Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Wiecznie zielona roślina idealna dla początkujących. Jak dbać o zroślichę?

Zroślicha, znana także pod nazwą syngonium, to wiecznie zielona roślina doniczkowa o lekko nietuzinkowym wyglądzie. Jest bardzo często spotykana w polskich domach, głównie ze względu na łatwą pielęgnację. Sprawdź, jak o nią dbać, by długo cieszyła swoim charakterystycznym i przyciągającym wzrok wyglądem. 

Wiecznie zielona roślina idealna dla początkujących. Jak dbać o zroślichę?
Zroślicha pięknie prezentuje się we wnętrzach. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zroślicha — charakterystyka 

Zroślicha (łac. Syngonium Schott) to pochodząca z Ameryki Południowej roślina z wiecznie zielonymi liśćmi. Może osiągać nawet do 20 m wysokości, jednak w warunkach domowych nie przekracza 1,5-2 m. W naturalnym środowisku jest pnączem, które do prawidłowego rozwoju wymaga odpowiedniego podparcia. Odmiany doniczkowe, ze względu na mniejsze rozmiary, mają bardziej zwarty pokrój, jednak im także warto zapewnić drabinkę lub palik, po którym mogłyby się piąć. Głównym walorem ozdobnym są liście wyrastające pojedynczo z długiej łodygi. Choć w lasach deszczowych rosną tylko zielone gatunki, to odmiany doniczkowe można spotkać w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykanymi są te w barwach: 

 • bieli, 
 • beżu, 
 • bladych róży, 
 • złota. 

Należy pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego nie poleca się jej do domów z małymi dziećmi czy zwierzętami. 

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Zroślicha — kwiaty 

Syngonium należy do rodziny obrazkowatych, co oznacza, że jej kwiatostan przybiera charakterystyczny kształt kolby. Roślinę hoduje się głównie dla okazałych liści, ponieważ kwitnie rzadko, a sam kwiat, nie jest zbytnio ozdobny. Gdy będziesz trzymać ją na parapecie, może się zdarzyć, że wytworzy kwiat po kilku latach, raczej w sezonie letnim. Przyjmuje się jednak, że w warunkach domowych ten proces nie zachodzi.  

 

Uprawa zroślichy w doniczce — wymagania 

Pielęgnacja zroślichy nie jest trudna, a wręcz polecana jest dla początkujących, co z pewnością wpływa na jej popularność. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu. Wybierając właściwe miejsce, należy mieć na uwadze to, w jakim środowisku żyje ona w naturze.  

Zroślicha potrzebuje dużej wilgotności powietrza — należy tego szczególnie pilnować w sezonie grzewczym. Można ją zraszać lub postawić na podstawce z keramzytem i wodą tak, by nie pobierała stale wody. Zbyt suche powietrze może prowadzić do zasychania liści i obumierania rośliny. Wymaga także stale wilgotnej gleby, jednak nie wolno zapomnieć o odpływie na dnie doniczki, by zapobiec gniciu korzeni. Zimą, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, warto ograniczyć jej podlewanie — nie potrzebuje ona takich dużych ilości wody jak latem. Co ciekawe, syngonium można z powodzeniem hodować w hydroponice. 

Zroślicha nie toleruje zimna. Najlepiej czuje się w temperaturze między 22°C a 27°C, jednak znaczący spadek formy można zaobserwować u tej rośliny poniżej 18°C. Lubi jasne miejsca, chociaż nie bezpośrednio nasłonecznione. Kiedy ma zbyt mało światła lub zbyt mało ciepła, łodygi wydłużają się, a liście rosną rzadziej, co sprawia, że pędy zaczynają wyglądać mniej zjawiskowo.  

Dobrą praktyką jest zwrócenie uwagi na to, jaką wodą się ją zrasza i podlewa – powinna być przegotowana, co pozwoli ograniczyć ilość wapnia, który może odkładać się na liściach. Warto je raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć z nich kurz. Syngonium powinno się przesadzać do większej doniczki raz do roku, najlepiej wiosną lub wczesnym latem. 

