Rośliny domowe

Storczyk nie rośnie i nie wypuszcza pąków? Zrób prostą domową mieszankę i podlej storczyki raz w miesiącu

Storczyk od dłuższego czasu nie rośnie i nie wypuszcza nowych pąków? Sprawdź, co jest tego przyczyną i dowiedz się, jak przygotować domowy nawóz, który odżywi storczyka oraz pobudzi go do wytwarzania pędów i kwitnienia.

Storczyk nie rośnie i nie wypuszcza pąków? Zrób prostą domową mieszankę i podlej storczyki raz w miesiącu
Wyjaśniamy, jak odżywić storczyka, który nie kwitnie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Najczęstsze błędy w uprawie storczyków

Storczyk, znany też pod nazwą orchidea, to roślina o pięknych kwiatach występująca w naturze w wilgotnych lasach strefy międzyzwrotnikowej, najczęściej na terenie Ameryki Południowej, Środkowej oraz w Azji. Ze względu na swoje tropikalne pochodzenie storczyki mają specyficzne wymagania uprawowe i tylko właściwie pielęgnowane będą w stanie wytwarzać kwiaty i pięknie prezentować się na parapecie przez lata. 

Dlaczego storczyk nie rośnie i nie wypuszcza pąków? Oto najczęstsze błędy w jego uprawie:

  • Zbyt mało światła — gdy storczyk ustawiony jest w ciemnym pomieszczeniu, z dala od okna, to prawdopodobnie nie będzie w stanie zgromadzić energii potrzebnej do wzrostu pąków. Cierpiące na niedobór światła storczyki mają też matowe i wiotkie liście, a ich kwiaty są pojedyncze i bardzo szybko opadają. Jeśli zauważyłeś, że storczyk marnie rośnie, a jego pączki zasychają, przestaw go bliżej okna.

  • Nieodpowiednie podłoże — posadzenie storczyka w uniwersalnej ziemi do kwiatów to prosta droga do uśmiercenia rośliny. W naturze korzenie storczyków nie mają bezpośredniej styczności z podłożem, a składniki odżywcze i wilgoć czerpią z wody opadowej. Zwykła ziemia doniczkowa nie nadaje się do uprawy storczyków, ponieważ jest nadmiernie wilgotna i zbyt ciężka dla ich delikatnego systemu korzeniowego. W rezultacie kwiat traci zdolność do pobierania składników mineralnych i wody, zaczyna gnić i obumiera. Chcąc go uratować, koniecznie przesadź go do świeżego podłoża dedykowanego dla storczyków. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

  • Brak lub nadmiar wody — zarówno przesuszenie, jak i przelanie storczyka może mieć opłakane skutki. W przypadku braku wody korzenie rośliny stają się srebrzyste, a liście i pąki zasychają. Z kolei zaleganie wody w doniczce może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych i pleśni, które mogłyby uszkodzić system korzeniowy, a w efekcie sprawić, że roślina obumrze. Dlatego najlepsze rozwiązanie to obfite, ale rzadkie podlewanie storczyka i odlewanie wody z doniczki.

  • Brak substancji odżywczych — storczyk, który nie ma dostarczanych substancji odżywczych w postaci nawozu ze sklepu czy przygotowanego domowym sposobem kwitnie rzadziej, mniej obficie, a jego kwiatostany krócej utrzymują się na pędach. Chcąc sprawić, że storczyk będzie kwitł kilka razy w roku, a jego kwiaty będą długotrwałe, koniecznie zadbaj o nawożenie.

Storczyki nie mają dużych wymagań, trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio je pielęgnować. Fot. 123RF.com

Odżywianie storczyków — przepis na domową mieszankę 

Bardzo duży wpływ na częstotliwość i długość kwitnienia storczyków ma ich pielęgnacja, a przede wszystkim nawożenie. Dostarczając roślinom składników odżywczych tj. azot, fosfor i potas pobudzamy je do wytwarzania nowych pędów kwiatowych, na których rozwijają się pąki, a następnie dorodne kwiaty.

Jak pobudzić storczyka do kwitnienia? Przygotuj domowy nawóz na bazie ryżu:

  • Torebkę ryżu o masie 100 g wysyp do pojemnika.
  • Zalej ryż litrem wody i dokładnie wymieszaj, aby cenne składniki z ryżu uwolniły się do wody i odstaw na godzinę.
  • Po upływie godziny i dokładnym wymieszaniu roztworu możesz przecedzić ryż przez sitko, a zabarwioną na biało wodę wykorzystać do nawożenia.
  • Wodą ryżową podlewaj storczyka raz na miesiąc.

Nawóz na bazie ryżu zawiera wszystkie substancje, które są storczykom niezbędne do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. W wodzie ryżowej znajduje się azot, fosfor, potas, magnez, bor i mangan, czyli składniki, które pobudzają storczyki do wytwarzania pąków i kwitnienia. Jeżeli więc nasz storczyk od dłuższego czasu nie kwitnie, a jego pączki opadają, warto dostarczyć mu naturalnego nawozu, dzięki któremu odżyje i znowu zacznie zachwycać okazałymi kwiatami.

Woda ryżowa może zastąpić nawóz do storczyków ze sklepu. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również:

Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.