Porady ogrodnicze

Jak zwalczyć wełnowce? Poznaj 3 sprawdzone domowe sposoby

Wełnowce to szkodniki, które nierzadko spędzają sen z powiek ogrodnikom. Żywią się sokiem z roślin. Takie owady potrafią wyniszczyć nie tylko liście i łodygi, ale także całe kwiaty. Te nieprzyjazne, białe stworzenia nazywa się też puchatymi czerwcami. Dowiedz się, jak szkodliwe są wełnowce i poznaj 3 domowe sposoby na walkę z tymi owadami. 

Jak zwalczyć wełnowce? Poznaj 3 sprawdzone domowe sposoby
Wełnowce często atakują rośliny ogrodowe i domowe. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

 

Czym są wełnowce? Wygląd i charakterystyka 

Wełnowce (Pseudococcidae) to szkodliwe owady, które bardzo często pojawiają się w mieszkaniach. Zalicza się je do niebezpiecznych szkodników atakujących rośliny doniczkowe te, które najczęściej hoduje się w mieszkaniach. Są bardzo kłopotliwe, ponieważ doprowadzają do obumierania najpiękniejszych okazów roślin. Aby się ich pozbyć, należy działać szybko. 

Wełnowce nie są zbyt duże. W dojrzałym stadium osiągają od 5 do 6 mm. Podobnie jak tarczniki, owady te należą do rodziny czerwców (Coccoidea). 

Niebezpieczne owady charakteryzują się ciekawym wyglądem. Ich miękkie ciała pokryte są białym lub (nierzadko) różowym nalotem, co sprawia, że przypominają skrawki waty lub wełny (stąd wzięła się ich nazwa).  

Przeczytaj również: Wełnowce na storczykach. 5 niezawodnych trików na pozbycie się pasożytów

Jakie rośliny atakują wełnowce?  

Wełnowce najczęściej atakują byliny ogrodowe. Żerują też na storczykach i paprotkach. Często pojawiają się również na sukulentach, palmach czy dracenach. Zdarza się, że ich obecność można zaobserwować również na krzewach ozdobnych. Osobniki te pojawiają się najczęściej na wewnętrznych stronach liści lub na łodygach. To o te miejsca należy zadbać z wielką dokładnością. 

Po czym rozpoznać żerowanie wełnowców na roślinach? 

Jest kilka oznak, które wskazują na to, że twoje rośliny zostały zaatakowane przez wełnowce. Najczęstsze z nich to: 

  • pojawienie się na liściach lub łodygach roślin charakterystycznych białych punktów przypominających skrawki waty lub wełny. Substancja wydzielana przez wełnowce może być zauważalna również przy nasadzie liści i wszelkich załamaniach części roślin. To zjawisko świadczy o zaawansowanym stadium żerowania szkodników; 
  • żółknięcie i obumieranie liści, łodyg lub całych roślin,  
  • widoczna na roślinach lepka maź tzw. rosa miodowa, 
  • pojawienie się infekcji grzybiczej. 

Objawy żerowania szkodników na roślinach są zauważalne na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, iż wełnowce rozmnażają się naprawdę bardzo szybko. To oznacza, że gdy się pojawią, trzeba je natychmiast usunąć.  

Biały nalot na liściach może być objawem żerowania wełnowców. Fot. 123RF/PICSEL

Dlaczego wełnowce są groźne?  

Osobniki te żywią się tzw. sokiem komórkowym roślin. Poza tym, żerując na domowym zieleńcu wytwarzają charakterystyczną wydzielinę, którą nazywa się rosą miodową. W związku z tym na roślinach zaatakowanych przez wełnowce często pojawiają się zmiany chorobowe wywołane przez pleśń. Ta woskowata otoczka, którą wytwarzają, ma na celu ochronę wełnowców przed wszelkimi środkami biobójczymi. Dlatego osobniki te, oprócz tego, że powodują choroby grzybicze, potrafią także przyciągnąć inne, osłabiające kwiaty wirusy. Problem w tym, że kwiatów w takim stanie często nie da się już uratować. W związku z tym warto uważnie obserwować rośliny w domu i w ogrodzie oraz reagować przy pojawieniu się pierwszych objawów. 

Aby twoje rośliny rozwijały się prawidłowo i nie straciły swojego pięknego wyglądu, poznaj domowe sposoby na walkę z niebezpiecznym wrogiem. Istnieją metody na wełnowce, które niemalże w 100% pozwalają na pozbycie się tych owadów. Sprawdź! 

Sposób na wełnowce nr 1: przemywanie kwiatów alkoholem 

Znanym od wieków i sprawdzonym sposobem na pozbycie się wełnowców z roślin jest przemywanie ich liści mieszaniną wody, alkoholu oraz szarego mydła. 

