Spis treści:
- Kiedy nawozić winorośl?
- Czego potrzebuje winorośl?
- Naturalne nawozy do winorośli
- Gnojówka z mniszka lekarskiego – naturalny nawóz dla winorośli
- Nawożenie winorośli nawozami mineralnymi
Kiedy nawozić winorośl?
Pierwsze nawożenie winorośli należy przeprowadzić przed sadzeniem krzewów, ponieważ warto dobrze przygotować glebę pod ich uprawę. Jeśli stanowisko do sadzenia winorośli jest odpowiednio przygotowane, przez najbliższe dwa lata nie ma potrzeby stosowania nawozów wieloskładnikowych. Krzewy można jednak wcześniej ściółkować kompostem oraz od czasu do czasu podlać nawozem na bazie biohumusu. Gdy rośliny przekroczą trzeci rok, warto sprawdzić poziom składników w glebie i nawieść winorośl.
Nawożenie winorośli najlepiej wykonywać trzy razy w sezonie:
- przed kwitnieniem – na przełomie marca i kwietnia;
- w czasie kwitnienia – na przełomie maja i czerwca (jedne odmiany wcześniej, a inne później);
- po zawiązaniu owoców – gdy owoce mają wielkość mniej więcej grochu.
Ważne jest, żeby nawożenie roślin wapnem nie łączyć z podawaniem innych nawozów. Między zasilaniem nawozami a wapnowaniem należy zachować co najmniej trzy tygodnie odstępu. Najlepsza pora na nawożenie winorośli wapnem to:
- wiosna – gdy ziemia jest zamarznięta, zanim pojawią się pierwsze liście;
- jesień – na przełomie października i listopada, po opadnięciu liści.
Czego potrzebuje winorośl?
Nawozy dla winnych krzewów powinny być dobrane bardzo starannie i zastosowane zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu przez producenta. Najlepsze nawozy do zasilania winorośli zawierają bardzo dużo potasu i fosforu, ale mało azotu. Mogą to być zarówno granulowane, jak i płynne. Dzięki takim nawozom liście mają soczyście zielony kolor, młode pędy są mocne, a kwiatów i owoców jest dużo.
Inne składniki, które są niezbędne w uprawie winorośli to:
- azot – potrzebny szczególnie podczas intensywnego wzrostu roślin
- wapń – niedobór tego składnika ma niekorzystny wpływ na plonowanie winnych krzewów
- magnez – jego brak może powodować obumieranie kiści
Winnym krzewom należy dostarczać także żelaza, boru, miedzi, manganu i cynku. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych mikroelementów może niekorzystnie wpływać na winorośl.
Nawożenie winorośli nie jest zbyt trudne, należy jednak uważać, by nie przesadzić z azotem. Fot. 123RF/PICSEL
Naturalne nawozy do winorośli
Winorośl można zasilać nawozami zarówno organicznymi, jak i naturalnymi. Z nawozów naturalnych można stosować suchy obornik i jego pochodne oraz kompost, który można stosować przez cały sezon. W przypadku zasilania obornikiem najlepiej wykorzystać obornik owczy lub bydlęcy. Ponadto winne krzewy można nawozić odchodami kurzymi, które mają najwyższe stężenie składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas, a także wapń, magnez i siarkę. Co ciekawe, w porównaniu do obornika świńskiego lub bydlęcego, obornik kurzy zawiera prawie 3 razy więcej azotu. Dlatego należy uważać na przenawożenie odchodami kurzymi. Warto zaznaczyć, że po nawożeniu winorośli obornikiem nie stosujemy nawozów azotowych, a tylko fosforowe i potasowe.
Winorośl można zasilać nawozami zarówno organicznymi, jak i naturalnymi. Fot.123RF.com
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że popiół drzewny może być świetnym nawozem naturalnym. Stosowanie go w ogrodzie przyczynia się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby oraz lepszego plonowania roślin. Popiół zawiera m.in. potas, fosfor, wapń oraz wiele cennych mikroelementów. Nawóz ten można stosować zarówno wiosną, jak i jesienią. Popiół można dodać do kompostu lub wymieszać z glebą bezpośrednio na zagonach.
Gnojówka z mniszka lekarskiego – naturalny nawóz dla winorośli
Bardzo cennym nawozem naturalnym dla winorośli jest również gnojówka z mniszka lekarskiego, którą można wykonać samodzielnie. Jest to po prostu przefermentowane w wodzie fragmenty roślin, które podczas tego procesu chemicznego przekazują substancje i składniki, które same zawierają. Chociaż mniszek jest łatwo dostępny, aby nawóz był bogatszy w cenne składniki, warto skorzystać z rośliny w okresie jej kwitnienia. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego do nawożenia winorośli? Podpowiadamy!
Składniki:
- rośliny mniszka lekarskiego (1/3 wiaderka)
- woda (z kranu lub deszczówka)
Sposób przygotowania:
Włóż mniszek lekarski do wiaderka. Jeśli zależy nam na szybszym przygotowaniu nawozu, roślinę można posiekać. Zalej mniszek lekarski woda tak, aby jej powierzchnia była kilka centymetrów poniżej krawędzi wiaderka. Po kilku dniach zacznie się fermentacja, a na wierzchu pojawią się bąbelki. Po kolejnych kilku dniach zawartość wiaderka należy zamieszać patykiem. Kiedy na powierzchni gnojówki przestaną pojawiać się bąbelki, nawóz jest już gotowy do użycia. Czas przygotowania gnojówki z mniszka lekarskiego to 2-4 tygodnie.
Następnie płyn należy przecedzić, ponieważ w procesie fermentacji mniszek nie rozkłada się całkowicie. Gnojówkę należy stosować w rozcięciu 1 do 10 (1 część gnojówki na 10 części wody).
Nawożenie winorośli nawozami mineralnymi
Drugą opcją jest zasilanie winorośli nawozami mineralnymi, wśród których są także wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie dla winnych krzewów. Warto jednak zaznaczyć, że stosując zasilacze mineralne, trzeba zawsze przestrzegać zaleceń producenta i odpowiedniego dawkowania, ponieważ przenawożenie jest szkodliwe dla winorośli.
Do nawożenia winorośli zaleca się stosowanie takich preparatów mineralnych:
- mocznik
- saletra amonowa
- siarczan potasu
Nawozy te bogate w azot, który jest niezbędny w uprawie winnych krzewów. Jednak nadmierne nawożenie tym składnikiem powoduje, że winorośle rosną bujnie, ale słabo kwitną i owocują. Ponadto rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne na choroby, szkodniki czy warunki atmosferyczne. Dlatego w uprawie amatorskiej winnych krzewów trzeba uważać, aby nie przenawozić ich tym składnikiem. Należy też unikać rozsypywania zbyt blisko winorośli zasilaczy do trawnika, które zawierają dużo azotu.