Spis treści:
- Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć?
- Pielęgnacja fiołka afrykańskiego
- Jak rozmnożyć fiołka afrykańskiego?
Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć?
Odpowiednio pielęgnowany fiołek afrykański może zakwitnąć nawet kilka razy w ciągu roku. Jeśli jednak zbyt się nadweręży kwitnieniem, sam zrobi sobie przerwę na miesiąc lub dwa. Jeśli jednak ten okres się przedłuża, oznacza to, że roślinie czegoś brakuje. Dlaczego fiołek afrykański nie kwitnie? Przyczyn może być kilka.
Fiołek afrykański naturalnie rośnie w Tanzanii między korzeniami drzew i w skalnych wyłomach. Dlatego preferuje światło rozproszone i ciasne stanowiska. Duża doniczka to dla niego zbyt wiele przestrzeni. Sępolia musi mieć też zapewnioną dużą ilość wilgoci, ale źle znosi intensywne podlewanie. Dlatego dobrze umieścić obok rośliny nawilżacz powietrza lub postawić ją w kuchni, gdzie jest więcej wilgoci.
Podłoże pod roślinę powinno być przepuszczalne tak, aby woda szybko spływała i nie zalegała w doniczce. Sępolii warto zapewnić odpowiedni drenaż, na przykład keramzyt na dnie doniczki, najlepiej takiej z dziurką odpływową.
Fiołek afrykański nie zakwitnie ani w pełnym słońcu, ani w całkowitym cieniu. Dobrze postawić go na oknach od strony północno-zachodniej lub rozproszyć światło firanką.
Warto sprawdzać, czy roślina nie produkuje zbyt wiele odrostów na łodydze. To drobne listki, które rozwijając się, zabierają roślinie energię. Sępolia będzie inwestowała całą energię w produkcję odrostów, a nie w kwitnienie.
Jeśli fiołek afrykański mimo starań nie chce kwitnąć, warto chwycić się ostatniej deski ratunku i nieco go przesuszyć. Polega to na zaprzestaniu podlewania tak, by ziemia wyschła bardziej niż zwykle. Jest szansa, że roślina, walcząc o przetrwanie w ekstremalnych warunkach, wypuści pąki.
Przeczytaj również: Fiołek alpejski nie chce kwitnąć? Zwróć uwagę, jak go podlewasz
Pielęgnacja fiołka afrykańskiego
Uprawa sępolii nie nastręcza problemów, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Jest kwiatem praktycznie bezobsługowym, który będzie co jakiś czas kwitł. Oto podstawowe zasady pielęgnacji fiołka afrykańskiego:
- Stanowisko
Światło rozproszone, nie całkowicie słoneczne ani w pełni zacienione. Pełne słońce spali pąki, ale bez promieni fiołek afrykański nie zakwitnie.
- Podłoże
Przepuszczalne, najlepiej przemieszane z torfem lub piaskiem. Na dno doniczki wysyp nieco keramzytu lub żwirku, by zapewnić roślinie drenaż. Doniczka powinna mieć odpływ. Nie musi być głęboka, bo fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy. Nie może też być zbyt duża.
- Podlewanie
Sępolię podlewaj dwa razy w tygodniu, lejąc wodę nie do doniczki, lecz do podstawki, w której stoi doniczka. Roślina lubi wilgoć, ale nie zraszanie. Woda do podlewania powinna być odstana i niezbyt zimna.
- Nawożenie
Fiołek afrykański nie potrzebuje zbyt intensywnego nawożenia. Najlepiej podlewać go wodą z nawozem co dwa tygodnie od wiosny do jesieni.
- Przesuszenie
Tę metodę stosuj, kiedy roślina przez kilka miesięcy nie zakwitnie mimo zapewnienia jej optymalnych warunków. Zaprzestań wtedy podlewania tak, by podłoże przeschło bardziej niż zazwyczaj. Kiedy roślina puści pąki, wróć do podlewania.
Fiołek alpejski więdnie? Sprawdź, czy nie podlewasz go zbyt obficie. Fot.123RF.com
Jak rozmnożyć fiołka afrykańskiego?
Fiołka afrykańskiego najlepiej rozmnożyć z sadzonek liściowych. To prosty i skuteczny sposób, bo liście rośliny bardzo łatwo się ukorzeniają. Najlepiej robić to w maju lub w czerwcu. Jak rozmnożyć fiołka afrykańskiego krok po kroku?
- zetnij liście z rośliny matecznej tak, aby pozyskać jak najdłuższy ogonek liściowy. Na sadzonki wybierz zdrowe i duże liście;
- włóż liście do kieliszka z wodą, możesz dodać do niej nieco aktywnego węgla;
- kiedy liście wypuszczą korzenie, posadź je do doniczki z ziemią. Doniczka może być płaska i nie powinna być zbyt duża, powinna mieć odpływ;
- zapewnij roślinie stale lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże i temperaturę około 20-25 stopni Celsjusza.
Kiedy zaczną pojawiać się nowe liście, oznacza to, że fiołek afrykański się przyjął.
Źródła: deccoria.pl, rhs.org.uk
Przeczytaj również:
Rozmnażanie zamiokulkasa z liścia – prosty sposób w trzech wariantach
Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Jak i co najlepiej podlewać?
Jak rozmnożyć monsterę? Dwa sposoby, które nigdy nie zawodzą