Rośliny domowe

Jak wyhodować storczyka z nasion? Poradnik krok po kroku

Storczyki to niezwykle barwne kwiaty, które mają wielu wielbicieli. Większość z nich decyduje się na zakup już dojrzałej rośliny. To jednak nie jedyna droga do wejścia w posiadanie atrakcyjnego okazu. Możesz również samodzielnie wyhodować go w domu. Proces wymaga jednak cierpliwości i zaangażowania. Efekty wynagradzają wszelki trud.  Zobacz! 

Jak wyhodować storczyka z nasion? Poradnik krok po kroku
Istnieją dwa sposoby na zdobycie nasion storczyka. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Nasiona storczyka — jak wyglądają?  

Storczyki występujące naturalnie w środowisku są najczęściej zapylane przez ptaki oraz owady. Niektóre gatunki są również samopylne. W domowych warunkach możesz podjąć samodzielną próbę zapylenia kwiatów, by uzyskać nasiona. Owoce storczyków (nazywanych również orchideami) stanowią torebki. To właśnie w nich znajdują się nasiona.  

Jak wyglądają nasiona storczyka? Są bardzo charakterystyczne. Różnią się od zarodników większości popularnych kwiatów takich jak tulipany, róże czy narcyzy. Mają mikroskopowe rozmiary i są pozbawione substancji zapasowych. W związku z tym do rozwoju potrzebują specjalnego podłoża oraz szczepionki mikoryzowej, która umożliwi im kiełkowanie. W jednej torebce może znajdować się od kilkudziesięciu nasion do nawet miliona.  

Nasiona storczyka — odmiany 

Istnieje wiele odmian storczyków. Każda z nich charakteryzuje się specyficzną barwą kwiatów lub charakterystycznym zapachem rośliny. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się na nasiona pochodzące od danego gatunku, możesz nie uzyskać rośliny o bliźniaczych cechach.  

Do gatunków, które są najczęściej wybierane do wysiewu, należą:  

 • storczyk małpi — inaczej nazywany małpią orchideą (z łac. Dracula simia), należy do roślin wieloletnich, które kwitną przez cały rok. Roślina ma czerwone kwiaty, które mogą osiągać średnicę 6 centymetrów. Ozdobą małpiej orchidei są także ciemnozielone liście, które są skierowane ku górze. Szacuje się, że storczyk małpi może osiągać około 60 cm wysokości. Najlepiej postawić go w lekko zaciemnionym miejscu i regularnie nawadniać. Podlewanie korzeni zaleca się raz w tygodniu. Dodatkowo warto codziennie zraszać liście.  

 • orchidea z rodzaju falenopsis (z łac. Phanelopsis) — ta nazwa obejmuje rośliny o wielu barwach oraz kształtach. Najpopularniejszą z nich jest storczyk niebieski, który jest wyjątkowo wdzięczny w uprawie. Zasadniczo kwiaty storczyków tego rodzaju mają od 2 do 8 cm średnicy. Zdarzają się jednak znacznie większe okazy. Rośliny mają około 70 cm wysokości. Źle reagują na przelanie, dlatego zaleca się wykonanie stosownego drenażu w doniczce. Należy dbać, by w pobliżu korzeni nie zalegała woda.  

 • storczyk Dendrobium — nie należy do największych okazów, ponieważ osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Jego kwiaty mają dzwonkowaty kształt i niewielką średnicę sięgającą 3 cm. Storczyk może cieszyć Twoje oczy swoimi kwiatami nawet do kilku miesięcy, ponieważ nie wszystkie kwitną równocześnie.  

Poza tymi odmianami istnieją jeszcze inne gatunki, po które sięga wielu hodowców. Wszystko jest uzależnione od oczekiwań wobec danej rośliny. Warto jednak poczytać o ewentualnej uprawie danego gatunku. Może się bowiem zdarzyć, że nie będziesz mógł zapewnić konkretnej odmianie stosownych warunków do rozwoju.  

Przeczytaj również: Storczyki będą wylewać się z doniczki. Przepis na odżywczy nawóz

storczyk Storczyki preferują pomieszczenia o dużej wilgoci i średnim nasłonecznieniu. Fot. Pixabay

Jak zbierać nasiona storczyka?  

Istnieją dwa sposoby na zdobycie nasion storczyka: możesz je kupić lub pobrać od własnej rośliny. Pierwsza metoda jest bardzo prosta i stosunkowo tania. W sklepie ogrodniczym czy na aukcjach internetowych można kupić dziesiątki nasion za kilka lub kilkanaście złotych.  

