Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Wyniosła i mało znana roślina doniczkowa. Jest przepiękna

Aspidistra wyniosła to jeden z ciekawszych i niestety mniej znanych, gatunków roślin doniczkowych. Dobrze sprawdza się w mieszkaniach, ale zajmuje dość dużo miejsca. Warto jednak wygospodarować je dla doniczki z aspidistrą, ponieważ jest po prostu przepiękna. Sprawdź, na czym polega jej pielęgnacja krok po kroku.

Wyniosła i mało znana roślina doniczkowa. Jest przepiękna
Aspidistra w naturze rośnie w chłodnych lasach fot. 123RF/PICSEL

Aspidistra wyniosła, czyli żelazny liść (Aspidistra elatior)

Aspidistra (Aspidistra elatior) to leśna bylina. W naturze rośnie w ciemnych i chłodnych lasach Japonii i Chin. W naszych warunkach klimatycznych kwiat musi być jednak uprawiany w domu. Jeśli szukasz rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu, wybierz raczej trawy jak manna mielec, żurawki lub postaw na niewysokie drzewka, jak brzoza karłowata.

W domu aspidistra wyniosła jednak czuje się i wygląda wspaniałe. Jej największą zaletą są piękne, wyprostowane liście w ciemnozielonym kolorze. Osadzone na krótkich ogonach, są mocno wydłużone i ostro zakończone. Szybko osiągają nawet 60 cm wysokości. Liście aspidistry mają ogromne walory dekoracyjne i długo utrzymują świeżość. Na pewno spotkałeś je kiedyś w bukietach z kwiaciarni – często są w nie wplatane. Roślina bardzo rzadko kwitnie i nie jest to szczególnie zjawiskowe. Drobne kwiaty są czerwonobrunatne i pojawiają się tuż nad ziemią. Szybko przekwitają.

Aspidistra zasłużyła na nazwę „żelazny liść” z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście trwałość liści po ścięciu i przydatność w bukietach. Nie można jednak pominąć tego, że aspidistra jest bardzo mało wymagająca. Nie potrzebuje żadnej szczególnej pielęgnacji ani konkretnego stanowiska. Na dodatek to roślina długowieczna i wybacza wszelkie zaniedbania, nawet te największe. Rośnie powoli, ale szybko osiąga spore rozmiary i może potrzebować większej doniczki.

Aspidistra wyniosła – cena sadzonki (Aspidistra elatior)

Gdzie kupić aspidistrę wyniosłą? Roślina nie jest zbyt popularna, więc rzadko pojawia się w supermarketach. Jednakże już w sklepach typu Dom i Ogród można ją spotkać. Kwiat jednak najlepiej zakupić w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym albo zamówić w sklepie online.

Z reguły aspidistra jest sprzedawana w doniczkach o 13 cm średnicy. Sadzonki razem z pojemnikiem mają około 50 cm wysokości, więc to młoda roślina, która dopiero będzie osiągała swój pełny rozmiar. Cena rośliny wynosi około 60 zł. Mniejsze egzemplarze da się kupić taniej, ale trzeba liczyć się z tym, że aspidistra wyniosła nie należy do najtańszych roślin. Dzieje się tak, ponieważ rośnie dość powoli i uzyskanie nawet takiej niewielkiej sadzonki zajmuje producentom kilka lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie glediczji trójcierniowej?

Wymagania aspidistry wyniosłej

To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Jest prawie tak mało potrzebująca jak brzoza karłowata czy manna mielec. W zasadzie nie potrzebuje ani specjalnego stanowiska, ani regularnego podlewania. Znosi każde stanowisko, zarówno jasne, jak i zacienione. Można ją uprawiać nawet w pomieszczeniach bez okien, podobnie jak zamiokulkasa. Jedyne czego potrzebuje, to przepuszczalne podłoże, ale zwykła ziemia uniwersalna zmieszana z perlitem będzie wystarczająca. Warto zapewnić roślinie przyciasną doniczkę. Wtedy będzie szybciej rosła, mniej wysiłku włoży w stworzenie układu korzeniowego.

Podlewanie aspidistry także nie wymaga za wiele czasu. Latem podlewa się ją około 2 razy w tygodniu, zwłaszcza jeśli jest postawiona w świetle. W czasie upałów woda szybciej paruje z doniczki, więc roślina może potrzebować jej nieco więcej. Zimą wystarczy ją podlać raz w tygodniu. Od marca do września raz w miesiącu wykonuje się nawożenie. To wystarczy, by roślina miała bujne liście. Stosuje się zwykły uniwersalny płyn do roślin zielonych.

Na okres zimowy nie trzeba szukać dla niej innego miejsca. Dobrze czuje się w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza, jednakże w temperaturze pokojowej także będzie się dobrze rozwijać. Nie trzeba także ograniczać kontaktu ze słońcem w okresie zimowym.

Aspidistra wyniosła a choroby i problemy w uprawie

Aspidistra jest bardzo odporna na choroby grzybowe. Rzadko bywa przez nie atakowana, wręcz przeciwnie – raczej nie jest na nie podatna. Taki problem zdarza się rzadko, jeśli środowisko, w którym żyje roślina, jest bardzo wilgotne. O wiele większym problemem są szkodniki.

Aspidistra bywa atakowana przez przędziorki, wciornastki i tarczniki. Wszystkie te owady lubią kwiaty doniczkowe i szybko przedostają się na inne gatunki, dlatego trzeba zacząć działać od razu. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy kupowany w sklepie egzemplarz nie jest porażony przez insekty. Jeśli zauważysz ślady działalności szkodników, od razu zacznij działać. Sięgnij po insekcydy o działaniu kontaktowym. Jest bardzo wiele preparatów przeznaczonych do zwalczania przędziorków, wciornastków i tarczników. Możesz także spróbować przemyć wszystkie liście wodą i usunąć te najbardziej porażone. To uchroni inne rośliny w mieszkaniu przed roznoszeniem się choroby.

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) to mało znana roślina doniczkowa. Żelazny liść jest mało wymagający i nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji ani stanowiska.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.