Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Co robić, gdy ziemia w doniczce pleśnieje? Posypanie cynamonem to za mało

Pleśń w doniczce to zjawisko dość częste, które pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym i może utrzymywać się aż do wiosny. Nie tylko psuje estetykę, ale również stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszych roślin. Jak zatem pozbyć się spleśniałej gleby? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest użycie cynamonu. Niestety przyprawa o pięknym zapachu nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Okazuje się jednak, że istnieje dużo skuteczniejszy sposób na pozbycie się pleśni w doniczce. Wystarczy jeden produkt z kuchni i po problemie.    

Co robić, gdy ziemia w doniczce pleśnieje? Posypanie cynamonem to za mało
Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami to dość powszechny problem, którego nie można lekceważyć. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda pleśń na ziemi w doniczce?

Pleśń w doniczce to częsty problem, z którym mierzą się miłośnicy domowej zieleni. Powodują ją grzyby, które utrudniają korzeniom dostęp do wody, a także obniżają atrakcyjność roślin. Pleśń w doniczce jest często mylona z osadem wapiennym, który powstaje w wyniku podlewania twardą wodą. Chociaż te dwa problemy na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, warto wiedzieć, jak je rozróżnić. Pleśń w doniczce najczęściej pojawia się na powierzchni podłoża lub na brzegach doniczki. Jej tekstura jest zazwyczaj miękka i delikatna. Pleśń w doniczce najczęściej jest biała, ale może też przybierać barwę szarawą lub żółtawo-brązową. W początkowym stadium pojawia się tylko na części podłoża, jednak z czasem rozprzestrzenia się na jego całą powierzchnię, a nawet dostaje się do głębszych warstw.           

Dlaczego ziemia w doniczce pleśnieje?

Problem pleśni w doniczce najczęściej ma miejsce od jesieni do wiosny i może wynikać z kilku powodów. Zazwyczaj przyczyna tkwi w nieprawidłowej pielęgnacji roślin. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

  • nadmierne podlewanie – stale wilgotna gleba tworzy idealne środowisko dla rozwoju pleśni. Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę;

  • słaby drenaż – odpowiednia warstwa drenażowa jest ważnym elementem w pielęgnacji roślin doniczkowych, gdyż zapewnia swobodny przepływ wody;

  • skażone podłoże – gleba, która była narażona na wilgoć i nie była odpowiednio przygotowana, może prowadzić do rozwoju pleśni. Poza tym ziemia nie może być zbita, gliniasta i ciężka.

Wśród innych powodów pojawienia się pleśni w doniczce warto wymienić m.in. niedobór światła, niską temperaturę w pomieszczeniu, a także wysoką wilgotność powietrza.

jak wygląda pleśń na ziemi w doniczce Pleśń w doniczce wskazuje na rozwój infekcji grzybiczej. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się spleśniałej gleby?

Czy spleśniała gleba jest szkodliwa dla roślin? Pleśń w doniczce, w przeciwieństwie do osadu wapiennego, nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ponieważ negatywnie wpływa na kondycję rośliny. Na powierzchni ziemi utrudnia naszym okazom pobieranie wody, soli mineralnych i innych składników odżywczych, niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto strzępki pleśni mogą przedostać się w głąb podłoża, ograniczając wyparowywanie wody. W rezultacie rośliny zaczynają gnić i obumierać. Oprócz tego pleśń w doniczce ma negatywny wpływ na zdrowie osób, które przebywają w tym samym pomieszczeniu. Wszystko za sprawą grzybów z rodziny Alternaria, które u alergików mogą powodować nasilenie się objawów uczuleniowych, m.in. kataru, kaszlu, zmian skórnych, a nawet ataków astmy i duszności.

Pleśń w doniczce to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak zatem pozbyć się spleśniałej gleby? Z pomocą przychodzą domowe sposoby. Najpopularniejszym z nich jest użycie cynamonu. Wystarczy posypać podłoże popularną przyprawą i po problemie. Jest jednak inny, dużo skuteczniejszy sposób na pozbycie się pleśni w doniczce. Przyda się produkt, który większość z nas ma w swojej kuchennej szafce. Chodzi o sodę oczyszczoną. Wystarczy zmieszać produkt z wodą, a następnie spryskać ziemię w doniczce. Dzięki temu soda oczyszczona szybko i skutecznie poradzi sobie z problemem pleśni w doniczce.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Paprotka gęsto się rozrośnie i przestanie gubić liście. Przygotuj jej specjalną odżywkę

Niezastąpiona domowa odżywka do strelicji. Gwarancja, że roślina zakwitnie

Najchętniej żerują na fiołku afrykańskim i pieniążku. Jak się pozbyć muszek z roślin doniczkowych?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.