Spis treści:
Najlepsze odmiany marchwi – słodkie i twarde
Marchewka to proste w uprawie warzywo, które chętnie wysiewamy w swoich ogródkach. Możemy to robić wprost do gruntu na słonecznym stanowisku, gdzie rok lub dwa lata wcześniej zastosowaliśmy obornik. Sprawdzi się również miejsce nawożone kompostem, ale nie zasilane bezpośrednio przed siewem, ponieważ w ten sposób moglibyśmy zwabić na teren uprawy połyśnicę marchwiankę, częstego szkodnika marchwi. Warzywom musimy zapewnić lekką, przepuszczalną glebę, która będzie bogata w próchnicę.
Zagwarantowanie odpowiednich warunków, a także późniejsza pielęgnacja marchewki sprawią, że zbierzemy z grządki zdrowe, kształtne i dobrze wybarwione korzenie. Wpływ na to ma również dobór właściwej odmiany. Chcesz mieć słodkie i twarde marchewki? Polecamy najlepsze odmiany marchwi wczesnej, których największym atutem jest wysoka zawartość cukrów. Co więcej, mają one cylindryczne, odporne na pękanie korzenie i są bardzo plenne. Oto słodkie i twarde odmiany marchwi wczesnej do ogrodu:
- Marchew Speedo F1 – charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i odpornością na alternariozę. Korzenie są ciemnopomarańczowe, gładkie, twarde i bardzo smaczne;
- Marchew Nantes 3 – to odmiana średnio wczesna, która ze względu na wysokie walory smakowe świetnie nadaje się do spożycia na surowo. Jest bardzo plenna;
- Marchew Chantenay – ta bardzo wczesna odmiana wyróżnia się soczystymi korzeniami obfitującymi w karoten i cukry. Warto przeznaczyć ją na wyrób domowych soków;
- Marchew Kalina F1 – to plenna i odporna odmiana, która jest wcześnie gotowa do zbioru. Ma słodki smak, dzięki czemu nadaje się do bezpośredniego spożycia, gotowania, a także przyrządzania soków i przetworów;
- Marchew Pariser Markt 5 – to bogata w cukry odmiana tworząca okrągłe, twarde korzenie. Nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale również skrzynkach balkonowych.
Podpowiadamy, jakie odmiany marchwi są słodkie i twarde. Fot. irinabu/123RF.com
Przeczytaj również: Chcesz mieć dorodne i zdrowe buraki? Zastosuj metodę starych ogrodników
Jak przyspieszyć kiełkowanie marchwi?
Marchew możemy siać w ogrodzie dość wcześnie, bo już na początku wiosny. W przypadku odmian wczesnych odpowiedni termin na siew przypada na marzec i kwiecień, późnych zaś od kwietnia do końca maja. Możemy również zdecydować się na założenie uprawy tych warzyw jesienią – w listopadzie lub grudniu, lecz w takim przypadku zbiorów możemy spodziewać się dopiero w kolejnym roku. Nie każdy ogrodnik stosuje siew ozimy, nie wszyscy też chcą długo czekać na zbiór odmian późnych. Wielu z nas woli uprawiać wczesną marchewkę, która ma krótki okres wegetacji.
Co zrobić, jeśli za siew marchewki zabraliśmy się za późno? Jeśli tak się stało lub po prostu chcemy cieszyć się przyspieszonymi zbiorami, przed siewem możemy zrobić pewną bardzo prostą rzecz. Nie każdy wie, że moczenie nasion marchewki może skrócić czas kiełkowania nawet o kilka tygodni! Zwykle na pierwsze wschody musimy czekać co najmniej 10-20 dni, a w najgorszym przypadku nawet miesiąc, jeśli w ogrodzie jest sucho. Proces ten jednak można skrócić. Jak przyspieszyć kiełkowanie marchwi? Oto instrukcja krok po kroku:
- Nasiona wsypujemy do naczynia i zalewamy taką ilością wody o temperaturze pokojowej, aby zostały nią przykryte;
- Przykrywamy gazą i odstawiamy na słoneczny parapet na 2-3 dni;
- Po tym czasie napęczniałe nasiona będą pokryte śliską otoczką. Nie musimy ich przecedzać, wystarczy powoli wylewać je wraz z wodą wprost na grządki. Po siewie warto delikatnie wymieszać je z glebą lub rozgrabić, żeby nasiona się rozdzieliły.
Pamiętajmy, aby wyżej opisanej metody nie stosować w przypadku siewu ozimego, ponieważ wschodzące jesienią warzywa przemarzną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te pomidory owocują kilogramami w gronach jak porzeczki. Uprawa i pielęgnacja pomidorów Pokusa
Co posadzić obok selera korzeniowego i naciowego? Takie sąsiedztwo działa w obie strony
Jak głęboko siać marchew? W takiej ziemi marchew wyrośnie zdrowa, soczysta i prosta