Spis treści:
Jakie rośliny nadają się do posadzenia przy oczku wodnym?
Oczko wodne pełni wiele funkcji w ogrodzie. Jest to przede wszystkim wspaniała dekoracja, która nadaje przestrzeni wyjątkowego charakteru. Ale na tym jego zalety się nie kończą. Oczko wodne poprawia mikroklimat otoczenia, ponieważ powietrze wokół niego jest lepiej nawilżone dzięki parze wodnej. To z kolei pozytywnie wpływa nie tylko na wzrost roślin ogrodowych, lecz także na nasze samopoczucie. Ponadto jest to ogrodowa oaza, przy której można się zrelaksować i wyciszyć. Przy oczku wodnym można odpocząć po ciężkim dniu pracy lub oddać się swojemu hobby. Oprócz tego przyciąga do ogrodu owady, ptaki, żaby, ważki, a nawet jeże, czyli różne formy życia.
Aby oczko wodne wyglądało jeszcze bardziej efektownie, nie możemy zapomnieć o roślinach. Dzięki temu zyska ono jeszcze więcej charakteru oraz naturalności. Zastanawiasz się, jakie rośliny nadają się do posadzenia przy oczku wodnym? Lista gatunków nie jest krótka. Przy wyborze należy kierować się nie tylko walorami dekoracyjnymi, choć ważne jest, aby wybrane rośliny pasowały do ogrodu. Musimy przede wszystkim uwzględnić ich wymagania siedliskowe, m.in. wilgotność podłoża i powietrza. Warto też mieć na uwadze, że każde oczko wodne jest podzielone na cztery strefy: błotną (bagienną), płytką, głęboką oraz powierzchniową. Jedne gatunki będą dobrze się czuły w strefach bagiennych, podczas gdy inne zniosą warunki panujące w różnych strefach.
Czym obsadzić brzegi oczka wodnego? W tym celu najlepiej sprawdzą się byliny, krzewy ozdobne, a także trawy. Dodadzą one niezwykłego uroku, co uczyni oczko wodne jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie. Idealnym wyborem będą m.in. funkie, zwane inaczej hostami, które są łatwe w uprawie, a przy tym oferują wiele odmian o różnych kształtach liści i kolorach kwiatów. Wybierając rośliny, należy też wziąć pod uwagę siłę i intensywność ich wzrostu.
Istnieje wiele gatunków roślin, które idealnie nadają się do posadzenia przy oczku wodnym. Fot.fotolinchem/CanvaPro
Strefy oczka wodnego – co posadzić?
Jakie rośliny posadzić wokół oczka wodnego? Jakie gatunki najlepiej radzą sobie na tym terenie? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy dokonać podziału oczka wodnego na kilka stref.
- Strefa błotna (bagienna)
Strefa błotna, inaczej nazywana bagienną to strefa przejściowa między wodą a lądem. Charakteryzuje się mokrym podłożem (poziom wody wynosi tutaj 0-10 cm). Rosną tu przede wszystkim gatunki niskie. Do grona roślin, które najlepiej czują się przy brzegu, należą m.in.:
- knieć błotna,
- bergenia sercowata,
- brunnera wielkolistna,
- tarczownica tarczowata,
- rodgersja kasztanowcolistna,
- bobrek trójlistkowy,
- wiązówka błotna,
- kosaciec żółty,
- czermień błotna,
- tojeść rozesłana lub kropkowana,
- pałka wodna,
- żabieniec babka wodna,
- strzałka wodna,
- bodziszek błotny,
- pstrolistka sercowata,
- manna mielec,
- pełnik ogrodowy,
- jeżogłówka,
- tatarak zwyczajny.
Kosaciec żółty to roślina, która doskonale poradzi sobie przy oczku wodnym. Fot.rvo233/123RF.com
- Strefa wody płytkiej
Kolejna po strefie błotnej (bagiennej). Woda osiąga tutaj 10-30 cm głębokości, dzięki czemu w tej strefie dobrze czują zarówno się rośliny bagienne, jak i wodne. Można je sadzić w koszach lub specjalnych kieszeniach z naturalnego włókna kokosowego. W strefie wody płytkiej najlepiej sprawdzą się takie rośliny, jak:
- strzałka wodna lub szerokolistna,
- rdest ziemnowodny,
- osoka aloesowata,
- jaskier wielki,
- przęstka pospolita,
- moczarka kanadyjska,
- kosaciec żółty lub syberyjski.
Przeczytaj również: Czyszczenie oczka wodnego z mułu i glonów? Sadzenie nowych roślin i zarybianie
- Strefa wody głębokiej
Charakteryzuje się głębokością od 30 do nawet 150 cm. Występuję tutaj gatunki z rozwiniętym systemem korzeniowym. Zwykle sadzi się je w ażurowych pojemnikach lub koszach, a następnie umieszcza się w zbiorniku wodnym. Strefa wody głębokiej jest odpowiednia dla takich roślin, jak:
- lilie wodne,
- grążel żółty,
- grzybieńczyk wodny,
- rdestnica (gatunki podwodne),
- wywłócznik,
- moczarka kanadyjska,
- rogatek sztywny.
Jakie rośliny posadzić wokół oczka wodnego? Ważne jest, aby były to gatunki preferujące mokre podłoża. Fot.emer1940/CanvaPro/ruckszio/123RF.com
- Strefa powierzchniowa
W tej części znajdują się rośliny pływające, które nie zakorzeniają się w podłożu i swobodnie unoszą się na powierzchni wody. Ich liście stanowią dodatkową ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wody. W strefie powierzchniowej doskonale poradzą sobie takie rośliny, jak:
- rzęsa wodna,
- żabiściek pływający,
- salwinia pływająca,
- kotewka orzech wodny,
- pistia rozetkowa,
- hiacynt wodny,
- pływacz zwyczajny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te rośliny musisz przyciąć w lipcu. Rozrosną się i będą miały więcej kwiatów
Jak przedłużyć kwitnienie lawendy? W lipcu potrzebuje specjalnego przycięcia
Róże obsypią się kwiatami jak nigdy wcześniej. Wypróbuj doskonałą odżywkę na kwitnienie róż