Drugi sposób jest nieco skuteczniejszy, ponieważ dzięki temu, że już uprawiasz dany gatunek, znasz jego potrzeby i wymagania. Wiesz również, że poradzisz sobie z uprawą, co daje większe szanse na uzyskanie satysfakcjonujących wyników. Jednak sam proces pobrania nasion może nastręczyć nieco problemów.  

Aby samodzielnie przygotować materiał do sadzenia, powinieneś mieć dwie kwitnące rośliny. Na ich pręcikach znajduje się pyłek. Należy pobrać go z jednej rośliny za pomocą niewielkiego pędzelka lub patyczka higienicznego. Pobrany pyłek powinieneś przenieść na drugą roślinę. Najpewniej zaobserwujesz, że kwiat, z którego pobrano pyłek nieco zwiędł. To zupełnie normalne.  

Po kilku tygodniach od zapylenia powinien uformować się strąk wypełniony nasionami storczyka. Jak zbierać nasiona storczyka z rośliny? Kilka miesięcy później należy otworzyć strąk, który będzie wypełniony zarodkami. Możesz to zrobić jednak dopiero wtedy, gdy będziesz gotowy do posadzenia rośliny. W przeciwnym razie nasiona w zerwanym fragmencie rośliny obumrą.  

Przeczytaj również: Błędy w uprawie storczyków. Czego się wystrzegać?

Nasiona storczyka — jak sadzić?  

Istnieje kilka odpowiedzi na pytanie, jak sadzić nasiona storczyka. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów należą:  

 • siew nasion wokół rośliny matki — to najprostsza metoda, która polega na wysiewie nasion w doniczce rośliny, od której pozyskano zarodki. Ten sposób nie charakteryzuje się zbyt dużą skutecznością. W takich warunkach trudno o obfite kiełkowanie.  

 • siew symbiotyczny —metoda polega na ułożeniu zebranych nasiona na podłożu, w którym znajdują się symbiotyczne grzyby. Proces jest zdecydowanie bardziej efektywny od poprzedniego, ale również znacznie trudniejszy. Wymaga bowiem uzyskania wyizolowanej kultury grzyba, która pozwoli na kiełkowanie.  

 • siew asymbiotyczny — polega na ułożeniu nasion na pożywce agarowej. Sposób nie należy do szczególnie skomplikowanych i zapewnia wysoką efektywność.  

Jak hodować storczyka z nasion?  

Hodowla storczyka z nasion nie będzie łatwym procesem. Należy mieć na uwadze, że czasem nawet mimo zaangażowania może nie udać się wyhodować rośliny. Powinieneś również uzbroić się w cierpliwość. Efekty na pewno nie będą widoczne po kilku dniach.  

 • Ważne jest zadbanie o sterylność naczynia, w którym będzie znajdował się wysiew. Najlepiej, aby było ono szklane lub plastikowe i zawierało nakrętkę. Przed umieszczeniem w nim nasion oraz odpowiedniej pożywki powinieneś zdezynfekować pojemnik. To bardzo ważne, ponieważ kiełki mogą być w naczyniu nawet przez rok. Wówczas może atakować je pleśń czy niepożądane grzyby.  

 • Na dnie naczynia należy umieścić trochę podłoża do storczyków, które uprzednio lekko zwilża się wodą.  

 • Pojemnik z nasionami należy umieścić na słonecznym parapecie. Temperatura, w której dobrze rozwijają się storczyki, to około 20 st.C.
    
 • Kiełki należy wyjąć z pojemnika dopiero wtedy, gdy przestaną się w nim mieścić.  

Kolejnym krokiem jest przeniesienie młodych storczyków do doniczek. Ich podłoże powinno być takie jak w przypadku dorosłych okazów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim drenażu, by nie doszło do gnicia sadzonek. Na dnie osłonki umieść kilka kamyków, w których będzie gromadził się nadmiar wody. Młode osobniki należy podlewać raz na kilka dni. Najlepiej nie zmieniać miejsca, w którym się je usadowiło i obserwować, czy z siewkami nie dzieje się nic złego. 

Niełatwo jest odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości związane z tym, jak hodować storczyka z nasion. Uprawa orchidei z siewek jest wyzwaniem. Wymaga przede wszystkim cierpliwości oraz wiedzy. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowo przeprowadzonego procesu wysiew się nie udaje. Nie należy się jednak wówczas zniechęcać. Być może kolejnym razem sadzonki przetrwają i po czasie odwdzięczą się barwnymi kwiatami i niezwykłym zapachem. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyhodować storczyka z nasion? Poradnik krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.