Spis treści:
Jak dbać o grudnika?
Dla wielu z nas grudnik jest symbolem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zakwita zwykle na przełomie listopada i grudnia, kiedy to obsypuje się przyciągającymi wzrok kwiatami w różnych kolorach, m.in. białym, różowym, łososiowym, a nawet czerwonym. Odpowiednio pielęgnowany może zakwitnąć nawet dwa razy w roku, jednak drugie kwitnienie nie jest tak obfite jak pierwsze. Grudnik to roślina, która wymaga specyficznych warunków do prawidłowego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że jego uprawa jest trudna. Jak dbać o grudnika, aby zachwycał swoim kwitnieniem i cieszył oko przez długi czas?
- Grudniki preferują miejsca jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z kolei zbyt ciemne stanowisko sprawi, że rośliny nie wypuszczą pąków kwiatowych.
- Grudnik, podobnie jak kaktusy i sukulenty, gromadzi wodę w liściach, dlatego nie wymaga on częstego podlewania. Nawadniamy roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Najczęstszym błędem w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego jest przelanie, które może spowodować gnicie korzeni.
- Grudnik nie lubi zmiany miejsca. Może to spowodować stres u rośliny, a w rezultacie negatywnie wpłynie na jej wzrost i kwitnienie. Gdy grudnik zakwitnie, nie wolno przestawiać go w inne miejsce, inaczej może zrzucić wszystkie kwiaty.
- Po zakończeniu kwitnienia kaktus bożonarodzeniowy powinien mieć okres spoczynku, by zebrać siły na kolejne kwitnienie. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia.
Przeczytaj również: Jeśli grudnik jeszcze nie zakwitł, nic straconego. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Wystarczy zrobić jedną prostą rzecz, aby grudnik zakwitł na święta. Fot. CanvaPro
Co zrobić, żeby grudnik kwitł dwa razy w roku?
Jeśli chcemy sprawić, aby nasz grudnik zakwitł dwa razy w roku, należy zapewnić mu odpowiednie warunki, ale nie tylko. Chociaż kaktus bożonarodzeniowy nie wymaga częstego przesadzania, co 2-3 lata warto go przesadzić do nowego podłoża. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Do przesadzania najlepiej użyć ziemi przeznaczonej dla kaktusów i sukulentów. Ważne jest, aby była lekka i przepuszczalna. Trzeba także pamiętać o warstwie drenażu w doniczce. Warto też wiedzieć, że kaktus bożonarodzeniowy nie przepada za dużymi donicami – jeśli będzie miał zbyt wiele miejsca, zamiast wytworzyć kwiaty, rozbuduje swoje korzenie. Dlatego średnica nowej doniczki powinna być o 2-3 cm większa od poprzedniej.
Warto też wiedzieć, że grudnik jest rośliną prostą w rozmnażaniu. Można to zrobić poprzez dojrzałe pędy, które są podzielone na segmenty (człony). W tym celu wystarczy oderwać wierzchołek pędu w miejscu łączenia się segmentów (idealna sadzonka powinna składać się z co najmniej trzech członów). Fragmenty rośliny należy położyć na ręczniku papierowym w suchym i lekko zacienionym miejscu co najmniej na dzień lub dwa. Dzięki temu rana zaschnie i będzie mniej podatna na gnicie czy pleśnienie. Na koniec sadzonki umieszczamy bezpośrednio w ziemi. Młode rośliny podlewamy regularnie (ale umiarkowanie). Sadzonki grudnika powinny zakwitnąć po kilku miesiącach.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Liście skrzydłokwiatu żółkną i ciemnieją na końcach? Wypróbuj babciną metodę
Pumeks, mydło i zapałki. Takich patentów na pielęgnację roślin doniczkowych możesz nie znać
Zimą brakuje słońca, jak doświetlać rośliny doniczkowe? Poznaj sprawdzone patenty