Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najbardziej reprezentacyjnie wygląda jesienią. Jak przedłużyć owocowanie miechunki rozdętej?

Dziko porasta wyniesione wysoko górskie łąki i zakątki polskich lasów, ale niełatwo ją spotkać. Jednak, gdy to nastąpi, rozpoznasz ją od razu. Miechunka rozdęta to bylina, której wygląd jest wystarczającym argumentem do jej uprawy. Największą dekoracyjność osiąga jesienią, kiedy ze wzniesionych łodyg zaczynają zwieszać się rozdęte kielichy w ogniście pomarańczowym odcieniu z kulistymi owocami w środku. Czy miechunka jest jadalna? Jak ją uprawiać? Zdradzamy sekrety chińskich lampionów w ogrodzie, wybierz je, jeśli myślisz o prawdziwie orientalnej ozdobie.

Najbardziej reprezentacyjnie wygląda jesienią. Jak przedłużyć owocowanie miechunki rozdętej?
Zastanawiasz się, czy miechunka jest jadalna? W pełni dojrzała teoretycznie tak, ale lepiej wykorzystywać ją jako ozdobę. Dlaczego? Dowiesz się, czytając nasz artykuł. Fot. .Andreas Steidlinger/CanvaPro

Spis treści:

Miechunka rozdęta (chiński lampion) – oryginalna bylina

Ciekawe jest to, jak dużo gatunków roślin kojarzymy, zachwycając się ich wyjątkowym wyglądem, a jednocześnie jak niewiele o nich wiemy. Jedną z takich orientalnych perełek, które rozpoznajemy, ale których często nawet nie potrafimy nazwać, jest miechunka rozdęta. Ta oryginalna roślina występuje u nas dziko wyłącznie w górach, porastając ich otwarte łąki oraz w lasach, choć akurat tam niełatwo się na nią natknąć.

Dopóki ma zielone liście i niewielkie białe kwiaty, nie robi większego wrażenia, ale do czasu. Jesienią na wysoko wzniesionych łodygach pojawiają się charakterystyczne, dzwonkowate kielichy z liści, wybarwione na początku na żółto, żółtozielono, a następnie na ognisty odcień pomarańczy. Kryją one w sobie maleńką niespodziankę, owoc, który dostrzec można dopiero wtedy, gdy okalające go liście zaczynają kruszyć się i rozpadać. Wówczas zza ażurowej kotarki zaczyna wyglądać niewielka „wisienka”.

Przeczytaj również: Dlaczego dereń jadalny nie owocuje? Jak pielęgnować krzew, by przyspieszyć owocowanie

Jak dbać o miechunkę, żeby długo owocowała?

Nawet jeżeli nie planujesz wykorzystywać owoców miechunki w kuchni, przy dekoracji dań, tworzeniu florystycznych akcentów na jesienny stół lub kompozycji do wazonów, posadź miechunkę, by cieszyć się jej ognistą barwą w ogrodzie. To roślina dość ekspansywna, dlatego warto zastanowić się dobrze nad sposobem uprawy.

miechunka W uprawie ogrodowej warto zostawić miechunce nieco więcej miejsca lub, jeśli nie chcesz, by się rozrastała, posadzić ją w pojemniku do gruntu. Fot. martinaunbehauen/123rf.com

Jeśli masz dość miejsca, możesz spokojnie posadzić ją na rabacie, będzie ciekawym uzupełnieniem kwiatowych lub zielonych kompozycji, a jej pomarańczowe dzwonki wniosą nutę orientu do klasycznego, polskiego ogrodu. Jednak w przypadku ograniczonej przestrzeni zasadź miechunkę w donicy, nie musisz z niej rezygnować, sadzonki w donicach rosną równie okazałe i po kwitnieniu, przybierają formę ozdobnych lampioników. Nie wiesz, jak dbać o miechunkę, żeby długo owocowała? Tak naprawdę zasady uprawy tej ciekawej byliny są proste. Do obfitego kwitnienia i owocowania koniecznie potrzebuje: 

