolistna. For.123RF.com

Kiedy siać lawendę – terminy

Aby lawenda w doniczce czy w ogrodzie mogła zakwitnąć, najpierw musimy ją wysiać. Kiedy sieje się lawendę i jak to zrobić? Siew może zostać wykonany zarówno jesienią, jak i wiosną. Najlepszym terminem jest wrzesień lub październik. Nasiona tej rośliny – by wzejść – wymagają bowiem przechłodzenia. Gdy chłód mija, jest to dla nich sygnał, że zima się skończyła i można wypuszczać liście.

Wysiew wiosną również jest możliwy, jednak z uwagi na odmienną pogodę konieczne jest poddanie nasion lawendy stratyfikacji, czyli właśnie przechłodzeniu. Jeśli nie zapomnimy o tym zabiegu, możemy wysiać lawendę do skrzynek czy doniczek w marcu lub kwietniu.

Jak siać lawendę? Porady

Jak siać lawendę z nasion? Najpierw należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Gleba powinna mieć temperaturę co najmniej 7 stopni Celsjusza. Nasiona kiełkują słabo w cieniu – trzeba im zatem zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego. Ewentualnie nadaje się dla nich stanowisko w lekkim półcieniu. Należy również lekko zraszać ziemię, gdy kiełkują.

Warto wiedzieć, że zdolność do wypuszczania liści nasiona zachowują przez około 3 lata. Można je sadzić do donic i skrzyń, ale też na rabatach. Warto umieścić lawendę w pobliżu drzew i krzewów owocowych, gdyż zwabia owady, które je zapylą. Lawenda odstrasza też komary, więc warto by rosła w pobliżu altany, ławki w ogrodzie czy miejsca zabaw dzieci. Na stałe miejsce wyhodowaną z nasion lawendę sadzi się, gdy osiągnie co najmniej 5-6 cm. Najlepiej robić to w czerwcu.


Nasiona lawendy zachowują zdolność do wypuszczania liście przez okres 3 lat. Fot.123RF.com

Wiosenne sianie lawendy krok po kroku

Jak wysiać lawendę wiosną? Najpierw należy poddać nasiona procesowi stratyfikacji. Stratyfikacja to proces przysposabiania ich do kiełkowania, poprzez umieszczanie ich w podłożu o niskiej temperaturze lub o temperaturze sprzyjającej kiełkowaniu. Jak postępować z nasionami lawendy?

  • W przypadku nasion lawendy wystarczy w lutym lub w marcu wsypać je do małego pojemnika i wymieszać z niewielką ilością lekko wilgotnego piasku, lub z ziemią ogrodową.

  • Pojemnik należy umieścić w lodówce.

  • Trzymamy w niej nasiona przez 2-3 tygodnie. Najlepiej, by panująca w środku temperatura wynosiła około 0 stopni Celsjusza.

  • Po upływie tego czasu nasiona wysiewamy wraz z piaskiem czy ziemią do skrzynek lub doniczek.

Ziemia do uprawy lawendy powinna być lekka i przepuszczalna. Najlepiej zdecydować się na ziemię uniwersalną o odczynie wynoszącym około pH 7. Nasiona można sadzić w rzędach lub dowolnie je rozrzucić, czyli zastosować tak zwany „siew rzutowy”. Ile powinna wynosić głębokość siewu? Nasiona należy umieścić na głębokości 1-1,5 cm. Kiełkowanie powinno zająć około 2 tygodnie. W tym czasie warto zastosować nawóz do lawendy.

Przeczytaj też:

Kiedy siać pomidory i jak to zrobić? Praktyczny poradnik wysiewu

Jak sadzić sztobry hortensji, czyli rozmnażanie hortensji z patyków

Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady krok po kroku

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.