Porady ogrodnicze

Lato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latem

Lato to dla ogrodnika szczególny czas. To właśnie wtedy, w postaci plonów, widać efekty całorocznej pracy. Niestety, to także okres, w którym warzywnik i inne rabaty są narażone na ataki szkodników i rozmaite choroby. Zobacz, na co musisz szczególnie uważać w letnich miesiącach.  

Lato w ogrodzie - choroby i szkodniki atakujące ogród latem
Poznaj choroby i szkodniki atakujące ogród latem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ogród latem – miejsce tętniące życiem! 

Zieleniące się ogórki i cukinie, wyglądające zza dużych liści białe kalafiory, brązowiejąca cebula – to tylko niewielka część feerii barw, która ozdabia ogród latem. W czerwcu, lipcu i sierpniu w każdym jego zakamarku czai się życie. W szklarniach pomidory zmieniają się w błyszczące czerwone kule, a na rabatach kwiatowych rozkwitają kolejne pąki. Letnie miesiące to czas, kiedy widać efekty całorocznej pracy ogrodnika. Ale nie tylko świat roślin jest w pełnym rozkwicie! Na rabatach pojawiają się pszczoły, motyle i niestety… rozmaite szkodniki.  

Miesiące letnie to zatem czas wzmożonej pracy ogrodnika – poza zbiorami i dosadzaniem kolejnych roślin należy szczególnie uważnie przyjrzeć się, czy na warzywach, owocach i liściach nie ma oznak chorób albo śladów po niechcianych gościach.

Choroby atakujące ogród latem 

Chorobom roślin sprzyja upał, wilgoć, nadmierne albo niewystarczające podlewanie, a czasem również sadzonki z niepewnego źródła. W twoim ogrodzie latem mogą pojawić się choroby grzybowe oraz wirusowe.  

Choroby grzybowe 

O pojawieniu się tego typu chorób świadczą plamy i nalot na liściach. Jakie choroby grzybowe mogą zaatakować rośliny? 

 • Szara pleśń – jak wskazuje nazwa, na wszystkich naziemnych częściach rośliny pojawia się nalot w szarym kolorze. Na liściach dodatkowo widać brązowe plamy, czasem z żółtą obwódką. Szara pleśń atakuje rośliny ozdobne, ale także warzywa, owoce, a nawet zioła. Szybko się przenosi, dlatego trzeba działać od razu po zauważeniu pierwszych porażonych roślin. Żeby pozbyć się problemu, najlepiej jest wykonać oprysk specjalnymi preparatami grzybobójczymi. W ramach prewencji należy zapewnić roślinom dostęp powietrza i pilnować, by na rabatach czy w szklarni nie było zbyt wilgotno.  

 • Mączniak prawdziwy – objawia się bardzo charakterystycznym, szarym, puszystym nalotem na liściach. Atakuje wszystkie rodzaje roślin i jest szczególnie niebezpieczny, gdyż zaatakowane sadzonki przestają rosnąć, a w końcu umierają. Do zwalczania mączniaka stosuje się preparaty grzybobójcze, a porażone mączniakiem rośliny trzeba bezwzględnie usunąć i spalić.  

 • Rdza – to kolejna choroba, która łatwo zdiagnozować. Na liściach pojawiają się nieduże, rudobrązowe kropeczki, a od spodu liści grudki. Rdza, podobnie jak inne choroby grzybowe, prowadzi do obumarcia rośliny, dlatego trzeba działać od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Do jej zwalczania stosuje się środki grzybobójcze.  

Choroby wirusowe 

Pojawiają się rzadziej niż te wywoływane przez grzyby, ale są tak samo dla roślin groźne. Przenoszone są najczęściej przez mszyce albo roztocza i mogą całkowicie zniszczyć roślinę, chociaż warto wiedzieć, że nie każdy przeniesiony wirus wywołuje chorobę. Najbardziej popularne choroby wirusowe to mozaika oraz szarka śliwy. 

 • Mozaika – charakterystyczne dla niej są żółknące plamy na liściach, nadpsute owoce na drzewkach czy obumierające części roślin. Mozaika to bardzo znana wśród sadowników choroba, bo chętnie atakuje jabłonie, natomiast rozszerza ona swoje działanie na ponad 80 gatunków. Zainfekowane pędy czy inne części roślin trzeba na bieżąco usuwać.  

 • Szarka śliwy – to choroba dobrze znana sadownikom, gdyż atakuje przede wszystkim śliwy, morele i brzoskwinie. Na zaatakowanych liściach pojawiają się plamy, owoce stają się niejadalne. Niestety, nie wiadomo jak tę chorobę zwalczać bezpośrednio, natomiast każde zaatakowane drzewo trzeba usuwać.  

