Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny musisz przyciąć w lipcu. Rozrosną się i będą miały więcej kwiatów

Lipiec to czas, gdy ogród tętni życiem i wymaga naszej uwagi. To również idealny moment na letnie cięcie wielu intensywnie rozwijających się roślin, które pobudzimy w ten sposób do jeszcze bujniejszego rozkrzewiania się i zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Jakie rośliny trzeba przyciąć w lipcu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podczas wykonywania tego ważnego zabiegu.

Te rośliny musisz przyciąć w lipcu. Rozrosną się i będą miały więcej kwiatów
Sprawdź, jakie rośliny w ogrodzie trzeba przyciąć w lipcu. Fot. mikelitis/123RF.com

Spis treści:

Co daje letnie cięcie roślin?

Początek lata nie każdemu ogrodnikowi kojarzy się z przycinaniem roślin. Tymczasem lipiec w przypadku bardzo wielu gatunków jest idealnym momentem na wykonanie tego podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego. W okresie letnim wymagają tego rozmaite byliny, krzewy i drzewa owocowe, którym skrócenie pędów pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, dalszym rozrastaniu się oraz zawiązywaniu pąków kwiatowych. W ten sposób mamy szansę skorygować pokrój wielu roślin i nadać im pożądany kształt. Nie oznacza to oczywiście, że w lipcu możemy przycinać dowolne rośliny, by uzyskać znakomite rezultaty. Tylko niektóre gatunki wymagają cięcia właśnie teraz.

Przycinanie roślin latem ma wiele zalet, spośród których warto wskazać następujące:

  • Pobudzenie wzrostu – zabieg ten stymuluje rośliny do wytwarzania nowych pędów oraz liści, dzięki czemu szybko zyskują gęsty i atrakcyjny pokrój;

  • Zawiązywanie pąków kwiatowych – lipcowe cięcie u wielu roślin pobudza także do produkcji pąków kwiatowych i często przyczynia się do przedłużenia kwitnienia;

  • Nadanie ładnego pokroju – cięcie jest znakomitą okazją do poprawienia kształtu i rozmiaru roślin poprzez usunięcie tych pędów, które nadmiernie je zagęszczają;

  • Zadbanie o kondycję roślin – w trakcie lipcowego cięcia pozbywamy się z roślin chorych, zaatakowanych przez szkodniki i uszkodzonych gałązek czy liści. W ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się patogenów w miejscu uprawy.

Lipcowe przycinanie roślin przynosi wiele korzyści dla roślin, a także sprawia, że ogród wygląda na bardziej zadbany, warto więc znaleźć czas na realizację tego zabiegu. Zanim jednak sięgniemy po nożyce ogrodowe lub dobrze naostrzony sekator, dowiedzmy się, które gatunki koniecznie trzeba przyciąć na początku lata.

Jakie rośliny warto przyciąć latem? Jakie rośliny warto przyciąć latem? Fot. jpchret/123RF.com

Przeczytaj również: Bezpieczny dla roślin oprysk na mszyce. Spadają jak poparzone

Jakie rośliny trzeba przyciąć w lipcu?

Nie wszystkie rośliny wymagają letniego cięcia, w wielu przypadkach wręcz zabieg ten może wyłącznie zaszkodzić. Które gatunki można bez obaw przycinać o tej porze roku? Aby uniknąć nieodwracalnych błędów, skorzystaj z naszej listy. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jakie rośliny trzeba przyciąć w lipcu.

  • Róże – podobnie jak w poprzednich miesiącach w lipcu z krzewów różanych (wielkokwiatowych i powtarzających kwitnienie róż pnących) pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów. Suche kwiaty usuwamy wraz z krótkim kawałkiem pędu. Cięcie wykonujemy tuż nad parą dobrze wykształconych liści. W ten prosty sposób przedłużymy okres ich kwitnienia.

  • Jaśminowiec – gdy ten cudownie pachnący krzew zakończy kwitnienie, możemy go przyciąć. W lipcu możemy prześwietlić roślinę, pozbywając się z niej najstarszych i najgrubszych gałęzi. Równocześnie skracamy wszystkie pędy kwiatostanowe do 2/3 długości.