  • słonecznego stanowiska, w cieniu nie rośnie tak duża, a kwiaty można policzyć na palcach jednej ręki;

  • żyznej, lekkiej i próchniczej gleby o dobrej przepuszczalności (podłoże możesz odżywić nawozem organicznym wiosną, gdy jej wzrost jest najbardziej intensywny oraz latem w czasie tworzenia zawiązków);

  • zapewnienia optymalnego poziomu wilgotności wszystkim roślinom (a już w szczególności młodym sadzonkom na etapie adaptacji do nowego środowiska) poprzez regularne, umiarkowanie obfite podlewanie. 

Podlewanie miechunki ma znaczenie szczególne, ponieważ to właśnie niedobory wody stanowią główną przyczynę strat w jej uprawie. Wystarczy, że kilka razy zapomnisz o jej podlaniu (polecam podawanie wody w sposób rozproszony, najlepiej konewką ze specjalną końcówką zraszającą podłoże), a może ulec przesuszeniu i stracić cały swój urok.

miechunka ogród Dojrzewający owoc miechunki ukryty w kieliszku pomarańczowych liści to piękna dekoracja. Fot. valerypetr/123rf.com

Czy miechunka jest jadalna?

Zapewne teraz zastanawiasz się, czy miechunka jest jadalna. Otóż wyłącznie w pełni dojrzałe owoce miechunki są uznawane za jadalne, jednak ich smak niespecjalnie zachęca do spożycia. Niedojrzałych okazów w ogólnie nie wolno jeść, ponieważ zawierają one substancję znaną jako solanina, tę obecną również w ziemniakach. Nawet w niewielkim stężeniu jest ona szkodliwa dla naszego organizmu i może wywoływać poważne objawy zatrucia żołądkowo-jelitowego, a nawet prowadzić do spowolnienia akcji serca, wstrząsów czy objawów śpiączki.

Z drugiej strony owoce miechunki ubrane w ażurowe kubraczki, pozostawione nietknięte, będą barwną dekoracją deserów oraz rozmaitych, wykwintnych dań na zimno. Jeśli chcesz mieć ich na łodyżkach jak najwięcej, koniecznie pilnuj, aby roślina miała wilgotne podłoże, a także dostęp do dużej ilości słońca.

Zimą przytnij ją tuż nad ziemią, aby mogła niezbędną energię przekierować na utrzymanie silnych, zdrowych korzeni, uodparniając się tym samym na niekorzystne warunki pogodowe. Dla pewności, że miechunka bezpiecznie doczeka wiosny, zarówno młodsze, jak i starsze okazy podsyp ściółką zrobioną z drobno ciętej kory lub wysuszonych liści.

miechunka przed zimą Przed zimą liście wokół owocu zaczynają się kruszyć, a koronkowa osłona zaczyna prześwitywać, ukazując niewielką jagodę. Fot. kororokerokero/CanvaPro

Pamiętaj, że roślina rozrasta się naprawdę intensywnie, wykorzystując w tym celu system podziemnych rozłogów. To oznacza, że wśród delikatniejszych roślin szybko przebije się w kompozycji i całkowicie ją zdominuje, nie pozwalając innym gatunkom się rozwijać. Dla pewności, że rabata będzie prezentować się ciekawie i zróżnicowanie, a miechunka pozostanie barwnym dodatkiem, nadającym jej orientalnego wyglądu, posadź ją w gruncie w specjalnym pojemniku, z którego bez twojej pomocy z pewnością nie wydostanie się poza wyznaczoną strefę. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Begonia bulwiasta – królowa zacienionych balkonów i parapetów. Uprawa i ciekawe odmiany

Tworzy kopulaste, kolorowe kępy na rabacie. Ciekawe odmiany i uprawa żuraweczki

Mają przepiękne kwiaty, a ślimaki ich nie znoszą. Najpiękniejsze odmiany i uprawa orlików

Najlepsze byliny na różane rabaty. W tym towarzystwie królowe ogrodu czują się najlepiej i świetnie rosną

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.