Porady ogrodnicze

Naturalny ukorzeniacz do borówki amerykańskiej, winorośli i innych roślin w ogrodzie. Przepis jest prosty

Rozmnażasz rośliny w ogrodzie? Aby sadzonki dobrze się ukorzeniły, muszą wytworzyć mocne korzenie. Niestety, nie wszystkie rośliny ukorzeniają się szybko i bezproblemowo. Dlatego warto im pomóc. Sprawdź, czym jest ukorzeniacz i kiedy go stosować. Poznaj przepis na naturalny ukorzeniacz do roślin w ogrodzie.      

Naturalny ukorzeniacz do borówki amerykańskiej, winorośli i innych roślin w ogrodzie. Przepis jest prosty
Sprawdź, jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest ukorzaniacz?

Jedną z najpopularniejszych metod rozmnażania roślin jest ukorzenianie pobranych sadzonek. By się powidło, sadzonki muszą wytworzyć mocne korzenie, co nie zawsze się udaje. W tym przypadku pomocny będzie ukorzeniacz. To preparat, który pomaga (jak sama nazwa wskazuje) ukorzenić się roślinie.

W swoim składzie zawiera syntetyczne hormony roślinne, które znane są również jako auksyny. To one pobudzają wzrost komórek roślinnych, a tym samym wspierają wytworzenie systemu korzeniowego (zarówno w przypadku sadzonek zielnych, jak i zdrewniałych i półzdrewniałych). Oprócz tego ukorzeniacze często zawierają mikroelementy, witaminy, a nawet środki grzybobójcze chroniące rośliny przed różnymi chorobami.   

Do jakich roślin stosować ukorzeniach?

Warto dobrać odpowiedni preparat w zależności od stopnia zdrewnienia sadzonek. Wyróżnia się:

  • ukorzeniacz typu A – przeznaczony do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych (np. róż, azalii, różaneczników, hortensji, żywotników, cyprysików, jałowców);

  • ukorzeniacz typu B – stosuje się do ukorzeniania sadzonek zielnych roślin szklarniowych i doniczkowych. Tym preparatem można traktować m.in. chryzantemy, pelargonie, dalie, goździki, poinsecje, bluszcz i geranium;

  • ukorzeniacz typu AB – stosowany w przypadku trudno ukorzeniających się krzewów i drzew, np. winorośli, berberysu, forsycji, jaśminowca, magnolii, wierzby, a także cisów i świerków;

  • ukorzeniacz typu B2 – ma uniwersalne zastosowanie i służy do ukorzeniania sadzonek zielnych i półzdrewniałych różnych grup roślin (m.in. goździki, wrzosy, wrzośce, lilaki, hortensje).  

Czasem można też spotkać preparaty opatrzone innymi oznaczeniami, np. ukorzeniacz Z (do sadzonek zielnych), ukorzeniacz PD (do sadzonek półzdrewniałych) oraz ukorzeniacz D (do sadzonek zdrewniałych).  

Przeczytaj również: Jak sadzić sztobry hortensji, czyli rozmnażanie hortensji z patyków

Jak stosować ukorzeniacz?

Ukorzeniacze są łatwe w stosowaniu. Występują w różnych formach i mają postać proszku, tabletek, żelu lub płynu. W zależności od zaleceń producenta, przeznaczone są zarówno do bezpośredniego użycia, jak i do przygotowania cieczy użytkowej z dodatkiem wody.  

Jak stosować ukorzeniacz do roślin w ogrodzie? Wystarczy zanurzyć podstawę sadzonki w preparacie, a następnie umieścić ją w przygotowanym podłożu. Warto jednocześnie pamiętać, że ukorzeniacze zawierają substancje toksyczne i drażniące dla człowieka. Dlatego należy unikać wdychania pyłu i chronić przed nim oczy. Prace należy wykonywać w maseczce i rękawiczkach, przestrzegając podstawowych zasad BHP.         

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że samo użycie ukorzeniacza nie gwarantuje sukcesu. Sadzonkom należy też zapewnić odpowiednie warunki dla wzrostu, m.in. wilgotność, temperaturę oraz ewentualne cieniowanie.   

Naturalny ukorzeniacz do roślin w ogrodzie – przepis

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele rodzajów ukorzeniaczy. Aby nie stosować chemii w swoim ogrodzie, zamiast nich z powodzeniem można użyć ukorzeniacza domowej roboty. W tym celu doskonale sprawdzi się wierzba.  

Okazuje się, że wierzba zawiera substancje, które działają jak naturalny ukorzeniacz. Taką niezwykłą właściwość zawdzięcza dużej zawartości naturalnych hormonów roślinnych (regulatorów wzrostu), które mogą pomóc ukorzenić się także innym roślinom. Ponadto kora wierzby jest źródłem kwasu salicylowego, który chroni sadzonki przed patogenami, co jest niezwykle ważne w procesie ukorzeniania.     

Źródło: ogrodnik news tv/YouTube

Ukorzeniacz z wierzby to ekologiczna i tania alternatywa syntetycznych ukorzeniaczy. Aby go zrobić, wystarczy kilka jednorocznych pędów wierzby (najlepiej sprawdzi się odmiana, która wytwarza charakterystyczne bazie). Potnij gałązki na małe kawałki o długości 2-4 cm (usuwając fragmenty z baziami). Następnie umieść pocięte na kawałki gałązki w słoiku i zalej wszystko wrzącą wodą destylowaną (nie chlorowaną). Zakręć słoik i odstaw na dobę.   

W tak przygotowanym ukorzeniaczu zanurz końcówki sadzonek na kilka godzin. Takim roztworem można też podlewać rośliny ogrodowe, szczególnie tuż po wysadzeniu. Ponadto sprawdzi się jako środek stymulujący wzrost systemu korzeniowego przy robieniu wszelkiej rozsady doniczkowej.   

Przeczytaj również: Jak zakwasić ziemię pod hortensje? Wypróbuj domowe sposoby

Jak zebrać sok z brzozy? Prosty sposób na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.