Spis treści:
Jak dbać o hibiskusy ogrodowe, by obficie kwitły?
Ketmia syryjska ze względu na podobieństwo do hibiskusa domowego (róży chińskiej) często nazywana jest hibiskusem ogrodowym. W odróżnieniu od tego gatunku, wrażliwego na mróz i prowadzonego wyłącznie w donicy, ketmia syryjska może z powodzeniem być uprawiana w gruncie przez cały rok. Hibiskus ogrodowy jest krzewem, który obficie kwitnie od lipca do września lub nawet października, jeśli warunki ku temu sprzyjają. Właśnie późnym latem obsypuje się kolorowymi, okazałymi kwiatami, które przypominają nieco znane z babcinych i wiejskich ogródków malwy.
Jeśli chcemy, aby hibiskus ogrodowy zdrowo rósł i obficie kwitł aż do końca sezonu, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i zacisznym, gdzie jest osłonięta przed silnymi podmuchami wiatru. Gleba dla ketmii syryjskiej może być żyzna lub ewentualnie przeciętna, najlepiej o odczynie obojętnym bądź zasadowym. Choć krzew ten jest niewymagający i zniesie przejściową suszę, dobrze robi mu systematyczne, umiarkowane podlewanie.
Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, nie możemy zapominać też o nawożeniu hibiskusa ogrodowego. Zasilajmy go co 2-3 tygodnie od początku wegetacji do połowy lipca, korzystając z nawozów przeznaczonych dla roślin kwitnących, kompostu lub biohumusu. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu rośliny przed zimą za pomocą agrowłókniny oraz maty słomianej – jest to ważne szczególnie w przypadku młodych egzemplarzy oraz tych, które rosną w najzimniejszych regionach kraju.
Ketmia syryjska zaczyna kwitnąć późnym latem. Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Jak poprawić wzrost róż latem? Hodowca róż tłumaczy, co trzeba zrobić
Kiedy i jak przycinać hibiskusy ogrodowe?
Zagwarantowanie odpowiednich warunków wzrostu, zabezpieczenie przez zimą oraz podlewanie i nawożenie to nie wszystko, o co musimy zadbać, licząc na bujne kwitnienie ketmii syryjskiej. Kolejną ważną rzeczą jest skracanie jej pędów. Kiedy przycinać hibiskusy ogrodowe? Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, zanim krzewy rozpoczną intensywny wzrost (w kwietniu). Ketmia syryjska w naturalny sposób zachowuje ładny pokrój i nie wymaga formowania. Jeśli jednak chcemy, poprzez prawidłowo wykonane cięcie możemy łatwo sprawić, by wyglądała zupełnie inaczej – jak szczepiona na pniu.
Jak formować hibiskus ogrodowy na kształt drzewka?
- Wczesną wiosną oglądamy krzew. Cienkie gałązki boczne, znajdujące się najniżej na pędach głównych, całkowicie usuwamy;
- Następnie skracamy gałęzie tworzące koronę krzewu. Te, które rosną niżej, tniemy silniej, zostawiając kilkucentymetrowe fragmenty. Gałązki w górnej części krzewu skracamy o połowę;
- Gdy korona drzewka zostanie uformowana i będzie miała kulisty kształt, ścinamy wierzchołki pędów głównych. Dzięki temu roślina szybko się zagęści, wytwarzając dużo bocznych łodyg;
- Miejsca cięcia zabezpieczamy za pomocą maści ogrodniczej.
Formowanie ketmii syryjskiej na drzewko to metoda, która świetnie sprawdza się w moim ogrodzie w przypadku najstarszych, wieloletnich krzewów. Dzięki systematycznemu cięciu rośliny wytwarzają więcej okazalszych kwiaty i zdrowo rosną. Trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie, aby zabieg wykonywać tylko wczesną wiosną – hibiskus ogrodowy kwitnie na pędach jednorocznych, możemy więc stracić kwiaty, tnąc gałązki zbyt późno w sezonie. Roślina utrzyma ładny pokrój, jeśli zabieg będziemy powtarzać co roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pnącza kwitnące i o ozdobnych liściach. Które najlepiej wybrać na pergolę i balkon?
Najbardziej reprezentacyjnie wygląda jesienią. Jak przedłużyć owocowanie miechunki rozdętej?
Dlaczego surfinie marnieją? Po tych sygnałach poznasz, że brakuje im słońca