Przeczytaj również: Choroby i szkodniki krzewów owocowych. Jak z nimi walczyć?

W przypadku chorób krzewów owocowych liczy się przede wszystkim szybka reakcja. Fot. 123RF/PICSEL

Szkodniki pojawiające się w ogrodzie latem 

Podczas letnich miesięcy „używanie” w ogrodach mają także szkodniki! Począwszy od tych najmniejszych, jak wciornastki po większe, jak niezwykle uciążliwe ślimaki czy krety. Zobacz, które szkodniki najchętniej pojawiają się latem w ogrodach. 

 • Mszyce – to bardzo znane i popularne pasożyty. Niszczą roślinę wysysając z niej soki, finalnie prowadząc do jej śmierci. Mszyce roznoszą także wirusy, jak zatem łatwo się domyślić, w szybkim tempie mogą zainfekować sporą część upraw. Mszyce łatwo rozpoznać, bo mają charakterystyczny jasnozielony kolor i są dość pękate. Wśród naturalnych sposobów na te owady znajduje się nawóz z pokrzywy. Jeśli to nie pomoże, należy zastosować insektycydy.  
 • Przędziorki – te małe pajączki również łatwo jest rozpoznać, bo mają czerwony kolor, a zajęte przez nie rośliny pokrywają się drobną pajęczynką. Powodują obumieranie liści i spowolnienie albo zahamowanie kwitnienia. Uwielbiają, gdy jest sucho, zatem najskuteczniejszy sposób na prewencję to regularne podlewanie roślin, a gdy już się pojawią – spłukanie ich sporym strumieniem wody. Skuteczne jest także podlewanie roślin zaatakowanych przez przędziorki wywarem z pokrzywy albo łusek cebuli.  

 • Wciornastki – to kolejne małe, ale uciążliwe owady. Mimo że mają tylko ok 1-2 mm, potrafią całkiem konkretnie zniszczyć uprawy. Wysysają z liści soki, powodując, że te obumierają. Obecność wciornastka można zauważyć po brązowych plamach na liściach i kwiatach. Do zwalczania wciornastków stosuje się naturalne preparaty, np. z glonów, które jednocześnie działają odstraszająco na mszyce i przędziorki.  

 • Gąsienice – to nieco większe szkodniki, które zanim zamienią się w pożyteczne motyle, potrafią niemalże w całości zjadać liście roślin ozdobnych, warzyw i owoców, zostawiając jedynie ich szkielety. Gąsienice można zdejmować z rabat ręcznie, ale gdy ich ilość staje się niemożliwa do opanowania, należy zastosować opryski.  

 • Ślimaki – to zmora prawie każdego ogrodnika! Najgroźniejsze dla ogrodu są ślimaki bez skorupki, czyli pomrowy, pomrowiki i śliniki. W ciągu nocy potrafią ogołocić rabatę, a największym problemem jest ich szybkie rozmnażanie się. Można próbować je odstraszyć sadząc rośliny, których te nie lubią, np. lawendę, nasturcję albo podlewać grządki naparem z piołunu, czosnku lub szałwii. Jeśli ślimaki będą wyjątkowo dawać się we znaki, należy zastosować odpowiednie preparaty. 

 • Kret, karczownik, nornica – te nieco większe zwierzątka również chętnie buszują w ogrodzie. Krety rozkopują trawnik i rabaty, a karczownik i nornica zjadają bulwy i korzenie, powodując, że roślina umiera, a warzywo nie nadaje się do zjedzenia. Można sobie radzić sadząc odstraszające rośliny, takie jak aksamitka czy czosnek, podlewając rabaty gnojówką z pokrzywy albo stosując odstraszacze dźwiękowe. Ostatecznym rozwiązaniem są trutki i petardy.  

Lato to szczególnie piękny czas w ogrodzie! Jest też niezwykle pracowity – poza zbieraniem warzyw, dosadzaniem nowych i usuwaniem chwastów, trzeba zadbać, by rabat nie uszkodziły szkodniki ani nie zaatakowały choroby. Zobacz, które infekcje i szkodniki najczęściej atakują rośliny ogrodowe i jak sobie z nimi skutecznie radzić.  

Przeczytaj również: Zadomowiły się osy? Sprawdź, jak się ich pozbyć z balkonu, strychu i ogrodu

Osy, które zagnieździły się na działce, balkonie lub w garażu okazują się niemałym utrudnieniem. Fot.123RF.com

Kawa jest zdrowa. W jaki sposób działa? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.