Rośliny domowe

Wełnowce na storczykach. 5 niezawodnych trików na pozbycie się pasożytów

Storczyki to piękne rośliny o niezwykle barwnych kwiatach. Niestety na uprawianych w domu okazach mogą pojawić się szkodniki, które będą stopniowo osłabiały roślinę. Wśród nich często spotyka się wełnowce. Ich inwazja w krótkim czasie może doprowadzić do obumarcia liści i całego okazu. Istnieją jednak sposoby, by temu zapobiec.

Wełnowce na storczykach. 5 niezawodnych trików na pozbycie się pasożytów
Domowe sposoby na wełnowce pomogą ci się z nimi uporać. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Wełnowce — co to jest?

Wełnowce to szkodniki, które wyglądają bardzo specyficznie. Należą do rodziny czerwców (z łac. Coccoidea) podobnie jak tarczniki, miseczniki czy zabielice. Na pierwszy rzut oka owady przypominają kłębki wełny — stąd też wzięła się ich nazwa. Mogą osiągać wielkość kilku milimetrów. Są wyraźnie zauważalne na powierzchni liści.

Wełnowce w storczykach są trudne do usunięcia, ponieważ ciała samic oraz larw pokrywa woskowata wydzielina. Sprawia ona, że szkodniki są odporne na działanie środków chemicznych służących do zwalczania wrogów twojej rośliny. To właśnie pod tą powłoką znajdują się także jaja owadów. Z uwagi na jej ochronne właściwości, trudno zwalczyć rozwijającą się chorobę.

Owady są o tyle groźne, że podczas żerowania pozostawiają na roślinie lepką rosę. Ta sprzyja rozwojowi grzybów, które mogą dodatkowo osłabiać storczyka. Szkodniki przenoszą również roślinne wirusy.  Do objawów inwazji wełnowców należą:

  • widoczne białe punkty na powierzchni liści, które przypominają kłębki waty,
  • liście oraz łodygi rośliny pokryte białą wydzieliną,
  • lepka rosa nazywana spadzią na powierzchni rośliny,
  • opadające liście, kwiaty oraz łodygi.

Roślina, na której żerują wełnowce, jest bardzo osłabiona. Inwazja intensywnie postępuje, a sama choroba jest zaraźliwa. Konieczne jest odizolowanie storczyka od pozostałych okazów.

Skąd biorą się wełnowce?

Wełnowce możesz przynieść ze sklepu wraz z każdym okazem. Nie jest to jednak jedyna droga zakażenia rośliny. Szkodniki mogą przywędrować przez okno czy wentylację. Lubią suche powietrze i wysokie temperatury, więc jesienią i zimą szukają schronienia na roślinach, z których będą mogły wysysać soki.

Przed każdym kwiatowym zakupem warto przyjrzeć się liściom od spodu. Owady najczęściej kryją się w okolicach nerwów rośliny, gdzie pozostają praktycznie niezauważone. W początkowych fazach rozwoju możesz się nie zorientować, że orchidea jest zakażona. Warto co jakiś czas się jej przyglądać, by w porę dostrzec zagrożenie.

Wełnowce — jak się pozbyć? 5 sprawdzonych trików

Inwazja szkodników może wyrządzić wiele szkód roślinie, ale pamiętaj, że jeśli ją zauważysz, nie musisz od razu wyrzucać swojej orchidei. Choć owady są odporne na działanie wielu środków chemicznych, to domowe sposoby na wełnowce pomogą ci się z nimi uporać. Ważna jest jednak cierpliwość i konsekwencja.

Wełnowce — domowe sposoby:

  • Mieszanka mydła i wody

Aby pozbyć się wełnowców, przygotuj roztwór z 1 l ciepłej wody i 20 g pokruszonego, szarego mydła. Kiedy substancja wystygnie, weź kilka wacików kosmetycznych i osobny pojemnik, w którym umieścisz zdjęte owady. Przydatne mogą okazać się także patyczki higieniczne, za pomocą których możesz zdjąć kilka większych osobników.

Ta metoda wymaga cierpliwości oraz uważności. Należy przejrzeć każdy pęd, łodygę oraz liść. Wszystkie zauważone owady trzeba zdjąć za pomocą patyczka lub wacika nasączonego mydlanym specyfikiem. Właściwości roztworu sprawią, że pozbędziesz się lepkiej substancji z powierzchni rośliny. Pamiętaj, by po serii zabiegów wciąż obserwować roślinę i sprawdzać, czy szkodniki nadal się nie rozwijają.  Łatwo przeoczyć pojedynczego osobnika, który będzie nieustannie żerował na storczyku.

