Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne porządki w warzywniku. Odchwaszczanie, przekopywanie i nawożenie ziemi

Gdy przychodzą silne przymrozki, kończy się uprawa wielu roślin. Przychodzi czas na usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie, jesienne nawożenie ziemi czy wapnowanie gleby jesienią. Jak przeprowadzić te prace, by przygotować warzywnik na nadchodzącą zimę i kolejny sezon?

Jesienne porządki w warzywniku. Odchwaszczanie, przekopywanie i nawożenie ziemi
Jak przygotować warzywnik na następny sezon? Fot. fauren/123RF.com

Spis treści:

Usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie

Gdy zakończą się jesienne zbiory warzyw, tam, gdzie znajdowały się jarzyny, pozostają puste miejsca. Usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie sprawią, że warzywnik przestanie wyglądać na zaniedbany. Warto dbać o grządki od wiosny do jesieni, spulchniając i oczyszczając glebę, dzięki czemu przygotowanie stanowisk do zimy będzie łatwiejsze.

Jesienne usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie stają się pretekstem do kolejnych prac. Jesienią znadźmy czas na wykorzystanie resztek roślinnych (np. do tworzenia kompostu), przekopywanie ziemi, poprawę jakości gleby i siew poplonów. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić poszczególne prace.

Jesienią znajdźmy czas na oczyszczenie grządek. Jesienią znajdźmy czas na oczyszczenie grządek. Fot. alicjane/123RF.com

Przeczytaj również: Jesienne wapnowanie gleby. Dlaczego jest ważne, jak je wykonać?

Przekopywanie ziemi w warzywniku

Zastanawiasz się, czy przekopywanie ziemi w warzywniku jesienią jest zawsze potrzebne? Okazuje się, że niekoniecznie. Niekiedy wystarczające okaże się wyrównanie jej powierzchni grabiami. Przekopywanie odbywa się co 2–4 lata przy okazji nawożenia obornikiem czy kompostem lub też wapnowania. Wymagają go miejsca, które były zarośnięte wieloletnimi chwastami (np. perzem). Czynność ta okazuje się pomocna również wtedy, gdy ziemia potrzebuje zasilenia przed posadzeniem roślin.

Jak powinno wyglądać przekopywanie ziemi w warzywniku? Puste miejsca powinny być przekopane lub przeorane i wyrównane (tam, gdzie będą uprawiane warzywa korzeniowe, glebę należy przekopać głębiej – w ten sposób rośliny mogą skorzystać ze składników pokarmowych, które wcześniej były dla nich niedostępne). To również metoda na usunięcie larw, a także spulchnienie gleby. Należy ręcznie wybrać szkodniki glebowe, czyli pędraki, rolnice czy drutowce. Żerują one na głębokości nawet do 30 centymetrów i właśnie tak głęboko są najbardziej aktywne.

Jesienne nawożenie ziemi – nawozy organiczne

Jesienią przychodzi czas na nawożenie ziemi. Nawozy organiczne jest sposobem na to, by dostarczyć roślinom cennych dla nich pierwiastków. Warzywa odznaczają się dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe, a zapewnienie ich w wystarczającej ilości pozwala im prawidłowo wzrastać i dawać zadowalające plony.

Dobrą metodą na odpowiednie wykorzystanie składników pokarmowych jest uprawianie naprzemiennie warzyw o mniejszym oraz większym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Przydatne okaże się również używanie nawozów organicznych takich jak obornik oraz kompost, a także popiół drzewny, który jest bogaty w potas i fosfor. Nawóz powinien być przekopany wraz z podłożem.

Jesienią do nawożenia gleby możemy wykorzystać obornik. Jesienią do nawożenia gleby możemy wykorzystać obornik. Fot. alicjane/123RF.com

Wapnowanie gleby jesienią

Kolejną ważną czynnością w trakcie jesiennych porządkowych w warzywniku jest wapnowanie gleby jesienią. Czy wiesz, dlaczego jest tak potrzebne? Jego głównym celem jest podwyższenie odczynu gleby, który jest zbyt kwaśny dla większości warzyw. W takich warunkach rośliny (z pewnymi wyjątkami) głodują i nie są w stanie przyswajać składników pokarmowych lub pobierają ich zbyt mało. Wapnowanie sprawia, że dane substancje są dla nich dostępne.

Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza że w Polsce większość gleb na niski odczyn, co wynika z naturalnych warunków geologicznych. Na zakwaszanie gleby ma również wpływ działalność człowieka. Dzieje się tak między innymi na skutek intensywnej uprawy roślin pobierających dużo wapnia z ziemi oraz częstego stosowania nawozów mineralnych. Ponadto glebę zakwaszają również deszcze.

Jak powinno przebiegać wapnowanie gleby jesienią? Sam proces jest prosty, ale przeprowadzony nieumiejętnie może zaszkodzić zarówno glebie, jak i roślinom. Wapnowanie odbywa się poprzez stosowanie nawozów wapniowych – na 10 mkw potrzebne okaże się około 2–6 kg nawozu. Rozsypujemy je na zagonie, po czym przekopujemy glebę na głębokość 15-20 cm. Warto zapamiętać, że wapnowania nie przeprowadza się równocześnie z podstawowym nawożeniem.

Siew nawozów zielonych na poplon

Jeszcze jedną czynnością możliwą do przeprowadzenia podczas jesiennych porządków w warzywniku jest siew nawozów zielonych na poplon. To naturalny nawóz, który powstaje z wybranych gatunków roślin uprawianych w ogrodzie. Poprawia on strukturę gleby oraz jej żyzność, a także przyspiesza tworzenie się próchnicy.

Siew nawozów zielonych przeprowadza się najczęściej od sierpnia do połowy września i w taki sposób mogą być uprawiane między innymi rzodkiew oleista, łubin żółty, peluszka, gorczyca, żyto ozime, facelia czy wyka.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jesienny siew marchwi, pietruszki i kopru. Wybierz dobre odmiany, zbiory będą pewne

Głębokie przekopywanie nie zawsze ma sens. Kiedy przekopywać ogród, a kiedy tego nie robić?

Ekologiczne sposoby zaprawiania czosnku i cebuli. Ważne przed jesiennym sadzeniem

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.