Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Odżywka z cebuli do storczyków. Podlewaj regularnie, pąki szybko wyrosną

Zjawiskowe kwiaty storczyków są ich największą ozdobą. Nie zawsze jednak mamy szansę podziwiać ich niezaprzeczalne piękno. Zdarza się bowiem, że nawet zadbana roślina szybko zrzuca pąki lub wcale ich nie wypuszcza. Dlaczego storczyki nie chcą kwitnąć? Jak nakłonić je do kwitnienia? W dzisiejszym artykule zdradzamy przepis na prostą i tanią odżywkę, dzięki której twój storczyk błyskawicznie obsypie się kwiatami.

Odżywka z cebuli do storczyków. Podlewaj regularnie, pąki szybko wyrosną
Storczyk nie kwitnie? Zasil go domową odżywką. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego storczyki nie chcą kwitnąć?

Storczyki od lat cieszą się wyjątkową popularnością. Moda na te kwiaty nie mija, a doniczkę ze spektakularnie kwitnącym okazem możemy zobaczyć w większości domów. Nie każdy jednak jest w stanie zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Mimo starań zdarza się, że storczyki nie wytwarzają kwiatów. Niekiedy miesiącami czekamy na pojawienie się barwnych pąków. Jakie są tego przyczyny? Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych powodów, dlaczego storczyki nie chcą kwitnąć.

  • Zbyt wysoka temperatura – niech nie zwiedzie nas egzotyczna uroda storczyków – wbrew pozorom rośliny te nie przepadają za ciepłem. W sezonie wegetacyjnym warto zapewnić im różnicę temperatur między dniem a nocą, natomiast jesienią i zimą trzymać z dala od rozgrzanego kaloryfera. Aby storczyk kwitł, temperatura w pomieszczeniu w ciągu dnia powinna wynosić nie więcej niż 18-20°C, nocą zaś 16-18°C.

  • Brak światła – storczyki do kwitnienia wymagają widnego stanowiska z rozproszonym światłem. Nie możemy narażać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

  • Niska wilgotność powietrza – rośliny te preferują wysoką wilgotność powietrza. Aby regularnie kwitły, powinniśmy je często zraszać, a także stawiać w pobliżu urządzenia nawilżającego powietrze.

  • Niewłaściwe podlewanie – jeśli roślinie będzie brakowało wody, nie zakwitnie. Storczyk powinien być co tydzień wstawiany na ok. 30 min do naczynia z letnią wodą. Po wyjęciu trzeba poczekać, aż jej nadmiar wypłynie przez otwory na dnie doniczki.

  • Niedobór składników pokarmowych – storczyk do kwitnienia wymaga regularnego nawożenia. Warto stosować gotowe preparaty przeznaczone specjalnie dla tych roślin lub wykorzystywać łagodne, domowe odżywki, ponieważ storczyki nie lubią intensywnego nawożenia.

Niedobór składników pokarmowych to częsta przyczyna braku kwitnienia u storczyka. Niewłaściwe nawożenie to częsta przyczyna braku kwitnienia u storczyka. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Trzykrotka rozrośnie się po całym parapecie. Wystarczy przygotować dla niej prosty nawóz

Odżywka z czerwonej cebuli do storczyków – przepis i zastosowanie

Jeśli chcemy, aby nasz storczyk zakwitł, wyeliminujmy wszystkie błędy w ich uprawie. Zapewnijmy roślinie różnicę temperatur między dniem a nocą. Przestawmy ją na widne stanowisko z rozproszonym światłem, które będzie znajdowało się z dala od ciepłego grzejnika. Zadbajmy także o odpowiednią wilgotność powietrza i nie zapominajmy o systematycznym podlewaniu storczyka.

Warto również zasilać roślinę w niezbędne do zawiązania kwiatów składniki pokarmowe. Nie musimy w tym celu kupować drogich nawozów. Wystarczy zrobić domową odżywkę z czerwonej cebuli do storczyków. Wykorzystamy do niej łupiny z tego warzywa, które w innym razie wylądowałyby w koszu na śmieci, więc nie wydamy na jej przygotowanie ani grosza. Jak ją zrobić? Oto prosty przepis:

  1. obieramy kilka czerwonych cebul, aby otrzymać 1-2 garści łupin,

  2. łupiny z cebuli wkładamy do dużego słoja i zalewamy 1 l letniej wody,

  3. naczynie odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na całą dobę,

  4. po tym czasie płyn przelewamy przez sito, oddzielając namoczone obierki.

Tak przygotowaną odżywką z czerwonej cebuli podlewamy storczyka raz w tygodniu do momentu, aż pojawią się pierwsze pąki. Efektem kuracji będzie również poprawa ogólnej kondycji rośliny. Storczyk będzie miał soczyście zielone liście, które odzyskają turgor.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Po przesadzeniu zamiokulkas przestał rosnąć? Podlej go witaminową wodą, wypuści mnóstwo nowych liści

Dlaczego liście storczyka żółkną? Jaki wpływa na storczyki ma światło i stres

Efektowny i niewymagający. Jak uprawiać grubosza Hobbita?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.