  • Roztwór z płynu do naczyń i wody

Kilka kropli płynu do naczyń rozpuść w szklance letniej wody. Następnie za pomocą patyczka do uszu lub wacików kosmetycznych przetrzyj każdy z nerwów rośliny. Może okazać się, że konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie procesu w odstępie kilku dni, by pozbyć się wszystkich dorosłych osobników, larw oraz woskowej powłoki.

Pamiętaj również o tym, że jeśli pojedyncze liście są już w słabej kondycji (mają dużą ilość plam, wyraźnie więdną), to najlepszą decyzją będzie ich obcięcie. Pozbycie się szkodników nie sprawi, że liść się odbuduje, a będzie pobierał substancje odżywcze z rośliny.

  • Olej parafinowy

Domowe sposoby na wełnowce wykazują się dużą skutecznością w walce ze szkodnikami. Bardzo ceniony jest także olej parafinowy, który jest dostępny w każdej aptece. Należy nasączyć nim wacik kosmetyczny, a następnie przemywać zainfekowane części storczyka. Cząsteczki oleju otaczają szkodniki i uniemożliwiają im oddychanie.

Na efekt działania oleju wystarczy poczekać kilka dni. Wówczas powinieneś zabrać swoją roślinę pod prysznic i spłukać z niej martwe osobniki. Bardzo ważne jest to, by w takiej sytuacji zadbać o ochronę bryły korzeniowej orchidei przed nadmiarem wody. W przeciwnym razie roślina zostanie przelana. Ten sposób warto wykorzystać już przy pierwszych objawach inwazji.

  • Mieszanka alkoholu lub denaturatu i wody

Alkohol lub denaturat połącz z wodą w proporcji 1:1. Następnie nasącz wacik kosmetyczny roztworem i przetrzyj nim każdy liść. Zainfekowane kwiaty najlepiej od razu usunąć. Pamiętaj, by wykonywać ruchy tylko w jedną stronę. W przeciwnym razie możesz przenieść szkodniki na inne części rośliny. Wacik należy często zmieniać i umieszczać go w szczelnym opakowaniu, by owady nie rozprzestrzeniały się w pomieszczeniu.

  • Roztwór octu i wody

Aby wyeliminować wełnowce za pomocą octu, należy połączyć go z wodą w proporcji 1:1. Następnie tą mieszanką powinieneś przecierać liście i łodygi rośliny zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Po użyciu octu możesz również wyczyścić roślinę za pomocą mieszanki wody i płynu do naczyń.

Dzięki temu pozbędziesz się pozostałości lepkiej powłoki z powierzchni liści oraz nieprzyjemnego zapachu. Zabieg podobnie jak inne domowe sposoby należy powtarzać co 4-5 dni. Wówczas uda ci się pozbyć całej populacji wełnowców, która może ukrywać się nawet w pąkach storczyków.

Wełnowce — jak nie dopuścić do chorowania?

Wełnowce w storczykach najczęściej przynosi się ze sklepów. W związku z tym każdy kwiat, jaki zakupisz lub otrzymasz w prezencie, należy dokładnie obejrzeć i poddać kwarantannie. Co to oznacza? Że przez okres co najmniej 14 dni powinien być odizolowany od innych okazów, by w razie czego niczym ich nie zarazić.

Inwazji wełnowców możesz zapobiegać, dbając o nawilżenie powietrza. Szkodniki nie lubią wilgoci, więc zraszanie rośliny skutecznie będzie je odstraszało. Roślinę należy również regularnie i wnikliwie przeglądać (dotyczy to szczególnie spodniej części liści). Dzięki temu szybko zauważysz ewentualną zarazę i będziesz mógł podjąć się walki z nią.

Inwazja tego rodzaju szkodników na początku może wydawać się wyjątkowo przerażająca. Owady wyglądają bardzo nieprzyjemnie i stosunkowo szybko infekują oraz osłabiają roślinę. Pamiętaj jednak, że jeśli podejmiesz się walki z nimi i będziesz cierpliwy oraz konsekwentny, to najpewniej uda ci się ocalić storczyka.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.