Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych? Plamy na liściach a wciornastki

Wciornastki są często trudne do wykrycia na naszych domowych roślinach doniczkowych, ponieważ objawy ich żerowania łatwo pomylić z innymi chorobami, a one same są na tyle niewielkie, że trzeba się dobrze przyjrzeć liściom z bliska, żeby je zauważyć.

Jak zwalczyć wciornastki na kwiatach domowych? Plamy na liściach a wciornastki

fot. 123RF/PICSEL

Wciornastki - objawy 

Objawem żerowania wciornastek mogą być plamy, a raczej odbarwienia na liściach lub deformacje liści, np. ich nadmierne pofalowanie. Wciornastki to drobne owady o wielkości 1 - 2 mm, które mają aparat gębowy kłująco – ssący i nim wysysają soki z naszych roślin. Wyglądają jak małe przecinki w kolorze czarnym, szarym, pomarańczowym czy żółtym, w zależności od gatunku. Tak samo, jak u mszyc występują w ich przypadku formy uskrzydlone oraz bezskrzydłe i tak samo, jak mszyce – mogą przenosić choroby wirusowe, co jest dodatkowym zagrożeniem dla naszych roślin.

src: Wciornastki - Jak zwalczyć szkodnika na kwiatach domowych - plamy na liściach a wciornastki, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Odbarwienia na liściach - wciornastki 

Jak już wspomniano, występują różne gatunki wciornastków, m.in. wciornastek szklarniowiec, cieplarek czy zachodni. Mogą atakować też różne rośliny, prowadząc do ich odbarwień, deformacji i zniekształceń i to zarówno w przypadku liści, jak i kwiatów czy nowych przyrostów. I niestety, jak już te odbarwienia się pojawią, to pozostaną do końca na liściach naszej rośliny. Jeżeli nie widzimy wciornastków na roślinie, a podejrzewamy, że to one wyrządzają jej szkodę, możemy przeprowadzić tzw. tekst białej kartki. Kładziemy ją pod rośliną i potrząsamy nią lekko. Jeżeli na papierze dojrzymy niewielkie, ruszające się przecinki, to będzie potwierdzenie obecności tych szkodników.

Jaki środek na wciornastki 

Jak się ich zatem pozbyć? Moim pierwszym zabiegiem jest zawsze dokładne oczyszczenie liści. Większe liście można umyć wilgotną szmatką, którą za każdym razem dokładnie płuczemy. A rośliny o drobniejszych, mniejszych liściach można oczyścić za pomocą oprysku lub dłuższym, delikatnym prysznicem. Następnie można przeprowadzić oprysk naturalnym środkiem owadobójczym na bazie wielocukrów lub oleju. Tego typu środków możemy używać w domu, nie są one szkodliwe. Działają one kontaktowo, musimy więc pamiętać, żeby dokładnie pokryć nimi zaatakowane powierzchnie. Naniesiona ciecz pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, utrudniającą oddychanie i poruszanie się, co prowadzi do ich eliminacji.

Jeżeli to nie przyniesie spodziewanych efektów, można też sięgnąć po systemiczny preparat owadobójczy, który naniesiony na roślinę przemieszcza się z jej sokami, docierając do wszystkich szkodników.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.