Spis treści:
Mech na kostce brukowej po zimie
Mech potrafi rosnąć praktycznie na każdej powierzchni. Lubi się pojawiać w szczelinach między kostkami brukowymi, a z czasem rozprzestrzenia się jeszcze bardziej i wyrasta na samej nawierzchni. Nie tylko obniża estetykę powierzchni, ale również może prowadzić do jej uszkodzeń. Oprócz tego omszała powierzchnia kostki brukowej staje się śliska i niebezpieczna, zwłaszcza w czasie deszczu lub mrozu. Zwiększa się wobec tego ryzyko poślizgnięcia się i groźnego wypadku.
Skąd on się bierze? Rozwojowi mchu sprzyjają wilgotne i zacienione miejsca. Właśnie dlatego można go najczęściej spotkać na nawierzchniach pod drzewami, przy ogrodzeniach oraz tam, gdzie rzadko dociera słońce. Warto też wiedzieć, że zimowa aura nie sprzyja kostce brukowej, ponieważ narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Częste opady oraz ograniczony dostęp do światła w okresie zimowym to idealne warunki do rozwoju mchu na kostce brukowej. Tegoroczna zima jest stosunkowo łagodna i bezśnieżna, co sprawia, że porosty pojawiają się jeszcze szybciej. W rezultacie kostka brukowa nie wygląda najlepiej, dlatego należy jak najszybciej podjąć walkę z mchem.
Jak usunąć mech z kostki brukowej?
Jeśli chcesz, aby wiosną kostka brukowa prezentowała się nienagannie, już w lutym należy zabrać się za zwalczanie mchu. Sposobów na jego pozbycie się jest mnóstwo. W tym celu wiele osób sięga po ocet – ma on kwaśny odczyn, co pozwala na skuteczne usunięcie mchu. Wystarczy połączyć go z wodą w proporcji 1:2, po czym opryskać otrzymanym płynem porosty na kostce brukowej. Taka metoda sprawia, że mech wysycha, czernieje i obumiera.
Najczęściej przyczyną występowania mchu na kostce brukowej jest zacienienie oraz wilgoć. Fot.ikvyatkovskaya/123RF.com
Ocet jest skutecznym sposobem na walkę z różnego rodzaju porostami, ale istnieje jeszcze lepszy patent. Aby skutecznie usunąć mech z kostki brukowej, warto sięgnąć po siarczan miedzi i przygotować specjalną mieszankę.
- Do litra wody dodajemy 500 g siarczanu miedzi i dokładnie mieszamy.
- Uzyskany preparat przelewamy do butelki z atomizerem.
- Spryskujemy gotową mieszanką mech rosnący między kostkami brukowymi i na samej ich powierzchni.
- Po tygodniu lub dwóch mech zżółknie i wyschnie, dzięki czemu będzie można usunąć go za pomocą szczotki z twardym włosiem.
- Wszelkie pozostałości spłukujemy myjką ciśnieniową i gotowe.
Czynność tę przeprowadzamy po ustąpieniu mrozów. Oprysk na bazie siarczanu miedzi skutecznie zwalcza mech na kostce brukowej oraz w jej szczelinach, dzięki czemu będzie ona wyglądać jak nowa.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prewencyjnie obsypuj krzaki bukszpanu. Żarłoczne gąsienice nie mają szans
Ślimaki budzą się z zimowego snu. Rozrzuć już przy grządkach, zobaczysz, ile ich masz w ogrodzie
"Złoty" sposób ogrodników na bujny i zdrowy trawnik. Rozsyp, zanim trawa zacznie rosnąć