Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki. Jak i kiedy zrobić sadzonki?

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki to jedna z metod rozmnażania wegetatywnego. Przygotowanie sadzonek nie jest trudne, jednak należy to robić we właściwy sposób i w odpowiednich terminach. Jak i kiedy zrobić sadzonki winorośli? Jakie zalety i wady ma ta metoda? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki. Jak i kiedy zrobić sadzonki?
Rozmnażanie winorośli przez sadzonki kontynuujemy pod koniec lutego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki pędowe

Winorośl to rodzaj pnączy z rodziny winoroślowatych, których różne gatunki można spotkać w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej i w strefie subtropikalnej. Ta popularna roślina owocowa może być rozmnażana na trzy sposoby:

  • przez sadzonki pędowe,
  • przez odkłady,
  • przez szczepienie.

Zdecydowanie najpopularniejsze jest rozmnażanie winorośli przez sadzonki pędowe. Podobne sadzonki można zakupić w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, ale możemy je również przygotować samodzielnie. Najlepiej ukorzenić jednoroczne, zdrewniałe pędy, przy czym niektóre odmiany rośliny ukorzeniają się gorzej niż inne. To między innymi odmiana ‘Isabella’, ‘Lakemont’ czy ‘Bianca’.

Kiedy pobieramy sadzonki winorośli?

O pobraniu sadzonek warto pamiętać jeszcze jesienią, kiedy to ścina się łozę (zdrewniały pęd) zaraz po zrzuceniu liści. Należy w tym celu wybrać dobrze zdrewniałe łozy, mniej więcej grubości ołówka. Nie mogą być jednak zbyt grube, gdyż może to utrudnić wytwarzanie korzeni. Są to tak zwane „sztobry”, przeznaczone do ukorzeniania.

Do rozmnażania winorośli można wybrać sztobry krótkie (1-2 oczkowe) lub długie (3-5 oczkowe). Chodzi o liczbę pąków, czy też zgrubień, z których wyrosną pąki. W amatorskiej uprawie zaleca się jednak wybrać pierwszą opcję. Tuż po pobraniu łozy umieszcza się w dołku o głębokości 30 cm, wykopanym w ogrodzie lub przechowuje w lekko wilgotnym piasku czy torfie na przykład w piwnicy.

Przeczytaj również: Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce

Jak i kiedy zrobić sadzonki winorośli?

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki kontynuujemy pod koniec lutego. To właśnie wtedy należy przystąpić do ukorzeniania sadzonek. Najpierw łozy należy moczyć w letniej wodzie przez co najmniej kilkanaście godzin. Następnie trzeba je przyciąć, pozostawiając około 1,5-2 cm nad oczkiem i około 5-10 cm poniżej niego.

Do wykonania cięć należy używać ostrego noża. To konieczne, aby nie zmiażdżyć tkanek rośliny. Można też ponacinać końcówki, by ułatwić tworzenie się systemu korzeniowego. Rany nie mogą być jednak zbyt głębokie.

Jak sadzić sadzonki winorośli?

Warto wymoczyć dolny koniec łozy w ukorzeniaczu do pędów zdrewniałych. Górną jego część można z kolei pokryć cienką warstwą parafiny, co zabezpieczy łozę przed wysychaniem.

Sadzonki winorośli najlepiej umieścić w wilgotnej ziemi wymieszanej z piaskiem w proporcjach 1:1, choć sprawdzi się też zwykła ziemia ogrodowa. Do mieszanki można dodać perlit. Sadzonki umieszcza się w doniczce. Trzeba pamiętać o wykonaniu otworów drenażowych, by woda nie gromadziła się w dolnej części doniczki, co mogłoby doprowadzić do zgnicia korzeni. Ziemia powinna być jednak lekko wilgotna, a temperatura umiarkowana.

Oczko powinno wystawać ponad ziemię na około 2 centymetry. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że pierwsze liście pojawią się na roślinie już po 10-14 dniach. Sadzonka powinna też wypuścić korzenie. Od tego momentu należy umieścić roślinę w miejscu dobrze oświetlonym, gdzie przetrwa do połowy maja. To odpowiedni termin, by dobrze ukorzenioną sadzonkę posadzić w miejscu docelowym. Pozwoli to uniknąć wiosennych przymrozków.

Warto wymoczyć dolny koniec łozy w ukorzeniaczu do pędów zdrewniałych.Fot.123RF.com

Rozmnażanie winorośli przez sadzonki – zalety i wady

Każda z metod rozmnażania winorośli ma swoje zalety i wady. Rozmnażanie winorośli przez sadzonki nie bez powodu jest tak popularne – to najłatwiejsza z dostępnych metod. Nowa roślina zachowuje wszystkie cechy rośliny matecznej, co jest olbrzymim plusem. W dodatku pierwszych zbiorów można doczekać się dość szybko – może to nastąpić już w drugim roku po posadzeniu.

Duże znaczenie ma jednak w tym przypadku jakość sztobrów i ich właściwe przechowywanie. O delikatne, młode sadzonki trzeba także odpowiednio dbać, zwracając baczną uwagę na ewentualne ataki szkodników czy chorób grzybowych. Nie wolno również dopuścić do przesuszenia sadzonek. O wiele wytrzymalsze sadzonki można otrzymać, gdy stosuje się rozmnażanie przez szczepienie.

Przeczytaj również: Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy trzeba przycinać borówkę amerykańską?

Najdziwniejsze owoce świata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.