Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te pomidory owocują kilogramami w gronach jak porzeczki. Uprawa i pielęgnacja pomiarów Pokusa

Gdy tylko pojawią się na krzaczku, zrozumiesz, dlaczego dawniej pomidory uważano za rośliny ozdobne. Pomidory koktajlowe 'Pokusa' to rzeczywiście prawdziwa pokusa dla ogrodnika. Są małe i piękne, a do tego soczyste, smakowite i wartościowe. Możesz uprawiać je w otwartych warzywnikach, tunelach, miniszklarniach i donicach. Wysiej nasiona w kwietniu, w maju posadź przy podporach – zdziwisz się, jak szybko ugną się pod ciężarem soczystych kulek. Najlepiej smakują w sierpniu, zebrane w słoneczny dzień. Skusisz się? Podpowiemy ci, jak uprawiać pomidory 'Pokusa', by były ich pełne kosze.

Te pomidory owocują kilogramami w gronach jak porzeczki. Uprawa i pielęgnacja pomiarów Pokusa
Pomidor 'Pokusa' owocuje w gronach tak licznych i ciężkich, że solidna podpora to podstawa, inaczej wiotkie pędy popękają. Fot. Emer1940/123rf.com

Spis treści:

Pomidor 'Pokusa' – owocuje w gronach

Wśród popularnie sadzonych pomidorów w naszych ogrodach zauważymy odmiany wielkoowocowe, śliwkowe, czyli nieco mniejsze oraz koktajlowe o drobniutkich owocach, które cieszą się szczególnym powodzeniem. Ich rozmiar jest wprost idealny do uprawy w skrzyniach, donicach lub mniejszych warzywnikach, a wiele odmian można równie efektywnie sadzić w tunelach oraz szklarniach. Mogą mieć różne kształty i odcienie, a także różnić się między sobą proporcjami kwasowości do słodyczy. 

Jedną z uwielbianych propozycji, wybieranych do ogrodów i mini warzywników na tarasach lub balkonach od lat jest pomidor 'Pokusa', znacznie mniejszy od tradycyjnych odmian. Wysoki, stale rosnący o luźnym pokroju potrafi się tak zagęścić, że nie widać pod nim donicy, a wiotkie pędy, zamocowane na solidnych podporach, uginają się pod ciężarem owocowych gron. Są ich dziesiątki, a żywo czerwone kuleczki, zawieszone na pędach jak najpiękniejsze korale, rozkochują w sobie ogrodników nie tylko wyglądem, lecz także smakiem.  

Pomidorki zrywane w sierpniu mają tyle soczystej słodyczy, jakby dojrzewały w południowym słońcu Toskanii, choć w zupełności wystarczy im twój dobrze nasłoneczniony balkon. Potrzebujesz więcej argumentów, aby skusić się na ich uprawę? W zanadrzu mamy ten najistotniejszy – pomidor 'Pokusa' owocuje w gronach większych od pięści, a wystarczy mu do tego dobra gleba i delikatne podlewanie.

Przeczytaj również: Pikowanie pomidorów. Do jakiej ziemi rozsadzać i czym nawozić sadzonki pomidorów?

Jak uprawiać pomidory 'Pokusa'?

Te równokształtne, niewielkie pomidorki w gęstych, wydłużonych gronach pojawiają się na zdrowych pędach krzewinek w lipcu lub w sierpniu. Wszystko zależy od tego, kiedy ostatecznie zdecydujesz się na ich wysianie. W dobrych ogrodnictwach w sezonie bez trudu otrzymasz wypielęgnowane sadzonki tej polskiej odmiany, która od lat 90. niezmiennie cieszy się uwielbieniem zarówno ogrodników-amatorów, jak i osób, u których pomidory porastają całe grządki.

Najlepszy termin wysiewu nasion tej wysokopiennej odmiany koktajlowej pod osłonami przypada już w marcu i trwa mniej więcej do połowy kwietnia. Jeśli nie zdążyłeś przygotować rozsady pomidorków z nasion, lepiej sięgnij po przygotowane przez ogrodników sadzonki, ponieważ siewki z końca kwietnia mogą nie wydać tylu dojrzałych, smacznych owoców, ile oczekujesz. Nie pozwoli im na to nasz kapryśny klimat, w którym lato, choć bywa upalne, dla pomidorków odmiany 'Pokusa' trwa dość krótko. 

