Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak poprawić wzrost róż latem? Hodowca róż tłumaczy, co trzeba zrobić

Najważniejsze letnie zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać przy krzewach róży, mają na celu pobudzenie roślin do wytwarzania charakterystycznych, czerwonych pędów  mocnych, gęstych i żywo wybarwionych. Jeden prosty patent potrafi zdziałać prawdziwe cuda na różanej rabacie. Hodowca kwiatów podpowiedział nam, co sprawi, że roślina w oczach się rozkrzewi. 

Jak poprawić wzrost róż latem? Hodowca róż tłumaczy, co trzeba zrobić
Wiedza o tym, jak dbać o róże latem, jest szczególnie ważna w kontekście przyszłego wzrostu i kwitnienia krzewów. Dowiedz się, co koniecznie trzeba zrobić przy różach w lipcu, to najlepszy moment. Fot. sidd06/CanvaPro

Spis treści:

Jak dbać o róże latem?

Nie każdy młody hodowca róż wie, co należy zrobić, aby poprawić jakość swoich roślin. Kupujemy sadzonki, żywiąc nadzieję, że będą one zdrowo rosły, bujnie kwitły i wypuszczały wciąż nowe i nowe pędy. Jednak nie zawsze tak się dzieje.  

W uprawie róży ważna jest letnia pielęgnacja, która pozwala wspomóc rośliny wtedy, gdy warunki pogodowe niejednokrotnie stanowią dla nich obciążenie. Aby rośliny rosły gęste, wytwarzały bujne, zdrowe pędy i praktycznie od chwili zasadzenia rozwijały się najlepiej, jak to możliwe, musisz wiedzieć, co należy przy nich robić.  

Doświadczony hodowca róż podpowiedział nam, jak dbać o róże latem. Dla efektownego kwitnienia i pięknego wzrostu krzewy potrzebują wielu zabiegów, które oddziałują w korzystny sposób zarówno na pracę części nadziemnych, jak i na ich system korzeniowy roślin. Tylko holistyczne spojrzenie na uprawę pozwala prawidłowo zadbać o rozkrzewienie roślin.

róże Utrzymanie pełniejszej formy krzewu różanego wymaga wykonywania określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeden z nich latem na szczególne znaczenie dla wzrostu nowych pędów. Fot. hrabar /CanvaPro

Tuż przed drugim kwitnieniem krzewów róży, nawet młoda sadzonka powinna już mocno rozbudować sieć pędów. Wyrastające na niej pąki kwiatowe powinny z kolei rozwijać się pomału w mocne, zdrowe i symetryczne kule (pamiętaj, że ich kształt ostatecznie zależy od wybranej odmiany róży, nie wszystkie będą idealnie kuliste, wiele kwiatów otwiera się w formie barwnych wachlarzy). Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że któraś z warstw rośliny – nadziemna lub podziemna – nie pracuje optymalnie, czyli odczuwa pewne pielęgnacyjne braki.

Jak określić, czego brakuje roślinie? Najpierw należy obejrzeć części zielone, oceniając, czy liście i pędy są zdrowe. Nie wolno nam dopuścić do tego, że liście będą spadać, dlatego ważna jest profilaktyka mączniaka rzekomego, czarnej plamistości oraz obserwacja krzewów pod kątem aktywności przędziorka.

Gdy wiesz już, że liście są zdrowe, kolejnym etapem jest wycięcie wszystkich części, które przekwitają. W tej czynności ważna jest regularność, ponieważ zostawiane na krzakach róży przekwitłe kwiatostany wciąż ciągną energię rośliny. Pozbywając się ich, przekierowujesz energię na wzrost, który dotąd mógł być zahamowany właśnie przez pozostawione na niej wciąż żywe, ale nieproduktywne pędy.

Jesteś pewny, że wszystkie zabiegi części nadziemnych wykonujesz prawidłowo, ale roślina wciąż nie puszcza czerwonych pędów, na których tak bardzo ci zależy? Zadbaj w takim razie o jej warstwę korzeniową.

Przeczytaj również: Prosty lek z apteki, który pobudza róże do kwitnienia. Robię z niego odżywkę i oprysk

Zadbaj o system korzeniowy róż

Dbając o krzewy od góry, często zdarza nam się zapominać o głębszych potrzebach rośliny, związanych właśnie z podłożem, a jakim została ona posadzona. Ziemia powinna być żyzna, spulchniona, odpowiednio nawodniona oraz nawieziona. Najważniejszym pojęciem jest tu optimum zarówno w kwestii napojenia krzewów, jak i ich dokarmiania. Przekarmienie młodej rośliny jest groźniejsze dla jej wzrostu i rozwoju, niż utrzymanie jej na lekkim głodzie. Najważniejsze jednak jest zapewnienie roślinie powietrza.

Co zatem pozwoli najlepiej zadbać o system korzeniowy róży? Receptą na lepszą pracę rośliny pod ziemią jest spulchnianie gleby za pomocą motyki. Gdy róża pierwsze kwitnienie ma już za sobą i kwiatostany zostały przycięte, należy dostarczyć jej wody, uprzednio motycząc podłoże. Zabieg ten zatrzyma wilgoć w glebie, ale przy tym dobrze ją napowietrzy.

Motyką zrusz dość głęboko ziemię, aż pojawią się wokół całej podstawy charakterystyczne grudki. Narzędzie powinno zagłębiać się w podłoże na całą szerokość i wysokość blatu motyki. To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swoich róż o tej porze roku. Takie spulchnienie nie tylko poprawi warunki powietrzne w glebie, lecz także sprawi, że każde kolejne podlanie i deszcz będzie bardziej efektywne. Nawet niewielkie zasoby lepiej wsiąkną w glebę, dając roślinie zapas życiodajnej wody do wykorzystania.

róże Najlepiej stymulować wzrost nowych pędów róży, odpowiednio je przycinając, nawożąc oraz spulchniając ziemię, dzięki czemu krzew lepiej chłonie wodę, a system korzeniowy oddycha. Wówczas rozkrzewienie i kwitnienie krzewu naprawdę zaskakuje. Fot. 2windspa/CanvaPro

Powtarzając zabieg regularnie, już niedługo masz szansę zobaczyć na różach mocne od samej podstawy, ciemnoczerwone łodyżki, a roślina rozkrzewi się i zbuduje zwartą kopułę zdrowych pędów, idealnych pod ciężkie, pełne, pachnące kwiaty.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przesadzanie i zaprawianie piwonii. Co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniła?

Begonia bulwiasta – królowa zacienionych balkonów i parapetów. Uprawa i ciekawe odmiany

Hortensje bukietowe będą miały sztywne pędy i duże kwiaty. Sposób na obfite kwitnienie

Róże z odrostami - poważny problem w ogrodzie. Jak zatrzymać ekspansję róży rozłogowej?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.