Spis treści:
- Doświetlanie roślin doniczkowych zimą
- Czy wszystkie rośliny potrzebują doświetlenia zimą?
- Domowe sposoby na doświetlenie roślin doniczkowych
- Doświetlanie roślin lampami – jaka barwa światła jest odpowiednia?
- Doświetlanie roślin lampami – jakie oświetlenie wybrać?
- Doświetlanie roślin lampami – ile godzin dziennie?
Doświetlanie roślin doniczkowych zimą
Doświetlanie roślin to nic innego jak umieszczanie egzemplarzy doniczkowych pod lampami emitującymi sztuczne światło podobne do słońca. W ten sposób rekompensuje się roślinom brak wystarczającej ilości naturalnego oświetlenia, potrzebnego im do przeprowadzenia fotosyntezy. Kiedy trzeba doświetlać rośliny?
- Jeśli nie ma opcji obniżenia temperatury w pomieszczeniu i wprowadzenia roślin w naturalny okres spoczynku, czyli właściwie zawsze zimą. W domu nie ma zwykle możliwości wychłodzenia pomieszczeń na tyle, aby rośliny mogły wejść w spoczynek, bo domownikom będzie po prostu zbyt zimno. Dzięki doświetlaniu możliwe jest utrzymanie roślin w stanie wegetacji przez cały rok.
- Poza kwiatami doniczkowymi, doświetlanie wykorzystuje się również do pobudzania rozsady (szczególnie warzyw) do rozwoju wczesną wiosną, gdy jest jeszcze za wcześnie na umieszczenie sadzonek w ogrodzie. W ten sposób zimą można wyhodować w domu np. sałatę.
Rośliny zimą możemy doświetlić za pomocą sztucznego światła. Fot.123RF.com
Czy wszystkie rośliny potrzebują doświetlenia zimą?
Wiele osób jesienią i zimą nie doświetla swoich roślin, godząc się z tym, że być może ich kondycja się nieco w tym czasie pogorszy. Niektóre gatunki są jednak bardzo wrażliwe na zmniejszającą się ilość światła i naprawdę źle znosi jesień i zimę. Do tych, które szczególnie warto doświetlić należą:
- agawa,
- aloes,
- bugenwilla,
- hibiskus,
- cytrusy,
Rośliny, które mogą znieść mniejszą ilość światła, ale może to wpłynąć na ich kondycję są również:
- monstera,
- dracena,
- filodendron,
Niektóre rośliny nie znoszą zmian miejsca – i nawet, jeśli chcesz przestawić je w dobrej wierze, mogą zareagować pogorszeniem kondycji. Do takich gatunków należy na przykład fikus Benjamina. Zostaw go więc tam, gdzie stał cały sezon – lepiej będzie dla niego złapać mniej światła niż stracić liście w wyniku codziennego przestawiania pod lampę.
Co może się stać, gdy roślinom zabraknie wystarczającej ilości światła? Niedostateczne doświetlenie roślin powoduje:
- zahamowanie wzrostu,
- pojawianie się plam,
- żółknięcie i brązowienie liści,
- zamieranie całych egzemplarzy.
Dobra wiadomość jest taka, że wiele gatunków potrafi przystosować się do rocznego cyklu życia i mniej słonecznych pór roku. Dlatego nie obawiaj się, że wiosną czeka cię budowanie roślinnej kolekcji od nowa!
Przeczytaj również: Zraszanie roślin doniczkowych zimą. Jakich błędów unikać?
Domowe sposoby na doświetlenie roślin doniczkowych
Najprostszym sposobem na doświetlenie roślin doniczkowych jest przestawienie ich na parapety albo w miejsca, do których dochodzi duża ilość światła dziennego. Wówczas nie ma potrzeby organizowania sztucznego oświetlenia. Bo choć jesienią i zimą słońca jest stosunkowo niewiele, gdy rośliny są wystawione na bezpośrednie działanie światła – wystarczy im go nawet, gdy nie jest słonecznie.