Do czego najlepiej wysiewać nasionka? Doskonale sprawdzą się: 

  • gotowe wielodoniczki torfowe, 
  • specjalne miniszklarenki, 
  • palety do wysiewu, 
  • skrzynki do produkcji rozsady.

Zdrową rozsadę, gdy sadzonki podrosną do 5 cm, należy podzielić – po jednym krzaczku na doniczkę. Do gruntu pomidory 'Pokusa' przesadzamy dopiero na początku czerwca, chyba że dostatecznie wykształcą się już w maju, a pogoda pod koniec miesiąca pozwoli nam na bezpieczne ich ulokowanie w ogrodzie. Zastanawiasz się, jak uprawiać pomidory 'Pokusa'?Chcesz, aby krzak piął się dziko po podporze i giął pod ciężarem owoców? Zapewnij mu najlepsze warunki do wzrostu i dojrzewania owoców, zaczynając od podstaw. 

  • Gleba i pH podłoża

Idealnym podłożem dla tej odmiany będzie gleba w typie piaszczysto-gliniastym, dość dobrze odżywiona i zasobna w próchnicę. Istotną kwestią jest jej pH (musi mieścić się w przedziale 5,2-6) oraz struktura – nie powinna być zbita i bryłowata, ale w dotyku żyzna, gruzełkowata. Powinna stabilnie utrzymywać umiarkowany poziom wilgoci, a jednocześnie być przepuszczalną i trzymającą optymalną ilość ciepła. Jedną z częstych przyczyn niskich plonów ze zdrowych krzaczków odmiany 'Pokusa' jest zbyt lekka gleba. 

  • Stanowisko i typ ekspozycji 

Miejsce, w którym wzrastają pomidory, musi być dobrze nasłonecznione. Wyhodowane i trzymane od początku w warunkach lekkiego półcienia krzewy również mają szansę rosnąć zdrowo, jednak liczba kwiatów, a tym samym wyczekiwanych przez ciebie owoców będzie wyraźnie mniejsza. 

  • Podlewanie 

Podstawową zasadą podlewania pomidorków 'Pokusa' jest podawanie wody bezpośrednio do ziemi, rozprowadzając ją przy korzeniu, aby cała bryła otrzymała zastrzyk niezbędnej wilgoci. Dodatkowe ściółkowanie pozwoli utrzymać optymalny poziom nawodnienia podłoża.  

Zwróć uwagę, by nie polewać części nadziemnych, a w szczególności liści, ponieważ stwarza to zagrożenie rozwoju chorób grzybowych oraz ich szybkiego rozprzestrzeniania się nawet u tak odpornej odmiany. Do podlewania przygotuj wcześniej odstaną kranówkę lub zebraną deszczówkę, ale koniecznie pilnuj temperatury – nie może być niższa niż 14°C. Jeśli tak jest, postaw uzupełniony pojemnik na chwilę np. na słonecznym parapecie. 

  • Nawożenie 

Ze względu na dynamiczny wzrost i obfite plonowanie krzaczki pomidorków potrzebują solidnej dawki odżywki. Od momentu zasadzenia rośliny należy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu dawkować jej wysokiej klasy preparat wieloskładnikowy. Nawożenie można zakończyć ok. 15 sierpnia. Chcesz mieć pewność, że zaspokajasz wszystkie potrzeby rośliny? Sprawdź, która metoda nawożenia będzie najlepsza dla twoich roślin – większe dawki podawane rzadziej czy podzielone dawki podawane częściej.  

Wolisz naturalne nawozy w uprawie ogrodowej? Do pomidorków tych polecanych jest kilka rodzajów: obornik krowi i kurzy lub gnojówki roślinne (czarny bez, ogórecznik, pokrzywa, żywokost). Warto też regularnie zasilać krzaczek wermikompostem, czyli po prostu pozyskanymi naturalnie odchodami dżdżownic. 

