Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe? Trzy sposoby, które przywrócą kwiat do życia

Nie zawsze dużo znaczy dobrze. Dotyczy to również nawożenia roślin. Trzeba zachować ostrożność i umiar. Jednak co zrobić, kiedy jest za późno i rośliny zaczyna obumierać z powodu zbyt dużej ilości nawozu? Przedstawiamy proste sposoby, dzięki którym uratujesz przenawożone rośliny doniczkowe. 

Jak uratować przenawożone rośliny doniczkowe? Trzy sposoby, które przywrócą kwiat do życia
Dowiedz się, jak usunąć nadmiar nawozu z doniczki i uratować roślinę

Spis treści

Nawóz to ważny element w pielęgnacji roślin. Kwiaty potrzebują składników odżywczych, żeby cieszyć oko pięknym listowiem i prawidłowo rosnąć. W kontekście nawożenia kluczowe jest to, żeby zapewnić roślinom idealnie zbilansowaną mieszankę mikroelementów. 

W przypadku, gdy dojdzie do zbyt obfitego nawożenia roślin, to kwiaty, podobnie jak ludzie, będą cierpieć. Ich rozwój zostanie zahamowany przez zbyt dużą ilość składników. Wtedy można zauważyć na nich żółte plamki, niezdrowo wyglądające liście, czy gwałtowne zastopowanie wzrostu roślin. Uszkodzeniu mogą też ulec korzenie, na przykład za sprawą oparzeń chemicznych, które powoduje nadmiar rozpuszczalnych soli.

Przenawożone rośliny doniczkowe. Jak rozpoznać objawy?

W przeciwieństwie do roślin, które rosną w naturze, odmiana doniczkowa nie ma dostępu do naturalnych opadów deszczu, które pomagają w rozpuszczaniu i dostarczaniu dodatkowych składników odżywczych. Dlatego hodowca sam musi „zastąpić” naturę. Jak rozpoznać, że popełnił gdzieś błąd?

Czytaj również: Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Przenawożone rośliny dają konkretne objawy. Gdy fertilizera jest zbyt dużo, na powierzchni gleby pojawi się biała skorupa. Będzie to oznaka, że minerały nie są odpowiednio absorbowane przez roślinę. Ten symptom zalicza się do najpowszechniejszych oznak przenawożenia.

Innym symptomem może być wspomniane już zżółknięcie i zwiędniecie liści w dolnych partiach rośliny. Pojawią się brązowe końcówki liści. Żeby upewnić się, że hodowca przesadził z nawozem, można też wyjąć roślinę z doniczki i zweryfikować, czy korzenie są sczerniałe. Opisane oznaki będą świadczyć o tym, że roślinie dostarczono za dużą ilość nawozu.

Rośliny doniczkowe dostały za dużo nawozu. Jak można je uratować?

Hodowca po ustaleniu, że doszło do zbyt dużego dostarczenia nawozu do ziemi, w której znajduje się roślina doniczkowa, może podjąć konkretne i przede wszystkim skuteczne kroki, żeby ją uratować. Przedstawiamy trzy sposoby na uratowanie przenawożonej rośliny.

Czytaj również: Czym podlewać fikusa, żeby rósł szybko i miał dużo liści? Domowa mieszanka sprawi, że kwiat wystrzeli

1. Usunięcie białej skorupy łyżką

W pierwszym należy użyć łyżki. Następnie można usunąć białą skorupę na powierzchni gleby. Żeby nie stresować rośliny, trzeba pozbyć się nie więcej niż 0,5 milimetrowej warstwy, ziemi. Czynność można zakończyć usunięciem wszystkich poważnie uszkodzonych liści.

2. Wypłukanie nadmiaru nawozu z doniczki

Drugi można zastosować na roślinie, która jest umieszczona w doniczce z otworami drenażowymi. Wtedy należy wypłukać nadmiar składników odżywczych z gleby za pomocą standardowego podlewania. Trzeba robić to stopniowo i powoli. 

Najlepiej jest wstawić roślinę pod prysznic, do zlewu lub wanny i naprowadzić na nią lekki strumyk wody, najlepiej rozproszony, podobny do kropel deszczu. Żeby upewnić się, że nadmiar nawozu został usunięty, można powtórzyć tę czynność od dwóch do trzech razy. Potem trzeba dać roślinie dużo czasu na odsączenie i nie nawozić przez co najmniej miesiąc, aby miała szansę się zregenerować.

3. Usunięcie nawozu z doniczki bez otworów drenażowych

Co w przypadku, kiedy roślina została zasadzona w doniczce bez otworów drenażowych? Trzeba będzie ją przesadzić. Dopiero wtedy można usunąć nadmiar nawozu znajdujący się na korzeniach. 

Należy delikatnie wyjąć roślinę z doniczki i pozbyć się jak najwięcej ziemi z jej korzeni, uważając przy tym, aby ich nie połamać. Potem można przepłukać je pod letnią wodą, wypłukując resztki nadmiaru nawozu. Następnie roślina powinna być umieszczona w czystej doniczce ze świeżą ziemią, najlepiej z otworami drenażowymi.

Czytaj również: Rośliny doniczkowe kwitnące będą szybko rosły i uginały się od kwiatów. Zrób domową odżywkę

Jak uniknąć przenawożenia roślin?

Żeby przenawożenie rośliny się nie zdarzało, należy podjąć kilka kroków. Trzeba sprawdzać drenaż roślin domowych. Jeśli będzie słaby, to dojdzie prawdopodobnie do gnicia korzeni, rozwoju grzybów, a także osadzania się dużej ilości nawozu.

Warto też regularnie przepłukiwać doniczkę, co ok. 4-6 miesięcy. Dzięki temu można pozbyć się dodatkowej ilości nawozu i uniknąć nagromadzenia się soli w ziemi. Warto też używać nawozu w płynie, który można rozcieńczyć i dodawać w trakcie regularnego podlewania. 

Czytaj również: 

Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza? Tylko w takiej rośnie jak na drożdżach

Małe, białe robaczki niszczą kwiaty w doniczce? Sprawdź, jak szybko pozbyć się skoczogonków

Pięknie kwitnie aż do kwietnia. Jak pielęgnować kalię doniczkową, by regularnie wypuszczała kwiaty

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.