Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i kiedy przycinać pomidory koktajlowe? Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?

Samodzielna uprawa pomidorów koktajlowych w przydomowym ogródku lub balkonowej donicy może być niezwykle satysfakcjonująca. Aby jednak tak się stało, musimy znać tajniki pielęgnacji tych roślin. Obfite plonowanie zagwarantuje nam nie tylko właściwie dobrane podłoże, podlewanie, nawożenie czy stosowanie środków ochrony roślin. Kluczowe okazuje się... przycinanie pomidorów koktajlowych. Dowiedz się, co daje nam ten zabieg i jak go przeprowadzić, nie uszkadzając krzaczków. 

Jak i kiedy przycinać pomidory koktajlowe? Czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych?
Przycinanie krzaków pomidorów koktajlowych pozytywnie wpływa na ich owocowanie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Przycinanie pomidorów koktajlowych krok po kroku

Mimo że odmiany pomidorów o drobnych owocach nie dają nam równie obfitych zbiorów co np. pomidory malinowe, to jednak niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Pomidory koktajlowe są bardzo aromatyczne oraz charakteryzują się słodkawym smakiem, co zawdzięczamy wysokiej zawartości cukru w tych soczystych owocach. Cenimy je również za to, że są zaskakująco łatwe w pielęgnacji. Uprawa pomidorów koktajlowych nie sprawia trudności nawet osobom początkującym.

Usuwanie liści pomidorów koktajlowych

Jedną z prostych czynności, jaką musimy wykonywać podczas uprawy pomidorów koktajlowych jest ich przycinanie, które wykonujemy regularnie przez cały okres wegetacji rośliny. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jest to konieczny zabieg pielęgnacyjny, który pozytywnie wpływa na owocowanie krzaków.

Jak przycinać pomidory koktajlowe? Prace warto rozpocząć od usunięcia liści znajdujących się tuż nad podłożem. To ważne, ponieważ wilgotna gleba może przyczynić się do zainfekowania dolnych liści – jeśli ich nie wytniemy, choroba grzybowa w krótkim czasie rozprzestrzeni się na całą roślinę. Nie zapominajmy również o pozbyciu się tych liści pomidorów koktajlowych, które rosną gęsto bądź są zmienione chorobowo, żółkną lub usychają. Do zrealizowania tych czynności wykorzystajmy sekator albo ostre nożyczki, dbając, aby nie uszkodzić pędów rośliny.

Usuwanie pędów pomidorów koktajlowych

W kolejnym kroku przycinania krzaków pomidorów drobnoowocowych należy przystąpić do usuwania pędów. W całym okresie wegetacji rośliny powinniśmy pozbywać się pędów porażonych infekcją. Ponadto skupmy się na przerzedzeniu krzaka. Przeprowadźmy cięcie rośliny w taki sposób, aby pozostał na niej jeden do dwóch silnych pędów. Podczas przycinania pomidorków koktajlowych warto usunąć boczne, rozgałęzione łodygi, co wzmocni roślinę i pozwoli jej wydać więcej wartościowych owoców.

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Co daje przycinanie pomidorów koktajlowych?

Korzyści z przycinania pomidorów koktajlowych jest kilka. Jak wspomnieliśmy powyżej, zabieg ten usprawnia proces zawiązywania owoców i gwarantuje, że wystąpią one w dużej liczbie, będą bardziej wyrośnięte i szybciej dojrzeją. Co istotne, starannie pielęgnowany krzew stanie się bardziej odporny na wystąpienie chorób czy atak szkodników pomidorów. Silne pojedyncze pędy są również mniej podatne na złamania i uszkodzenia, np. wskutek podmuchów wiatru.

Kiedy przycinać pomidory koktajlowe?

Usuwanie części liści i pędów pomidorów drobnoowocowych warto wykonywać regularnie, przez cały okres wegetacji rośliny: od chwili jej zasadzenia, przez cały czas wzrostu oraz zawiązywania owoców. Odpowiedź na pytanie, kiedy przycinać pomidory koktajlowe jest prosta – w momencie, gdy tylko zaobserwujemy, że na roślinie pojawiły się wilki, boczne pędy, dotykające podłoża dolne liście lub takie, które są wysuszone bądź chore. Systematyczne przycinanie sprawia, że pielęgnacja krzaka zajmuje raptem kilka chwil.

Czy można nie przycinać pomidorów koktajlowych?

Pomidory koktajlowe cieszą się opinią niewymagających, banalnie prostych w uprawie roślin, które w przeciwieństwie do wielu popularnych odmian pomidorów nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można nie przycinać pomidorów koktajlowych i pozwolić im rosnąć bez jakiejkolwiek ingerencji?

Teoretycznie można tak postąpić, jednak z pewnością nie warto. Choć na nieprzerzedzonych pędach zawiążą się niewielkie owoce, nie będą one równie smaczne i soczyste jak te, które pochodziłyby z zadbanego okazu. Pozostawienie bocznych odrostów osłabi roślinę, a także wydłuży dojrzewanie owoców skrytych w cieniu gęsto rosnących liści. Poza tym krzew mocno obciążony owocami, nadmiarem liści oraz pędów jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenia, infekcje i ataki szkodników.

Obrywanie wilków w pomidorach koktajlowych. Czym są wilki w pomidorach?

Podczas uprawy pomidorów w pojemnikach lub w ogrodzie z czasem możemy zauważyć, że z łodyg lub u nasady liści wyrastają młode, silne pędy. Te szybko rosnące odnogi to tzw. wilki. Choć są zdrowe i mocne, nie wytwarzają kwiatów, więc nie zawiążą owoców. Równocześnie potrzebują dużo składników pokarmowych do wzrostu, które roślina mogłaby przecież wykorzystać do produkcji owoców. Właśnie dlatego tak ważne jest usuwanie tzw. wilków z uprawianego okazu, co zapewnia optymalne warunki do plonowania.

Skoro wiesz już, czy obrywać wilki w pomidorach koktajlowych, spieszymy z odpowiedzią, jak i kiedy to zrobić. Do działania warto przystąpić jak najszybciej, gdy tylko zauważymy powstawanie niepożądanych dzikich pędów. Gdy wilki na krzaku pomidorów koktajlowych są niewyrośnięte, z łatwością oberwiemy je palcami. Jeśli zdążyły urosnąć, do ich obcięcia użyjmy sekatora bądź nożyc.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.