Zroślicha — nawożenie 

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju jest sprawą podstawową, dlatego warto pamiętać także o odpowiednim podłożu i nawożeniu. Ta roślina preferuje glebę próchniczą lub kompostową, o lekko kwaśnym odczynie. Warto nawozić ją od wiosny do jesieni — w fazie szybkiego wzrostu. Zalecany odstęp między kolejnymi dawkami nawozu to dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzają się preparaty płynne, wieloskładnikowe o dużej zawartości potasu i azotu. 

Zroślicha nie toleruje zimna. Fot. Pixabay

 

Zroślicha — szkodniki i choroby 

Omawiana roślina jest raczej bezproblemowa i rzadko kiedy trzeba walczyć z jej szkodnikami, jednak nieprawidłowa pielęgnacja zroślichy może doprowadzić do pojawienia się na niej niechcianych gości. 
Najczęściej spotykane pasożyty to: 

 • przędziorki, 
 • wciornastki, 
 • wełnowce, 
 • tarczniki, 
 • mszyce. 

Zazwyczaj pojawiają się one, gdy roślina jest osłabiona, na przykład przez zbyt niską wilgotność powietrza. 

Choroby, jakie mogą zaatakować syngonium, mają głównie podłoże grzybowe. Mogą być one skutkiem przelania rośliny lub nieodpowiedniej temperatury. Do jej objawów zalicza się: nieestetyczne plamy na liściach oraz gnicie łodyg. Inną z chorób, która może dotknąć zroślichę, jest bakteryjna plamistość liści — zarówno przyczyny, jak i objawy są bardzo podobne do grzybicy. Warto także pamiętać, by zroślicha nie była wystawiona na bezpośrednie promienie słoneczne, gdyż może to doprowadzić do poparzenia lub usychania liści. 

Najpopularniejsze odmiany zroślichy w polskich domach 

Ta roślina ma bardzo wiele odmian, które różnią się między sobą wyglądem i kolorem liści, ale także wielkością. W uprawie zroślich dominują warianty syngonium stopcowego, bo to właśnie ono doczekało się największej ilości wariantów ozdobnych. Najczęściej uprawiane rodzaje to: 

 • Emerald Gem — liście tej odmiany są bardzo ciemne, raczej jednolite kolorystycznie — osiąga dość duże rozmiary, 
 • Pixie — cechują ją mała wielkość oraz drobne liście – są one ciemnozielone na brzegach, a wzdłuż żyłek i na środku kolor zmienia się na beżowy, 
 • Neon Robusta — jedna z najbardziej atrakcyjnych odmian — jej liście są duże (mogą mieć nawet 20 cm) i mają delikatny różowy kolor z lekkim połyskiem, 
 • Tricolor — dość rzadko spotykany wariant, a także jeden z droższych; charakteryzuje się wyjątkowo zjawiskowym ubarwieniem — liście są zielone z beżowymi i różowymi plamami, 
 • Arrow — to odmiana podobna kolorystycznie do odmiany Pixie, jednak liście są większe, mają kształt strzały i osadzone są na długich ogonkach; osiąga około 40 cm wysokości. 

Rozmnażanie zroślichy 

Zroślichę warto raz na jakiś czas rozmnożyć. Pozwala to na otrzymanie kilku sadzonek, które będą po wypuszczeniu korzeni będą samodzielnymi roślinami. Można tego dokonać na dwa sposoby: 

 • najprostszym rozwiązaniem jest rozmnożenie rośliny przez obcięcie pędów i ukorzenienie ich w wodzie lub mieszance torfu z piaskiem. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić wiosną lub latem. Zarówno woda, jak i podłoże powinny mieć temperaturę około 20°C; 
 •  drugą możliwością, odrobinę bardziej wymagającą, są okłady. Potrzebna jest do nich druga, pusta doniczka, do której należy przytwierdzić jeden z pędów z węzłem. Roślina powinna wypuścić korzenie, a gdy to nastąpi, można odciąć ją od rośliny matecznej. 

Syngonium jest bardzo popularną rośliną w klimacie umiarkowanym, na co z pewnością wpływa mnogość odmian i ich rozmaity wygląd. Jest też łatwa w uprawie i pielęgnacji, co sprawia, że będzie też odpowiednia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami. W jej hodowli istotne jest regularne podlewanie oraz zapewnienie wysokiej temperatury. 

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.