Doświetlanie roślin lampami – jaka barwa światła jest odpowiednia?
Alternatywą dla domowego sposobu doświetlania roślin jest zaopatrzenie się w odpowiednie lampy. Ale uwaga – nie chodzi o to, aby przestawić kwiaty pod biurkową lampkę! Ważne jest natężenie oraz barwa światła. Aby się rozwijać, rośliny potrzebują pełnego widma światła, ale gdy dostęp do niego jest ograniczony, najkorzystniejsze okazują się szczególnie dwie barwy: niebieska i czerwona.
- Światło niebieskie pobudza rozwój liści, poprawia ich grubość, pomaga w otwieraniu aparatów szparkowych rośliny i pozytywnie wpływa na kwitnienie. Dodatkowo, hamuje wydłużanie pędów i pozytywnie wpływa na wygląd rośliny. Okazy doświetlane światłem niebieskim nie muszą „wyciągać się”, by zaczerpnąć naturalnego światła, dlatego będą niższe, bardziej zwarte, ich łodyga grubsza i silniejsza, a ich liście mięsiste i ciemnozielone.
- Światło czerwone pobudza i przedłuża proces kwitnienia, pomaga w zawiązywaniu owoców i nasion.
Warto wiedzieć, że czerwone i niebieskie światło jest bardzo męczące dla ludzkiego wzroku. Jeśli więc planujesz doświetlać nim rośliny, przygotuj taki kąt z dala od swojego miejsca pracy czy wypoczynku.
Doświetlanie roślin lampami – jakie oświetlenie wybrać?
Coraz większą popularność zdobywa doświetlanie roślin oświetleniem LED. Jest energooszczędne, bezpieczne dla zieleni i bardziej precyzyjne. Jeśli masz zamiar doświetlać swoje kwiaty przez 8-10 godzin dziennie, aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny! W przeciwnym razie twoje rachunki bardzo wzrosną. W sklepach dostępne są specjalne żarówki LED do doświetlania roślin z popularnym gwintem E27. Można wkręcić je do zwykłej lampki domowej, minimalizując w ten sposób koszty zakupu profesjonalnego oświetlenia do roślin.
Doświetlanie roślin lampami – ile godzin dziennie?
Na jesień i zimę nie musisz zdejmować kolekcji roślin z parapetów i ustawiać ich w piwnicy pod lampą! Prawidłowe doświetlanie powinno trwać około 8-10 godzin dziennie. Nie wolno doświetlać kwiatów całodobowo, ponieważ zakłóci to ich naturalne procesy fizjologiczne.
Niewielkie rośliny doświetla się z odległości około 20 cm. Jeśli pod lampą ustawiasz grupę roślin, świetlówka powinna wisieć około 20-80 cm nad nimi (zależnie od jej mocy). Duże okazy optymalnie doświetla się dwiema lampami zamontowanymi w odległości 80-200 cm. Żeby do roślin docierało jak najwięcej światła, powinny być ustawione ukośnie z góry.
Jeśli zależy ci na tym, aby nawet w sezonie jesienno-zimowym twoje rośliny miały zapewnioną wystarczającą ilość światła, zadbaj o ich doświetlenie. Możesz to zrobić, przestawiając je na jasny parapet albo kupując odpowiednie lampy. Pamiętaj jednak, że sztuczne doświetlanie kwiatów doniczkowych wiąże się z większym zapotrzebowaniem na wodę – częściej zatem podlewaj swoją zieloną kolekcję.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja skrzydłokwiatu zimą. Podlewaj go tą mieszanką, szybko wypuści pączki
Czarne plamki, biały nalot, suche końcówki liści. Sprawdź, co dolega twoim roślinom
Szlumbergera jeszcze nie kwitnie? Zobacz, co musisz zrobić
Sprawdźcie, co zrobić, by grudnik zakwitł pełnią barw na święta. Fot.123RF.com