Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Niezastąpiona domowa odżywka do strelicji. Gwarancja, że roślina zakwitnie

Strelicja nazywana jest również rajskim ptakiem ze względu na niespotykany wygląd kwiatów. Każdy właściciel tej wyjątkowej rośliny pragnie się ich doczekać, ale niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego strelicja nie chce kwitnąć? Poznaj najczęstsze przyczyny i dowiedz się, jak zrobić prostą odżywkę, po której egzotyczny okaz w końcu wypuści kwiaty. 

Niezastąpiona domowa odżywka do strelicji. Gwarancja, że roślina zakwitnie
Jeśli strelicja przestała kwitnąć, podlej ją domową odżywką. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego strelicja nie chce kwitnąć?

Strelicja to roślina doniczkowa, która słynie z niezwykle pięknego kwitnienia. Na zadbanym okazie, na szczytach wzniesionych łodyg, pojawiają się oryginalne kwiatostany, które wyglądają niczym głowy rajskich ptaków. Wyróżnia je imponująca wielkość (pojedynczy kwiat może mieć nawet 20 cm długości!), a także fantazyjne kolory. Ciesząca się największą popularnością strelicja królewska wydaje kwiaty zbudowane z zielonej pochewki, intensywnie pomarańczowych działek kielicha oraz kontrastujących z nimi niebieskich płatków, spośród których wychyla się znamię słupka.

Zdarza się, że strelicja wstrzymuje kwitnienie. Zdarza się, że strelicja wstrzymuje kwitnienie. Fot. CanvaPro

Każdy właściciel tej egzotycznej rośliny z niecierpliwością czeka, aż pojawi się na niej tak zjawiskowa ozdoba. Jednak nie wszystkie egzemplarze regularnie kwitną w warunkach domowych. Można wskazać kilka przyczyn tego zjawiska. Oto najczęstsze powody, dlaczego strelicja nie chce kwitnąć:

  • Niewłaściwe podlewanie – strelicja potrzebuje regularnego, obfitego podlewania, ale wyłącznie w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem. Jesienią oraz zimą należy nawadniać ją rzadko, dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce lekko przeschnie;

  • Nieodpowiednia ziemia – roślina ta nie lubi zalewania korzeni i zastojów wody. Jeśli zależy nam na kwitnieniu strelicji, żyzne i gliniaste podłoże powinniśmy wymieszać z piaskiem. Na dnie pojemnika z otworami odpływowymi powinna znaleźć się również gruba warstwa keramzytu;

  • Za mało światła – strelicja do kwitnienia wymaga dużej ilości naturalnego światła. Nie możemy jednak narażać jej na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Aby doczekać się kwiatów, donicę z okazem postawmy w jasnym miejscu z rozproszonym światłem;

  • Brak nawożenia – niedobór składników pokarmowych jest częstą przyczyną wstrzymania kwitnienia przez strelicję. W czasie wegetacji powinniśmy zasilać ją co 2 tygodnie nawozami bogatymi w fosfor i potas, ubogimi w zaś azot. Rośliny nie nawozimy w okresie spoczynku;

  • Wahania temperatury – gatunek ten jest wrażliwy na nagłe zmiany warunków temperaturowych, zwłaszcza zimą. Podczas uprawy strelicji należy unikać chłodnych przeciągów, spadku temperatury poniżej 12°C oraz trzymania okazu w pobliżu rozgrzanego kaloryfera. Warto jednak zadbać o niewielką różnicę temperatur między dniem a nocą (3-5°C), ponieważ w ten sposób pobudzimy kwitnienie strelicji.

Miejmy na uwadze, że strelicja jest zdolna do kwitnienia dopiero po 3-5 latach uprawy, gdy osiągnie odpowiednią wielkość.

Strelicja może zakwitnąć w warunkach domowych. Strelicja może zakwitnąć w warunkach domowych. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Anturium przestało kwitnąć? Wzmocnij je domowym nawozem z 2 składników

Odżywka na kwitnienie strelicji

Każda kilkuletnia strelicja królewska może zakwitnąć w warunkach domowych, jeśli będzie właściwie pielęgnowana. Zadbajmy o odpowiednie podlewanie, stabilne warunki temperaturowe oraz dostęp do dużej ilości światła. Nie zapominajmy również o regularnym zasilaniu okazu w składniki odżywcze, które są niezbędne do zawiązania kwiatów. Nie musimy kupować gotowych nawozów, doskonałą odżywkę na kwitnienie strelicji można przygotować w domu. Jak ją zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Skórkę z 1 banana kroimy na małe kawałki i umieszczamy w dużym słoju;

  • Zalewamy ją 1 l wody o temperaturze pokojowej i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 dni;

  • Po tym czasie płyn przelewamy przez sito, oddzielając namoczoną skórkę.

Tak przygotowanym nawozem ze skórki banana podlewamy strelicję co 2 tygodnie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Odżywka z cebuli do storczyków. Podlewaj regularnie, pąki szybko wyrosną

Sansewieria nie tylko oczyszcza powietrze. Dbaj o nią, bo ma inne właściwości lecznicze

Liście strelicji zwijają się w rulon? Sprawdź, co źle robisz

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.