Rośliny domowe

Oto najpiękniejsze rośliny o ozdobnych owocach. Jak o nie dbać?

Piękne kwiaty to niejedyna ozdoba roślin domowych. W nowoczesnych wnętrzach wyjątkowo efektownie prezentują się rośliny doniczkowe o dekoracyjnych owocach. Dzięki nim wniesiesz do domu powiew egzotyki, a przy okazji zyskasz smakowite plony. Sprawdź, jakie rośliny domowe o ozdobnych owocach możesz uprawiać w doniczkach.

Oto najpiękniejsze rośliny o ozdobnych owocach. Jak o nie dbać?
Oryginalne rośliny o ozdobnych owocach mogą być jedną z największych atrakcji twojego mieszkania. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Rośliny domowe o ozdobnych owocach – zalety

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach są coraz chętniej wybierane do uprawy w pomieszczeniach. W przeciwieństwie do popularnych roślin domowych gatunki tego typu zyskują dekoracyjny wygląd nie w porze kwitnienia, lecz owocowania. Dzięki temu prezentują się bardzo oryginalnie, od razu przykuwają uwagę i stanowią doskonałą dekorację pomieszczeń.

Rośliny do domu o ozdobnych owocach to głównie gatunki tropikalne, które idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Nadają pomieszczeniom egzotyczny i świeży wygląd. Wiele z nich owocuje jesienią i zimą, zdobiąc pomieszczenia wtedy, gdy inne rośliny domowe utraciły już swój dekoracyjny wygląd.

Oprócz walorów ozdobnych rośliny do domu o dekoracyjnych owocach mają również właściwości użytkowe. Uprawa roślin w domu może dostarczyć ci świeżych owoców w porze, gdy ogrodowe drzewa i krzewy już nie owocują. Dodatkowo dekoracyjne owoce nadają się do tworzenia kompozycji z ziołami lub świątecznych dekoracji.

Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach

W domowych wnętrzach można uprawiać nie tylko cytrusy. Do najpopularniejszych roślin domowych o ozdobnych owocach należą:

  • Nertera płożąca (mech koralowy)

Nertera płożąca to niewielka (ok. 5-10 cm) roślina przykuwająca uwagę gęsto rosnącymi, kulistymi owocami w kolorze pomarańczowym. Nertera owocuje w sierpniu, a jej owoce utrzymują się aż do zimy. Poza okresem owocowania wygląda dosyć niepozornie – ma drobne, jasnozielone, zaokrąglone liście i niewielkie, zielonkawe kwiaty.

Nertera płożąca wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska. Nie może być jednak wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – jest wrażliwa na poparzenia.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Klaudia (@claudia_czuk)

Zapewnij jej temperaturę pokojową oraz stale wilgotne, przepuszczalne podłoże – nigdy nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi. Pamiętaj także o zraszaniu rośliny. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego przenieś mech koralowy do jasnego i chłodnego pomieszczenia (temp. 8-12 st.C).

Ardizja karbowana to jedna z najciekawszych roślin o dekoracyjnych owocach. Roślina, w formie drzewka lub krzewu, w doniczce osiąga ok. 50-60 cm wysokości. Ma okazałe, ciemnozielone liście i niewielkie, białe lub różowawe kwiaty.

Ardizja owocuje późnym latem i jesienią, wytwarzając kuliste, czerwone owoce. Często pozostają one na roślinie nawet do kolejnego kwitnienia. Jej owoce są trujące, ale możesz wykorzystać je do tworzenia dekoracji.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łodygarnia (@lodygarnia2.0)

Roślina do obfitego owocowania potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła i wysokiej wilgotności podłoża. Wymaga regularnego zraszania. Ardizja dobrze czuje się w temperaturze pokojowej (ok. 20 st.C). Zimą powinieneś umożliwić jej spoczynek, umieszczając w pomieszczeniu o temperaturze 15-18 st.C.

  • Granat karłowaty Nana

Kolejnym egzotycznym gatunkiem o ozdobnych owocach jest granat karłowaty. Roślina dorasta do 1 m, przybierając formę krzaczastą. Ma czerwone kwiaty i kuliste, purpurowe owoce. Na zimę granat traci liście – nie jest to jednak powód do niepokoju.

Granat karłowaty potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Od wiosny do jesieni możesz umieścić go na zewnątrz. Zimą trzymaj roślinę w pomieszczeniu o temperaturze 5-10 st.C.

  • Papryka roczna

Papryka roczna to efektowna jednoroczna roślina o ozdobnych owocach przypominająca nieco psiankę koralową. Zwykle dorasta do 30-50 cm. Niewielkie, żółte, czerwone, kremowe lub fioletowe owoce pojawiają się u papryki jesienią i zimą.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Merlin (@mer.hard)

Papryka roczna najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, w temperaturze pokojowej. Źle znosi suszę – pamiętaj więc o jej obfitym podlewaniu. Choć owoce papryki są jadalne, z powodu ostrego smaku raczej odradza się ich próbowanie.

