Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Lawenda wąskolistna - namiastka Prowansji w twoim ogrodzie. Jak ją uprawiać?

Lawenda wąskolistna to najpopularniejsza odmiana lawendy uprawiana ze względu na piękny wygląd, mocny zapach oraz mrozoodporność. Co zrobić, by z każdym rokiem sadzonki lawendy się rozrastały i pięknie prezentowały w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik!

Lawenda wąskolistna - namiastka Prowansji w twoim ogrodzie. Jak ją uprawiać?
Lawenda wąskolistna posiada bardzo intensywny zapach. Fot. Pixabay

Spis treści

Lawenda wąskolistna — charakterystyka

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) nazywana też lawendą lekarską lub wonną to najpopularniejsza ze wszystkich uprawianych odmian lawendy. Krzewinka pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, ale ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne, sadzona jest praktycznie na całym świecie.

Lawenda wąskolistna dorasta do 50 - 90 cm wysokości. Ma zwarty pokrój i wzniesione pędy pokryte srebrzystymi włoskami. Od czerwca na szczytach pędów zaczynają rozkwitać kłosowate kwiatostany, które najczęściej mają fioletowo-niebieski odcień. Utrzymują się one nawet do października. Niektóre rzadziej spotykane odmiany lawendy wąskolistnej kwitną również na biało oraz różowo.

Oprócz pięknego wyglądu lawendę wąskolistną cechuje także charakterystyczny intensywny zapach, który wykorzystywany jest w przemyśle zielarskim i kosmetycznym m.in. do produkcji perfum i olejków eterycznych.

Lawenda wąskolistna ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Świetnie sprawdza się posadzona wzdłuż ścieżek czy chodników. Idealnie nadaje się na ogrodowe rabaty i obwódki. Można ją również z powodzeniem uprawiać w donicach, jako ozdobę balkonów i tarasów.

Lawenda francuska – jedna z najpiękniejszych odmiana lawendy. Sprawdź, jak o nią dbać

Lawenda wąskolistna na szeroką skalę uprawiana jest m.in. w Prowansji. Fot. Pixabay

Lawenda wąskolistna — uprawa

Choć uprawa lawendy może wydawać się trudna, wcale taka nie jest. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymagania lawendy wąskolistnej, które warto spełnić, aby roślina pięknie wyglądała i rozrastała się w ogrodzie.

  • Ziemia

Ziemia do lawendy powinna być żyzna i przepuszczalna – jeśli tak nie jest, warto wykopać głębszy otwór na sadzonkę i zrobić drenaż. Korzystnym zabiegiem jest też przekopanie całego terenu przed wysadzeniem lawendy i wymieszanie ziemi z grysem lub drobnym żwirem. Można też kupić gotową ziemię do lawendy w centrum ogrodniczym. 

  • Stanowisko

Lawenda lubi stanowiska jasne, słoneczne i osłonięte przed wiatrem.

  • Sadzenie

Sadzonki lawendy możesz wysadzać od wiosny do późnego lata. Lawenda bardzo się rozkrzewia, dlatego pamiętaj, aby zachować odstępy między roślinami. Najlepiej sprawdzą się odległości od 40 do 80 cm – w zależności od tego, jak gęsty rząd chcesz uzyskać. Wykop dołek, pionowo włóż do niego sadzonkę, obficie podlej i zasyp ziemią. 

W przypadku wysiewu lawendy z nasion dogodny czas to druga połowa jesieni, gdy temperatury spadną poniżej 6°C. Najpierw musisz wychłodzić nasiona i przez 2 miesiące przetrzymywać je w temperaturze około 3°C. Wysiej nasiona lawendy na rozsadnik w lutym lub listopadzie i zabezpiecz je przed mrozem. Gdy siewki osiągną około 5 cm wysokości, rozsadź je do oddzielnych doniczek, a od marca do połowy maja posadź w wybranym miejscu. 

Lawenda wąskolistna osiąga do 1 m wysokości. Fot. Pixabay

  • Podlewanie

W pierwszym roku po wysadzeniu warto zadbać o regularne, lecz nie przesadne, podlewanie lawendy. Wystarczy podlewać roślinę raz na tydzień – tak, aby ziemia była lekko wilgotna. Pamiętaj, że lawenda źle znosi zalane korzenie, zaczyna wtedy gnić i jest podatna na choroby grzybicze. Aby tego uniknąć, podczas sadzenia krzewinek należy zapewnić im dobry drenaż, a w przypadku uprawy w donicach, zadbać o otwory odpływowe.