Do przygotowania preparatu niezbędne są: 

  • 1 l wody, 
  • 20-25 g szarego mydła (zamiennie można dolać ok. 100 ml spirytusu lub denaturatu), 
  • kilka kropli płynu do zmywania. 

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, odstawić na noc, a następnego dnia przelać do odpowiedniego dozownika. Może to być np. butelka po płynie do mycia naczyń. Takim roztworem trzeba przecierać liście i łodygi – np. przy pomocy szmatki czy wacika. 

Ta domowa metoda walki z wełnowcami jest bardzo skuteczna, ale wymaga czasu i cierpliwości. Stosowanie tego zabiegu zakończy się sukcesem, jeśli będzie on powtarzany w odstępach co ok. 5 dni. Każdą część rośliny powinno się dokładnie przetrzeć wacikiem nasączonym przygotowaną wcześniej mieszaniną. Liście przemyj koniecznie z obu stron. Warto pamiętać, aby każdy zużyty wacik wymieniać na nowy, aby nie roznieść grzybów lub wełnowców w inne miejsca okazu. 

Uwaga! Wełnowce potrafią się dobrze kamuflować. Często zdarza się, że żerują w trudno dostępnych miejscach, np. w kątach między łodygą a liśćmi. Wówczas używanie wacika może nie być wystarczające. Wszelkie załamania należy przemywać patyczkami higienicznymi, które powinny być uprzednio nasączone alkoholowym preparatem. 

Sposób na wełnowce nr 2: mycie roślin pod prysznicem 

Omówiony przed chwilą sposób przemywania roślin jest skuteczny zwłaszcza w przypadku kwiatów o dużych liściach. Niestety, wełnowce atakują również kaktusy, które mają nieco bardziej skomplikowaną budowę i kłują. Dlatego w przypadku sukulentów dobrym pomysłem będzie przemywanie całych roślin pod prysznicem. 

Należy je opłukać mocnym strumieniem wody – dobrze, aby była ona ciepła. Kwiaty powinno się obmywać dokładnie z każdej strony. W przypadku, gdy wełnowce żerują na korzeniach roślin, należy potraktować wodą także całą bryłę. Umyte sukulenty wkłada się do nowej doniczki i obsypuje świeżą ziemią. 

Ponadto, aby pozbyć się wełnowców z kaktusów, można zanurzyć całe rośliny (wraz z korzeniami) w ciepłej wodzie (o temperaturze ok. 55°C). Trzeba je moczyć ok. 30 min. dodając do cieczy kilka kropli płynu do mycia naczyń. Gdy czas minie, powinno się dokładnie opłukać je i przenieść do nowego podłoża. 

Aby pozbyć się wełnowców, roślinę można umyć pod prysznicem Fot. 123RF/PICSEL

Sposób na wełnowce nr 3: przecieranie liści olejem parafinowym 

Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się wełnowców z roślin jest smarowanie ich liści olejem parafinowym lub oliwą z oliwek. Metoda ta sprawdza się także w przypadku występowania na kwiatach innych szkodników, np. tarczników. 

Wspomniany olej parafinowy można zakupić w każdej aptece. Ciekłą parafinę należy zmieszać z wodą w proporcjach 1:1. Do takiego preparatu warto dodać także kilka kropli płynu do zmywania. 

Następnym etapem jest dokładne wymieszanie wszystkich substancji do momentu powstania jednorodnej mieszaniny. Tak przygotowanym specyfikiem należy potraktować miejsca, na których pojawiają się wełnowce. Warto przy tym pamiętać o wszelkich zagłębieniach widocznych na roślinie. Preparatem na bazie oleju można posmarować też całe ciała szkodników. 

Co ważne, olej blokuje dostęp powietrza do korpusu wełnowców, a także do ich larw i jaj. Dzięki temu dochodzi do obumierania niepożądanych owadów. 

Po kilku dniach od zastosowania takiego zabiegu należy dokładnie przemyć rośliny ciepłą wodą. Czynność tą powinno się powtarzać, aż do momentu całkowitego pozbycia się wełnowców. 

Reasumując, wełnowce to bardzo niebezpieczne dla roślin doniczkowych i ogrodowych szkodniki, które nierzadko doprowadzają do obumierania całych kwiatów. Aby pozbyć się tych owadów, można skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów walki z tymi stworzeniami. Warto pamiętać, że osobniki te rozmnażają się z zatrważającą prędkością, dlatego tak ważne jest szybkie i kompleksowe działanie. Wypróbuj nasze metody! 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.