  • Kalamondia (kalmondyna)

Kalamondia, zwana też miniaturową pomarańczą, jest efektem krzyżówki kwaśnej mandarynki i kumkwata japońskiego. Roślina osiąga wysokość do 1 m. Ma intensywnie pachnące, białe kwiaty.

Ozdobne owoce kalamondyny przypominają miniaturowe mandarynki – mają średnice 5 cm i pomarańczową barwę. Utrzymują się na roślinie przez długi czas. Owoce są jadalne, mają jednak cierpki smak, przez co rzadko wykorzystywane są w celach kulinarnych.

Kalamondyna wymaga jasnego stanowiska i przepuszczalnego, lekko kwaśnego (pH 5,5-6) podłoża. Zimą zapewnij jej spoczynek, utrzymując w temperaturze 10-15s t.C.

  • Kumkwat

Kumkwat to interesująca egzotyczna roślina, nadająca się do uprawy w doniczce. W warunkach domowych zwykle osiąga wysokość do 1 m. Możesz uprawiać go w formie bonsai. Kumkwat ma białe, pachnące kwiaty. Wytwarza niewielkie, żółte lub pomarańczowe, kuliste owoce, dojrzewające zimą. Owoce mają przyjemny słodki smak.

Kumkwat wymaga słonecznego stanowiska i lekko kwaśnej (pH 5,5-6,5) ziemi. Latem możesz uprawiać go na zewnątrz lub w temperaturze pokojowej. Zimą powinieneś przenieść go do pomieszczenia o temperaturze 10-15 st.C.

  • Psianka koralowa

Psianka koralowa to jedna z najbardziej znanych roślin o ozdobnych owocach, która ożywi twoje mieszkanie w sezonie jesienno-zimowym. Roślina jest chętnie uprawiana ze względu na duże (ok. 2 cm), kuliste, intensywnie pomarańczowe owoce. Pojawiają się one jesienią i utrzymują przez całą zimę.

Psianka koralowa dorasta do 30-50 cm, przybierając formę krzaczastą. Do prawidłowego wzrostu i owocowania wymaga dobrze oświetlanego stanowiska i obfitego podlewania. Aby owoce długo utrzymały się na roślinie, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 st.C. Owoce są trujące, za to idealnie nadają się do przygotowywania dekoracji świątecznych.

Jesteś miłośnikiem kawy? Kawa arabska uprawiana w doniczce nie tylko wniesie do twojego domu piękny aromat, ale również ozdobi go jaskrawoczerwonymi owocami. Kawa w doniczce zwykle osiąga wysokość max. 1,5 m. Ma duże, błyszczące, ciemnozielone liście i drobne, białe kwiaty.

Kawa arabska preferuje dobrze oświetlone stanowiska – nie powinieneś jej jednak wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, żyznym, lekko kwaśnym i stale wilgotnym podłożu.

  • Opuncja figowa

Owoc opuncji na ogół ma kolor pomarańczowy, żółty, a czasem nawet czerwony. Owoc opuncji, gdy dojrzeje, jest twardy i okrągły.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Aga (@lubie.w.kwiatkach)

  • Pieprzowiec chiński

Pieprzowiec pochodzi z Chin i Tajwanu, ma atrakcyjne złożone liście i skupiska kremowych kwiatów przypominających kwiaty bzu czarnego. Jesienią dojrzewają jaskrawoczerwone owoce i stopniowo pękają, odsłaniając błyszczące czarne nasiona.

  • Golteria

Jest krzewinką z rodziny wrzosowatych o wysokości do 15 cm, rozrastającą się przez rozłogi. W lipcu i sierpniu tworzy liczne drobne dzbanuszki obupłciowych kwiatów. Owoce golterii - torebki otoczone mięsistym kielichem - podobne są do jagód brusznicy

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Heike Müller (@heikemueller)

Rośliny do domu o ozdobnych owocach – pielęgnacja

Aby rośliny domowe kwitły i owocowały, musisz zapewnić im odpowiednie warunki środowiskowe. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia wilgotność powietrza. W przypadku większości gatunków nie powinna ona spadać poniżej 60-70%. Zwłaszcza w okresie owocowania konieczne bywa więc nawilżanie powietrza i zraszanie roślin.

Jeśli chcesz poprawić owocowanie roślin domowych, sięgnij po specjalne nawozy. Latem egzotyczne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach przenieś na balkon lub taras ­– wpłynie to korzystnie na ich wzrost i kwitnienie.

W okresie spoczynku ogranicz podlewanie i zrezygnuj z nawożenia. Wiosną pomyśl o przesadzeniu roślin doniczkowych. By rośliny doniczkowe zachowały atrakcyjny wygląd, regularnie je przycinaj.

Oryginalne, barwne i dekoracyjne – rośliny domowe o ozdobnych owocach mogą być jedną z największych atrakcji twojego mieszkania. Uprawa roślin w domu nie jest wcale taka trudna, za to satysfakcja z uzyskanych plonów – ogromna.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oto najpiękniejsze rośliny o ozdobnych owocach. Jak o nie dbać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.