  • Nawożenie

Podobnie jest z nawożeniem lawendy. Naturalnym środowiskiem występowania rośliny są tereny skaliste – dlatego nie potrzebuje wielu składników odżywczych i nie wymaga częstego nawożenia. Choć wiele osób uważa, że lawenda doskonale radzi sobie bez nawożenia, wiosną warto użyć nawozu długo działającego, jesienią zaś – kompostu.  

  • Przycinanie

W przypadku lawendy najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. To właśnie ta czynność odpowiada za bujny wzrost rośliny. W ciągu roku wykonuje się dwa cięcia: 

  • wiosenne – odpowiedzialne za rozkrzewianie się rośliny, które wykonujemy przed kwitnięciem rośliny (na przełomie marca i kwietnia), przycinając od 10 cm (minimum) do nawet połowy wysokości krzewu; 
  • jesienne – pozwalające odpocząć roślinie zimą, wykonywane zaraz po przekwitnięciu lawendy, polegające na obcięciu suchych i obumarłych kwiatostanów oraz nadaniu roślinie kształtu kopuły. 

  • Zimowanie

Tak naprawdę największym zagrożeniem dla rośliny jest zimowanie w gruncie. Lawenda wąskolistna jest mrozoodporna, jednak dla bezpieczeństwa, gdy temperatury zaczną spadać poniżej 10°C, warto przykryć ją agrowłókniną. W ten sposób zabezpieczysz lawendę przed szkodliwym spadkiem temperatury. 

Lawenda wąskolistna — rozmnażanie

Najpopularniejszą metodą rozmnażania lawendy jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Ten sposób jest uważany za najpewniejszy i bezpieczniejszy od rozmnażania lawendy przez podział. Zabieg jest też prostszy i dużo mniej czasochłonny niż wysiew nowych roślin. Wykorzystaj nierozgałęzione pędy obcięte podczas wiosennego przycinania – te o długości mniej więcej 10 cm. Usuń liście z gałązki i umieść je w doniczce z ziemią, aby mogły się ukorzenić. Ważne, by zapewnić im ciepłe i słoneczne stanowisko oraz regularnie (1–2 razy w tygodniu) podlewać. Po mniej więcej dwóch miesiącach takie sadzonki można wysadzać do gruntu. 

Drugą, bardzo prostą metodą, jest rozmnażanie lawendy przez odkładanie. Wybierz długą (ok. 10 cm), zdrową gałązkę, usuń z niej liście i przegnij pęd w kierunku podłoża. Następnie umocuj go w przygotowanym w ziemi rowku i zasyp ziemią. Jesienią sprawdź, czy pojawiły się korzenie. Jeśli tak, gałązkę odetnij od rośliny-matki. Nową sadzonkę możesz już przesadzić w inne miejsce. 

Trzecia metoda na rozmnażanie lawendy – rozmnażanie przez podział – jest równie prosta. Ten sposób polega na wykopaniu krzaczka lawendy i delikatnym rozdzieleniu systemu korzeniowego na części. Uważaj jednak, by przy rozdzielaniu bryły korzeniowej nie uszkodzić rośliny. 

Kwiaty lawendy wąskolistnej wykorzystywane są do produkcji olejków eterycznych. Fot. Pixabay

Lawenda wąskolistna — zastosowanie

Nie od dziś wiadomo, że lawenda cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko dzięki walorom estetycznym, ale również ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Olejek eteryczny zawarty w kwiatach lawendy działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja, a także pomaga w leczeniu bólów głowy. Napar z kwiatów lawendy poprawia perystaltykę jelit, łagodzi bóle żołądka i wzdęcia, a także poprawia apetyt. 

Lawenda jest też chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Roślina jest ceniona ze względu na właściwości łagodzące podrażnienia, przyspieszające gojenie ran i regenerujące. Lawenda pobudza przepływ krwi, dlatego często można zauważyć ją w składzie kosmetyków antycellulitowych i ujędrniających. 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.