Spis treści:
Rozmnażanie zamiokulkasa – sposoby
Zamiokulkas cieszy się stałą i niesłabnącą popularnością wśród roślin domowych. Nie bez powodu, ponieważ jego ciemnozielone, mięsiste liście są niezwykle efektowne, co dodaje uroku każdemu wnętrzu. Poza tym przez wielu uważany jest za tzw. żelazną roślinę, gdyż wymaga minimum uwagi. Chociaż zamiokulkasa można kupić nawet w supermarkecie, jest dość drogi. Dlatego warto poznać metody jego rozmnażania, aby uzyskać kolejną roślinę.
Zamiokulkasa możemy rozmnażać na 3 sposoby: przez podział, z łodygi lub liści. Najczęstszym sposobem na uzyskanie nowych roślin jest podział kłączy, który wykonuje się w trakcie przesadzania. W tym celu roślinę należy wyjąć z doniczki, a następnie rozplątać bulwy, uważając, aby nie uszkodzić kłączy i korzeni. Na koniec każdą roślinę należy posadzić do osobnej doniczki.
Kolejnym sposobem jest rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi. Powinna ona mieć co najmniej kilka liści i być wolna od chorób, szkodników czy jakichkolwiek niepokojących zmian. W tym celu należy uciąć całą łodygę tuż przy podłożu, a następnie poczekać kilka godzin, aż rana po cięciu uschnie. Dopiero wtedy ją można włożyć do wody – rozwiniecie korzeni może jednak potrwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie można posadzić roślinę do doniczki.
Niestety rozmnażanie zamiokulkasa z liścia jest dość czasochłonnym procesem. Fot.123RF.com
Jak rozmnożyć zamiokulkasa z liścia? 3 warianty
Okazuje się, że można również rozmnażać zamiokulkasa z liści. Chociaż jest to bardzo prosta metoda, wymaga jednak cierpliwości, ponieważ na nowe rośliny trzeba będzie dość długo czekać. Niemniej jednak jest kilka wariantów rozmnażania zamiokulkasa.
-
Rozmnażanie zamiokulkasa z liścia
Liście zamiokulkasa składają się z ogonka liściowego oraz skórzastych listków, ułożonych wzdłuż tzw. osadki. W tej metodzie rozmnażania będziemy potrzebowali liścia wraz z ogonkiem. Odetnij go tuż przy nasadzie, z kolei miejsce cięcia warto posypać węglem aktywnym, co pomoże zabezpieczyć ranę. Następnie pozostaw liść na godzinę lub dwie, aby odcięta końcówka obeschła. Kolejnym krokiem jest ukorzenianie – ogonek liścia umieszcza się w wodzie lub bezpośrednio w ziemi. W przypadku ukorzeniania w wodzie warto pamiętać, aby wymieniać wodę co kilka dni. Jeśli jednak sadzimy liść bezpośrednio do podłoża, należy zadbać o to, aby było ono bardzo przepuszczalne.
-
Rozmnażanie zamiokulkasa z kawałka liścia
Po uzyskaniu całego liścia przycinamy go na mniejsze kawałki (tak, aby każdy miał 2 listki). Poczekaj, aż miejsca cięć nieco przeschną, a następnie włóż kawałki liścia do wody lub wilgotnego podłoża. Należy przy tym pamiętać, aby umieszczać je zgodnie z kierunkiem wzrostu.
-
Rozmnażanie zamiokulkasa z pojedynczych listków
Należy przede wszystkim wybrać zdrowy i dorodny liść – bez żadnych uszkodzeń ani oznak choroby. Najlepiej się sprawdzą dolne liście zamiokulkasa, ponieważ są one silniejsze i lepiej rosną. Odetnij je tuż przy nasadzie oraz poczekaj, aż miejsce cięcia lekko przeschnie. Następnie umieść przylistki w ziemi (najlepiej się sprawdzi mieszanka piasku i torfu w równych proporcjach) na głębokości 2-3 cm, piętką skierowaną do gleby. Ustaw rośliny w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Warto też pamiętać, że sadzonki powinny mieć podłoże lekko wilgotne, a nie mokre.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak rozmnożyć monsterę? Dwa sposoby, które nigdy nie zawodzą
Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Jak i co najlepiej podlewać?