  • Glicynia – latem nie możemy zapomnieć o cięciu glicynii, nazywanej również wisterią. O tej porze roku wszystkie tegoroczne, długie i wiotkie pędy wymagają skrócenia do ok. 20 cm długości. Dzięki tak wykonanemu cięciu nadamy pnączu odpowiedni kierunek wzrostu. Na pozostawionych fragmentach pędów glicynia obficie zakwitnie w kolejnym roku.

Po zbiorach, w lipcu, przycinamy czereśnie. Po zbiorach, w lipcu, przycinamy czereśnie. Fot. swkunst/123RF.com

  • Ostróżka ogrodowa – gatunek ten może kwitnąć dwa razy w roku, jeśli po pierwszym, wiosennym kwitnieniu skrócimy wszystkie pędy kwiatostanowe do wysokości ok. 10 cm nad ziemią. W taki sam sposób możemy postąpić z przekwitłymi naparstnicami, by zachęcić je do powtórnego wytworzenia kwiatów.

  • Bukszpan – lipiec to dobry czas na formowanie bukszpanów posadzonych jako solitery lub żywopłoty. Przycięte w tym miesiącu roku rośliny będą miały wystarczająco dużo czasu, by zregenerować się przed nadejściem zimy. Podczas zabiegu skracamy wszystkie młode pędy o połowę. Z roślin pozbywamy się też suchych, połamanych i uszkodzonych gałązek.

  • Maliny – u letnich odmian malin, które zakończyły już owocowanie, możemy przyciąć dwuletnie pędy tuż nad ziemią. Zostawiamy odrosty jednoroczne. Zabieg wykonujemy po zbiorze owoców.

Niektóre róże latem potrzebują przycięcia. Niektóre róże latem potrzebują przycięcia. Fot. caocao1211967/123RF.com

  • Winorośl – w lipcu wycinamy z winorośli wszystkie te pędy jednoroczne (najmłodsze i zielone), na których nie zawiązały się owoce.

  • Grusze i jabłonie – te drzewa, które rosną w szpalerach, wymagają letniego cięcia. Podczas zabiegu trzeba zachować ostrożność, aby nie uszkodzić ani nie strącić dojrzewających owoców. Usuwamy pędy, które rosną ukośnie, a także pionowo, tzw. wilki.

  • Wiśnie i czereśnie – po zakończeniu zbiorów prześwietlamy koronę czereśni i skracamy jej wierzchołek. W przypadku wiśni realizujemy silniejsze cięcie, pozbywając się z drzewa gałęzi starych, uszkodzonych, pokładających się i zwisających zbyt nisko.

  • Śliwy – lipcowe cięcie przeciwdziała wystąpieniu poważnej choroby tych drzew, jaką jest srebrzystość liści. W ramach zabiegu skracamy tegoroczne gałęzie do 2/3 długości. Równocześnie pozbywamy się tych pędów, które nadmiernie zagęszczają koronę.

  • Pomidory – latem nie możemy zapomnieć o prawidłowym cięciu pomidorów. Systematycznie usuwając zbędne liście i pędy, zmniejszymy ryzyko rozwoju chorób tych roślin, jak również przyspieszymy dojrzewanie owoców.

  • Orzech włoski – drzewo to można przyciąć na przedwiośniu lub latem. Cięcie nie może być mocne – celem jest wyłącznie prześwietlenie przesadnie zagęszczonej korony. Usuwamy tylko te pędy, których średnica jest mniejsza niż 5 cm.

Do letniego cięcia używajmy wyłącznie czystych i odpowiednio naostrzonych narzędzi. Pamiętajmy, aby nie pozbywać się z roślin zbyt wielu pędów naraz, ponieważ postępując w ten sposób w trakcie okresu wegetacji, możemy je osłabić. Nie zapominajmy też, że każdy gatunek wymaga innego traktowania, dostosujmy więc sposób cięcia do potrzeb konkretnej rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ta odmiana została wyhodowana przed II wojną światową. Jak uprawiać jabłoń Fuji?

Róże obsypią się kwiatami jak nigdy wcześniej. Wypróbuj doskonałą odżywkę na kwitnienie róż

Prześliczne zamienniki bratków, obficie kwitną do jesieni. Uprawa i pielęgnacja torenii

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.