Spis treści:
- Co zrobić, żeby pomidory miały dużo owoców?
- Naturalne nawozy pod pomidory – od sadzenia aż po zbiory
Co zrobić, żeby pomidory miały dużo owoców?
Uprawa warzyw w warzywniku wymaga uważności i dobrania sposobu pielęgnacji roślin do ich rzeczywistych potrzeb oraz warunków panujących w danym sezonie. Te kwestie są obecnie ściśle ze sobą powiązane, a zauważalna zmienność i trudne do przewidzenia w skutkach kaprysy klimatu umiarkowanego potrafią przysparzać problemów.
Odpowiedni wybór stanowiska (gruntowe, szklarniowe, doniczka) oraz ocena jego parametrów (nasłonecznienie, rodzaj gleby, poziom wilgotności), a także pilnowanie nawodnienia czy właściwe nawożenie sadzonek pomidorów w najtrudniejszych momentach okresu wegetacyjnego są kluczowe w uprawie soczystych i smacznych warzyw. Mają one bowiem rekompensować roślinom niekorzystne warunki.
Co zrobić, żeby pomidory miały dużo owoców w nadchodzącym sezonie? Dobrą praktyką będzie regularne odżywianie pomidorów, które pomoże im na każdym etapie rozwoju. Nie chcesz stosować chemii w swoim małym warzywniku? Z pewnością ucieszy cię fakt, że wcale nie musisz. Zebraliśmy najlepsze przepisy na eko odżywki dla pomidorów, które przygotujesz samodzielnie – zapewnią sadzonkom równowagę dobrze przyswajalnych składników odżywczych, które roślina pobierze sama w sposób zupełnie naturalny.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić pomidory. Przewodnik nie tylko dla początkujących
Naturalne nawozy pod pomidory – od sadzenia aż po zbiory
Do najważniejszych składników mineralnych, które są obowiązkowym elementem wartościowych dokarmiaczy pomidorów, należą azot, fosfor i potas. Oczywiście rośliny potrzebują również całego pakietu mikroelementów, a wszystkie te związki w bezpiecznych ilościach obecne są w półproduktach domowych odżywek.
Zasilanie odpowiednim nawozem naturalnym już po posadzeniu pozwala stymulować najważniejsze procesy rozwoju krzaczków pomidorów, które w efekcie, po dojrzeniu owocują bardziej obficie i smakowicie. Fot. satura86/123RF.comWykorzystaj naturalne nawozy pod pomidory od sadzenia aż po zbiory, a krzaczki zyskają odpowiednią ilość cennych stymulatorów kwitnienia i owocowania bez ryzyka przenawożenia.
- Obornik na stanowisko – pierwszym zasilaczem grządek pod sadzonki pomidorów jest obornik koński, ale warto zwrócić uwagę, aby nie był to świeży produkt, a przerobiony i wysuszony. Takim zasilaczem podsypujemy podłoże i dokładnie przekopujemy glebę w celu wmieszania go w niższe warstwy.
- Popiół drzewny pod sadzonkę – w czasie sadzenia pomidorów warto wymieszać z podłożem odżywkę z popiołu drzewnego z drzew liściastych oraz zmielonych skorupek jaj w zachowanych proporcjach 1:1 i na tej bazie posadzić rośliny. Przy sadzeniu można też wykorzystać mączkę bazaltową.
- Gnojówka z pokrzywy na 1 etap wzrostu – zebrane ziele pokrzywy należy zalać zimną wodą w proporcji 1:10, gdzie 10 części wody przypada na 1 część pokrzywy. Zalecane jest podawanie tej odżywki przy podlewaniu w okresie wzrostu rośliny, rozwoju pędów i liści raz na 10 dni.
- Gnojówka z żywokostu na 2 etap wzrostu – przygotuj ją podobnie jak gnojówkę z pokrzywy, utrzymując podobne stężenie (możesz nawet rozcieńczyć ją bardziej w proporcjach 1:20 z uwagi na silną koncentrację składników aktywnych). Podawaj jednak dopiero po pojawieniu się na krzaczku pierwszych kwiatów.
- Nawóz fosforowo-potasowy z bananów bio – rozpocznij dawkowanie, gdy na krzaczkach zawiąże się pierwsze grono. Obierz 10 bananów, umyj, skórki zalej 10 litrami wody, odstaw na 2 tygodnie regularnie (co kilka dni) mieszając, a powstały płynny nawóz rozcieńcz 1:1 wodą. Gotowy środek stosuj w formie oprysku na liście lub podlewając nim grządkę raz na 10 dni.
- Nawóz z łusek cebuli i czosnku – zbierz 50 dag obierek cebul i czosnku, umieść w wiadrze, całość zalej 10 litrami wody i odstaw na tydzień w cieniste miejsce. Kilka dni po tym, jak pojawi się na wierzchu cieczy piana, solidnie wymieszaj powstały nawóz. Esencję wykorzystaj do przygotowania odżywki: dodaj 100 ml na 1 litr wody i aplikuj pod krzaki.
- Nawóz na bazie alg morskich – sproszkowane, suszone algi morskie możesz zmieszać z czystą, odstaną wodą i tak przygotowanym roztworem wzmacniającym podlać rośliny.
- Roztwór drożdży na choroby – zadaniem nawozu z drożdży piekarskich jest wzmocnienie odporności krzaczków na choroby, przede wszystkim zarazę ziemniaczaną oraz szarą pleśń.
Umiejętne zasilanie upraw, zaraz obok podlewania, poprawia wzrost krzaczków i zwiększa ich zdolność do produkcji pięknych owoców. Twoja grządka prezentuje się imponująco po zasadzeniu roślin? Poczekaj, aż zakwitną i wydadzą plon. Dzięki tym odżywkom, stosowanym w odpowiednim momencie, będzie większy niż kiedykolwiek wcześniej, a owoce, ich kształt, zapach i smak, przypomną ci najlepsze uprawy z ogródka twojej mamy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze naturalne nawozy do pomidorów. Stosuj regularnie, a krzaki będą uginać się od owoców
Nawożenie pomidorów popiołem. Jak to robić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić krzakom pomidorów
Najlepszy poplon po pomidorach. Ziemia będzie żyzna, a przyszłoroczne zbiory zdrowe
Gnojówka i oprysk z liści pomidorów. Przepis na domową miksturę zwalczającą szkodniki