Rośliny domowe

Fikus - jak dbać o kapryśną roślinę? 5 sposobów na pielęgnację figowca

Najróżniejsze odmiany fikusów są ozdobą naszych domów od lat. Pośród nich królują bardzo różniące się wyglądem fikus benjamina i fikus sprężysty. Podczas gdy pierwszy wypuszcza dość drobne, liczne listki, drugi prezentuje ogromne, mięsiste i błyszczące liście. Wielu z nas spotkało się zapewne z sytuacją, że dorodny figowiec w ciągu kilku dni zrzucił wszystkie liście. Fikus jest dość kapryśną rośliną i wszelkie błędy w jego pielęgnacji mogą być opłakane w skutkach.

Fikus - jak dbać o kapryśną roślinę? 5 sposobów na pielęgnację figowca
Fikusy to bardzo kapryśne rośliny. Bardzo nie lubią zmian. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Fikus - kapryśna roślina 

Fikusy przywędrowały do nas z Azji Południowo- Wschodniej i Afryki Zachodniej. Naturalnie rosną w dżunglach, gdzie osiągają imponujące rozmiary nawet do 15 metrów. W warunkach domowych, w zależności od odmiany figowiec osiągnie od 1,5 metra (fikus sprężysty) do nawet trzech metrów wysokości (benjamina). Uprawiany w doniczce figowiec nie zaszczyci nas ani kwiatami, ani owocami, ale jego liście są wystarczająco ozdobne.  

Mówi się, że fikus to kapryśna roślina, która potrafi się obrazić na właściciela. Wynika to z jego wrażliwości. Zmiana miejsca, obrócenie doniczki, mały przeciąg czy spóźnienie z podlewaniem spowodują, że figowiec zacznie tracić liście. Przeszkadza mu też zbyt częste trącanie i dym papierosowy. Czasem jest nie do odratowania. Pewnym pocieszeniem może być to, że figowce bardzo łatwo rozmnożyć z sadzonek liściowych i łodygowych. Większość z nich ukorzeni się w wodzie.  

Fikusy uwielbiają czyszczenie liści. Trzeba to robić regularnie. Fot.CanvaPro

Fikus to roślina pełna paradoksów. Z jednej strony – jego liście oczyszczają powietrze. W dobie wszechobecnego smogu ma to niemałe znaczenie. Z drugiej jednak strony - roślina jest trująca i alergiczna. Właściwości toksyczne ma białe mleczko, które wydziela się po zranieniu liści lub łodygi. Dlatego alergicy, rodzice małych dzieci i właściciele domowych zwierząt powinni dobrze zabezpieczyć figowca.  

Przeczytaj również: Dlaczego fikus benjamina gubi liście? Tak odratujesz roślinę

Jak dbać o fikusa - 5 ważnych zasad  

Wrażliwość i kapryśność figowca nie powinny odstręczać od jego uprawy. Wystarczy trzymać się kilku prostych reguł, a roślina odwdzięczy się nam swoją głęboką zielenią. Jak dbać o fikusa? Oto pięć ważnych zasad:  

  • Miejsce – jedno na zawsze 

Wybierz dla niego jedno i ostateczne stanowisko. Fikus nie lubi przestawiania. Najlepiej jasne lub w półcieniu. Może być to parapet wschodni lub zachodni, lub miejsce przy oknie. Parę godzin pełnego słońca nie zaszkodzi fikusowi, ale nie powinien w nim stać przez cały dzień, dlatego okna południowe nie są dobrym pomysłem. Figowca postaw w miejscu, w którym nie będzie narażony na trącanie i przeciągi. Bliskość często otwieranych okien mu nie posłuży.  

  • Podłoże - konieczny jest drenaż 

Gleba pod fikusa powinna być lekka i przepuszczalna. Konieczny jest tu drenaż i doniczka z odpływem. Odpływ przyda się również do podjęcia decyzji o przesadzeniu rośliny. Jeśli przez dziurkę w doniczce zaczną wystawać korzenie to znak, że figowca trzeba przesadzić. Pod doniczką powinna znajdować się podstawka. Jeśli kilka minut po podlewaniu zalega w niej woda, należy ją wylać.  

  • Podlewanie – nigdy zimną wodą 

Roślinę podlewaj zawsze dobrze odstaną i ciepłą wodą. Wcześniej ją przefiltruj lub przegotowuj. Zimna woda od razu zaszkodzi roślinie, w naturze figowiec w ogóle nie ma z nią do czynienia. Podlewaj roślinę raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze: wieczorem lub rano. Zimą ogranicz podlewanie. Nie przesadzaj z wodą, podlewaj dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Przelewanie nie służy fikusowi. Wygląda wtedy, jakby wiądł, podczas gdy po prostu nie ma jak odprowadzić nadmiaru wody. Za to dobrze postawić go obok nawilżacza lub na przykład w pobliżu akwarium. Figowiec lubi powietrze o wysokiej wilgotności.  

  • Szkodniki – przędziorki i czerwce 

Fikus jest częstym atakiem szkodników szczególnie w okresie zimowym. Najczęściej atakują go przędziorki i czerwce, których działanie objawia się drobnymi plamkami i przebarwieniami na liściach. Należy wtedy dokładnie spryskać roślinę wodą z dodatkiem cebuli lub czosnku. Pokrojone pół cebuli lub dwa ząbki czosnku zalej letnią wodą i odstaw na kilka dni. Potem stosuj jako oprysk lub przemyj roztworem liście. 

  • Czyszczenie liści - nie tylko woda 

Fikusy uwielbiają czyszczenie liści. W przypadku benjamina najlepiej jest zabezpieczyć glebę i spryskać go wodą z prysznica. Liście figowca sprężystego powinny być regularnie przemywane. To ułatwi roślinie procesy fotosyntezy i oczyszczanie powietrza, a także pomoże pozbyć się szkodników. Liście fikusa przemywaj letnią, odstaną wodą, do której możesz dodać kilka kropli płynu do naczyń. Utworzy to na liściach film, który zapobiegnie przyklejaniu się zabrudzeń i szkodników.  

Jest też ciekawostka ludowa na temat kapryśnych fikusów. Starsi ludzie mawiali, że aby fikus się nie obraził, trzeba mu raz w miesiącu "dać się napić”. Polegało to na dolaniu do podstawki wraz z wodą kieliszka wódki. Z wódką może lepiej nie ryzykować, ale roślinie z pewnością zrobi od czasu do czasu małe piwko. Odgazowane i odstane piwo o prostym składzie wymieszaj pół na pół z wodą. Roztworem podlej roślinę raz w miesiącu, pomijając okres zimowy. Słód i chmiel stanowią dla fikusa doskonałą odżywkę.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pielęgnacja i rozmnażanie fikusów. Jak o nie dbać?

Żółkną i natychmiast opadają. Co zrobić, żeby fikus benjamina przestał tracić liście?

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Przygotuj energetyczny tonik na pobudzenie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.