  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami 

Na ewentualny rozwój chorób zwróć uwagę w okresie deszczowego lata. Wówczas na okazach rosnących na grządce mogą zawiązać się ogniska zarazy ziemniaka, brunatnej zgnilizny owoców czy alternariozy pomidora. Jeśli ustawisz donicę pod daszkiem np. zabudowy tarasowej czy balkonu, choroby mogą nie wystąpić nigdy. Co więcej, odmiana ta wykazuje szczególnie wysoką odporność na suchą zgniliznę wierzchołkową, dotkliwie zajmującą uprawy innych odmian. 

  • Zbiory i przechowywanie 

Kiście czerwonych owoców warto zbierać w sierpniu, gdy ich smak jest najbardziej wyrazisty, a dominuje w nim zrównoważona słodycz. Podczas jedzenia nie wyczujesz nasion, a skórka łatwo przerwie się pod nieznacznym naciskiem, dając ci dostęp do soczystego miąższu. W tym czasie zebrane owoce nadają się do przechowywania mniej więcej przez 7-8 dni w piwnicznej temperaturze lub w cieplejszych miejscach lodówki.

pom Zielone owoce na krzakach dojrzewają niemalże równocześnie w gronach po 10, a nawet 25 sztuk. Najlepiej smakują świeże od razu po zerwaniu. Fot. emer1940/CanvaPro

Pomidor 'Pokusa'  uprawa w donicach

Wysoko rosnące krzaczki pomidorów można wykorzystać do tworzenia zielonych, liściastych parawanów w miejscach, które potrzebują osłony. Pomidorki 'Pokusa' sadzone w donicach rozwijają się równie efektownie, co w gruncie - jeśli pilnujesz, aby warunki glebowe, wilgotność i nasłonecznienie im sprzyjały, z powodzeniem wypuszczą pędu do nawet 200 cm.

Aby uzyskać estetyczną formę, poprowadź rośliny przy drewnianych podporach, najlepiej solidnych, ale niezbyt grubych palikach, podwiązując na nich maksymalnie 2-3 pędy. Na balkonie możesz im stworzyć plecioną ściankę ze sznurka, po której ładnie prowadzone będą pięły się ku górze. Tylko pamiętaj, że same nie są w stanie piąć się po kratce, musisz je umiejętnie podwiązywać, aby stworzyły zieloną ścianę. Nie rezygnuj ze stabilnych podpór wsadzonych do podłoża tuż przy kratce lub plecionce. Osiągany w sierpniu, wrześniu i październiku ciężar pomidorowych gron potrafi naprawdę zaskoczyć. 

podpora Krzaczki pomidorków tej odmiany rosną wzwyż do nawet 250 cm, jeśli tylko zapewnisz im solidną i stabilną podstawę - to może być ściana pergoli lub twardy, długi palik na środku donicy. Fot. emer1940/CanvaPro

Gdy w drugiej połowie maja lub na początku czerwca przeniesiesz zdrową, zieloną rozsadę do donicy na tarasie lub ciepłym balkonie pamiętaj, by zachować odpowiednią rozstawę sadzonek. W długiej i szerokiej skrzyni zachowaj odstęp 60-70 cm. Możesz spotkać się też ze szkołą wysadzania pomidorków 'Pokusa' w rozstawie 50 × 50 cm, ale to raczej dotyczy uprawy w rzędach. Dysponujesz dużą misą, w której chciałbyś umieścić krzaczki? Jeśli jej średnica to 50-60 cm, wysadź do ziemi tylko maksymalnie 2 sadzonki i zastosuj przy nich pierścienie do stabilizacji. 

Misowata donica, długa skrzynia lub podwyższone grządki to idealne miejsce do posadzenia tej smakowitej odmiany. Pomidorki 'Pokusa' uprawiane w donicach mają wysokie wymagania glebowe, potrzebują odżywiania oraz regularnego nawodnienia, ale w dostatecznie dużej przestrzeni, zwłaszcza tej wystawionej na słońce i osłoniętej od zimnych wiatrów, rosną jak marzenie. Daj im to, czego potrzebują, a przepełnione ogniście czerwonymi miniaturkami kosze będziesz rozdzielać między sąsiadów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ziemia do pomidorów. W jakiej ziemi siać i sadzić pomidory?

Pomidory koktajlowe - 9 najlepszych odmian. Soczyste, słodkie i dają dużo owoców

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.