Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu? Zanim posadzisz, przeczytaj nasz poradnik

Tuje cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów. Doskonałe sprawdzają się w roli żywopłotu, wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, a przy tym nie są wymagające w pielęgnacji. Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo sadzić tuje, aby zawsze były zielone i zdrowe. Ogromne znaczenie ma odległość. Dowiedz się, w jakiej odległości sadzić tuje oraz dlaczego nie należy tego robić bezpośrednio przy ogrodzeniu.

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu? Zanim posadzisz, przeczytaj nasz poradnik
W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada? Oto praktyczny poradnik. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sadzenie tui – najważniejsze zasady

Tuje najczęściej wybierane są na żywopłoty, ale nie tylko. Wykorzystywane są również do sadzenia pojedynczo na rabatach lub w kompozycjach z innymi roślinami ogrodowymi. Chociaż tuje przestrzegane są przez wielu ogrodników za rośliny łatwe w uprawie, warto przestrzegać kilku najważniejszych zasad:   

  • tuje powinno się sadzić w okresie wegetacyjnym, czyli od wczesnej wiosny do jesieni;

  • iglaki te lubią stanowiska słoneczne albo półcieniste;

  • podłoże dla tuj powinno być próchnicze, żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne;

  • przed zasadzeniem tuje należy zanurzyć w wodzie na około 10 minut, aby bryła korzeniowa się nawodniła;

  • ważne, by roślinom dostarczać odpowiednią ilość wody. Długotrwałe okresy suszy mogą spowodować zahamowanie wzrostu oraz brązowienie i opadanie igieł;

  • po posadzeniu wokół tuj należy rozłożyć warstwę organicznej ściółki z kory sosnowej, która zatrzyma wilgoć w glebie, ograniczy parowanie wody i zahamuje rozwój chwastów.  

Przeczytaj również: Gdy robi się cieplej, tuje potrzebują nawożenia. Przepisy na najlepsze domowe nawozy do tui

W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?

Każdy, kto planuje żywopłot z iglaków, zastanawia się, w jakiej odległości od płotu sąsiada można sadzić tuje. Oczywiście wszystko zależy od odmiany. Przyjmuje się jednak, że rośliny należy posadzić w odległości przynajmniej 50 cm od ogrodzenia. Dzięki temu iglaki nie będą wkraczać na posesję sąsiada, co zapobiegnie niepotrzebnym sporom. W przypadku sadzenia żywopłotu w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia i granicy działki można też poprosić o poradę sprzedawcę sadzonek (zwłaszcza ze szkółki roślin), który ma w tym zakresie dużo wiedzy i doświadczenia.

Trzeba też mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami budowę ogrodzenia wyższego niż 2,2 m trzeba zgłosić odpowiednim organom. Chociaż nie dotyczy to bezpośrednio tuj, w sytuacji, gdy iglaki przekroczą 2,2 m, sąsiad może zarządzać ich skrócenia, gdyż mogą zacieniać działkę sąsiedzką. 

w jakiej odległości sadzić tuje Tuje najlepiej sadzić 50 centymetrów od ogrodzenia. Fot.CanvaPro

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu?

Zachowanie odpowiedniej odległości podczas sadzenia tuj jest niezwykle ważne nie tylko pod względem praktycznym, lecz także estetycznym. Po pierwsze, sadzonki tui rosną w dość szybkim tempie. Jeśli posadzimy je bezpośrednio przy ogrodzeniu, za kilka lat będzie brakować im miejsca. Płot zacznie stanowić barierę dla tuj, zwłaszcza jeśli ogrodzenie w całości wypełnione jest materiałem. Wówczas gałęzie roślin mogą ulegać deformacji.    

Po drugie, w przypadku nowoczesnego ogrodzenia panelowego lub siatki, gałęzie tui mogą przedostawać się na teren sąsiedniej działki. Rodzi to kilka problemów:

  • rozrastające się tuje mogą przeszkadzać sąsiadowi (np. zacieniać posadzone przy granicy działki rośliny);

  • przycinanie tuj, których gałęzie wychodzą na sąsiedzką posesję, staje się niewygodne, gdyż ogrodzenie może utrudniać pracę, a nawet uniemożliwić jej wykonanie. Wtedy konieczne może być ich podcinanie, będąc na działce sąsiada, co wymaga zgody od jej właściciela.   

Dlatego, aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto pamiętać o bezpiecznej odległości od ogrodzenia podczas sadzenia tui.

W jakiej odległości sadzić tuje na zwarty żywopłot?

Skoro już wiemy, w jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki, warto dowiedzieć się, w jakiej odległości sadzić iglaki, aby stworzyły gęsty i zwarty żywopłot, który zapewni nam upragnioną prywatność. Wszystko zależy od wybranej odmiany. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić szmaragd i brabant.    

Podczas sadzenia tui szmaragdowych odległość między roślinami powinna wynosić od 50 do 80 cm. Jest to odmiana szybko rosnąca i dopiero po kilku latach jej wzrost staje się mniej intensywny. Ze względu na to, że charakteryzuje się stożkowym kształtem, trudniej jest uzyskać zwarty żywopłot.  

Natomiast w przypadku sadzenia tui brabant odległość między roślinami można zmniejszyć do 50 cm. Gdy roślina już się rozrośnie, utworzy gesty i zwarty żywopłot. Warto również zaznaczyć, że ta odmiana pięknie prezentuje się też w formie szpaleru.  

Przeczytaj również: Choroby tui i odmrożenia. Jak rozpoznać co dolega żywotnikom?

Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.