Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Już z końcem sierpnia zaczynam dokarmiać grudnik. Zimą kwitnie zjawiskowo

Chociaż do Świąt jeszcze daleko, grudniki, kwiatowe symbole pełni zimy i zbliżających się bożonarodzeniowych uroczystości, już wkrótce zaczną wypuszczać pierwsze pąki. To nie prawda, że zakwitają dopiero w grudniu, już na przełomie września i października potrafią wszem wobec prezentować swoje barwne kwiaty. Co to oznacza? Otóż czas zadbać o twoją kaktusowatą roślinkę. Podpowiadamy, jak pielęgnować grudnik w sierpniu, by różowopurpurowe kwiaty utrzymywały się na liściokształtnych łodygach całymi miesiącami.

Już z końcem sierpnia zaczynam dokarmiać grudnik. Zimą kwitnie zjawiskowo
Mało kto w sierpniu myśli o tym, jak pielęgnować grudnik. Interesujemy się nim zwykle później, gdy za oknami zaczyna dominować jesienna szaruga. To błąd, roślina wymaga uwagi już teraz. Fot. joloei/CanvaPro

Spis treści:

Jak pielęgnować grudnik? 

Pokolenie mojej mamy lepiej zna ją pod nazwą kaktus Bożego Narodzenia lub szlumbergera, dla mnie to od zawsze był po prostu grudnik. Roślina ta wywodzi się od tropikalnych kaktusowatych, a jej niecodzienny wygląd podkreślają osadzone na czubkach pędów, mocno wybarwione kwiaty. Mogą być kremowe, żółte, żywo czerwone lub purpuroworóżowe – te ostatnie należą do moich ulubionych.  

Co roku czekam z niecierpliwością na moment, gdy rośliny wreszcie zakwitną i liczę na to, że utrzymają swoją niezwykłą formę nie tylko do Świąt, lecz znacznie dłużej. Nie tak dawno znajomy ogrodnik uświadomił mi, że nie powinnam czekać bezczynnie, bo sierpień to doskonały moment, by po raz pierwszy pochylić się nad grudnikiem. W końcu zakwitnie już całkiem niedługo, więc warto wcześniej wspomóc ten proces. 

Na zadbanej roślinie pierwsze pąki pojawiają się już we wrześniu, a na przełomie września i października rozpoczyna się pełne kwitnienie i trwa aż do końca grudnia. Jednak kwitnieniem grudnika da się sterować. Jak to możliwe? Wystarczy, że poznasz dokładniej potrzeby rośliny i podążając za nimi, będziesz dostosowywać warunki uprawy do kolejnych etapów rozwoju.

grudnik we wrześniu Kwitnienie to proces, który u grudników potrafi trwać bardzo długo. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest przygotowanie rośliny już w sierpniu. To czas na megaodżywienie. Fot. Radila Radilova/nzfhatipoglu/CanvaPro

Jak pielęgnować grudnik, by bajecznie się rozwinął już przed zimą i utrzymał kwitnienie jak najdłużej? Roślina uwielbia stanowiska: 

  • z dala od kaloryferów (wymaga dużej wilgotności powietrza);
  • ciepłe, ale nie przez cały czas (latem najlepiej, aby była trzymana w temperaturze ok. 25°C, natomiast gdy rozpocznie się etap jesiennego kwitnienia, warto temperaturę obniżyć, np. stawiając doniczkę na noc tam, gdzie jest naprawdę chłodno tj. 13-15°C);
  • dość jasne, ale nie stale (przez 12-14 godzin w ciągu doby grudnik powinien stać w ciemności);
  • o umiarkowanie wilgotnym podłożu (warto zapewnić roślinie dodatkowy zabieg zraszania pędów, wykorzystując w tym celu miękką wodę, to uzupełni podlewanie i poprawi warunki wodnoglebowe rośliny). 

Zabiegiem, którego nie wolno pominąć, jest też nawożenie grudnika. W okresie wegetacji można podawać mu rozcieńczone odżywki co 2 tygodnie, ale najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie kwiatu do wejścia w fazę kwitnienia.

Przeczytaj również: Grudnik zakwitnie dwa razy w roku. Jak to zrobić?

Naturalna odżywka na kwitnienie grudnika 

Sierpień do doskonały moment na zmniejszenie intensywności podlewania oraz zastosowanie odpowiedniej odżywki, która dostarczy roślinie cennych składników. Zawsze stosuję tylko jeden środek, który szykuję samodzielnie. Jest ekologiczny i nic mnie nie kosztuje, a przy tym godnie zastępuje gotowe środki. Podając go, mam pewność, że nie przedobrzę, a duże stężenie składników nie zaszkodzi roślinie. Ta naturalna odżywka na kwitnienie grudnika działa po prostu najlepiej. 

Przygotuj specjalną wodę bananową, która dostarczy twojemu kwiatu niezbędne mu związki azotu i potasu w dobrze przyswajalnej formie. Wystarczy, że: 

  • obierzesz kilka świeżych bananów (możesz przygotować z nich koktajl, puszyste placki lub usmażyć w cieście naleśnikowym);
  • zdjęte skórki z owoców pokroisz na mniejsze paski i włożysz do słoika;
  • skórki w słoju zalejesz ciepłą wodą i odstawisz w ciemne, chłodne miejsce na przynajmniej 24 godziny. 

Po tym czasie wywar powinien mocno „naciągnąć”, czyli uzyskać odpowiednie stężenie składników. Jednak nie podawaj go nigdy w tej formie, pamiętaj o rozcieńczeniu odżywki z bananowych skórek wodą w proporcjach 1:1.  

Naturalny, płynny nawóz sprawdza się doskonale wtedy, gdy roślina potrzebuje solidnego, ale kontrolowanego nawożenia. Na grudniku pojawiają się już pierwsze barwne pąki? Przystopuj, zmniejsz intensywność nawożenia i utrzymaj ten stan przez całą zimę – na ten sygnał roślina jeszcze bujniej się rozwinie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Te kwiaty są często mylone. Jak odróżnić grudnika od kaktusa wielkanocnego?

Nawożenie kwiatów doniczkowych jesienią i zimą. Rosną i kwitną nawet te najbardziej oporne

Jeśli grudnik jeszcze nie zakwitł, nic straconego. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.