Spis treści:
- Sadzenie czosnki i cebuli ozimej
- Kiedy zacząć nawożenie czosnku i cebuli ozimej?
- Czym nawozić czosnek i cebulę ozimą?
Sadzenie czosnki i cebuli ozimej
Sama nazwa wskazuje, że czosnek i cebulę ozimą sadzimy jeszcze przed zimą. Najlepszym na to terminem jest druga połowa października, a nawet przełom października i listopada. W tych miesiącach sadzimy jednak tylko cebulę dymkę. Większe odmiany cebuli ozimej trzeba posadzić wcześniej, pod koniec lata, w sierpniu i wrześniu. Oba warzywa lubią żyzną, próchniczą ziemię i słoneczne stanowiska. Jak sadzić czosnek i cebulę ozimą?
- Sadzenie czosnku ozimego
Czosnek ozimy sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o 20 – 30 cm, przy czym w ząbki czosnku w rzędzie powinno dzielić 6 – 10 cm. Gatunki ozime wsadzamy nieco głębiej niż wiosenne - dołki powinny mieć około 8 – 10 cm, a ząbki czosnku wsadzamy w nie pionowo, piętką w dół. Następnie przysypujemy je i lekko ugniatamy, nie zapominając o podlaniu.
- Sadzenie cebuli ozimej
Cebulę dymkę ozimą sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o 20 cm. W rzędach wykopujemy dołki o głębokości dwa razy większej niż wielkości cebuli. Będzie to około 3 – 6 cm. Cebulki wsadzamy korzeniem do dołu, ale nie dociskamy ich zbyt mocno. Całość należy przysypać, lekko ubić i podlać.
Oba warzywa lubią żyzną, próchniczą ziemię i słoneczne stanowiska.
Przeczytaj również: Sadzenie dymki na cebulę. Najlepszy sposób sadzenia, jakie cebulki wybrać?
Kiedy zacząć nawożenie czosnku i cebuli ozimej?
Zasadzone jesienią warzywa ozime zaczną kiełkować już w marcu. Dlatego koniec marca to czas, kiedy warto zacząć nawożenie czosnku i cebuli ozimej.
Odpowiednie odżywienie tych roślin jest istotne głównie dlatego, że mają płytki system korzeniowy. To powoduje, że nie mają możliwości zbierania składników odżywczych z głębszych partii gleby. Bez nawożenia, czosnek i cebula ozima wydadzą słabsze plony i będą mniej odporne na choroby i szkodniki.
Czosnek i cebula ozima będą miały intensywniejszy smak, jeśli będą nawożone. W przypadku tych warzyw intensywność smaku jest bardzo ważna, bo często traktowane są jako przyprawy nadające charakteru naszym daniom.
Gnojówka z czosnku bardzo dobrze wpływa na plonowanie czosnku i cebuli. Dodatkowo odkaża glebę. Fot. mieszko9/123RF
Czym nawozić czosnek i cebulę ozimą?
Czosnek i cebula ozima lubią ziemię żyzną i próchniczą. Dlatego nawożenie ich kompostem jest dobrym pomysłem. Nie tylko odżywi on rośliny, ale poprawi też strukturę gleby. Dzięki temu zatrzyma ona wilgoć i składniki odżywcze na dłużej. Najlepiej przekopać kompost z ziemią między rządkami czosnku.
Innym naturalnym nawozem do czosnku i cebuli ozimej jest obornik. Warto go wymieszać z podłożem. Robimy to podobnie, jak w przypadku kompostu – spulchniamy ziemię między rządkami i mieszamy ją z granulowanym obornikiem.
Kolejny organiczny nawóz to gnojówka z czosnku. Przepis na gnojówkę z czosnku jest dość prosty:
- przygotuj 80 g ząbków czosnku i 200 g suchych łupin;
- zalej całość 10 litrami wody;
- odstaw w cieniu na około 3 – 4 tygodnie, co jakiś czas mieszaj;
- przed użyciem rozcieńcz gnojówkę z wodą w stosunki 1:10.
Gnojówka z czosnku jest nawozem płynnym. Ma on to do siebie, że szybko paruje. Aby temu zapobiec, wyżłób między rzędami warzyw rowki i wylej w nie płyn, po czym rowki delikatnie zasyp. Zabieg powtarzaj co miesiąc. Gnojówka z czosnku odkazi glebę, odstraszy szkodniki oraz wzmocni system korzeniowy czosnku u cebuli ozimej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe
Zaprawianie cebuli dymki przed posadzeniem. Jak posadzić dymkę na wiosnę?
Sadzimy czosnek, ale nie każdy się do tego nadaje. Rozwiąż zagadkę i znajdź podmienioną główkę