Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zachwyca bogactwem barw i wzorami na liściach. Kaladium domowe – wymagania i pielęgnacja

Szukasz oryginalnej rośliny doniczkowej o efektownych liściach? Kaladium może okazać się strzałem w dziesiątkę. Trudno przejść obok tej rośliny obojętnie, ponieważ jej liście mają bogate kolory i niepowtarzalne wzory. Jakie warunki należy zapewnić kaladium, aby móc cieszyć się jego wyjątkową urodą? Przestrzegaj kilku ważnych wskazówek, a stanie się wyjątkowym elementem każdej aranżacji.

Zachwyca bogactwem barw i wzorami na liściach. Kaladium domowe – wymagania i pielęgnacja
Kaladium domowe zachwyca urodą swoich liści. Jak pielęgnować tę oryginalną roślinę? Fot.Firn/CanvaPro

Spis treści:

Kaladium domowe – ozdoba wnętrza

Kaladium (Caladium) to jedna z najbardziej efektownych roślin doniczkowych, która zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zieleni domowej. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej (głównie z Kolumbii i Brazylii) i należy do rodziny obrazkowatych. W środowisku naturalnym może dorastać do około metra wysokości, natomiast w uprawie doniczkowej osiąga zwykle 30-50 cm. Kaladium domowe tworzy podziemne bulwy, z których w sezonie wegetacyjnym wyrastają duże i strzałkowate liście. Są one delikatne, cienkie i osadzone na długich ogonach, a ich wygląd przykuwa wzrok. Mają one bogate kolory i atrakcyjne wzory – mogą być białe, cytrynowo-zielone, różowe lub czerwone, z różnymi obrzeżeniami i kolorowym unerwieniem. Dzięki temu kaladium będzie wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.

W sprzyjających warunkach roślina może zakwitać. Są one mało dekoracyjne, zwłaszcza w zestawieniu z kolorowymi liśćmi. Kwiaty są drobne i złożone z kolby otoczonej kremowo-białą lub zielonkawą pochwą. Warto też wiedzieć, że przed zimą liście obumierają, a cała roślina przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy jej zapewnić odpowiednie warunki do przezimowania.       

Kaladium domowe – odmiany

W sprzedaży najczęściej można znaleźć odmiany kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor). Różnorodność kolorów i wzorów jest ogromna, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują takie odmiany, jak:

  • 'White Queen' – odmiana o dużych, białych liściach z zieloną obwódką oraz różowym unerwieniem;

  • 'Pink Beauty' – odmiana o różowych liściach z zielonym obrzeżem raz ciemnoróżowym unerwieniem, pokrywają je różowo-zielone cętki;

  • 'Strawberry Star' – wyróżnia się białymi liśćmi z wyraźnymi zielonymi nerwami i różowymi plamkami;

kaladium domowe Kaladium występuje w wielu odmianach, które różnią się kolorem liści. Fot.khuruzero/123RF.com

  • 'Frieda Hempel' – ciekawa odmiana, która charakteryzuje się jasnoczerwonymi liśćmi z ciemnozielonymi brzegami oraz ciemnoczerwonym unerwieniem;

  • 'White Christmas' – tworzy duże, sercowate liście w kolorze białym z zielony unerwieniem;

  • 'Fiesta' – odmiana o białych, efektownych liściach z czerwony żyłkowaniem;

  • 'Miss Muffet' – urocza odmiana karłowa, która dorasta do 30 cm wysokości; tworzy pstrokate liście z różowymi, białymi lub zielonymi wzorami;

  • 'Bottle Rocket' – tworzy różowo-białe liście z czerwonym unerwieniem i zieloną obwódką;  

  • 'Tapestry' – wyjątkowa odmiana o biało-zielonych liściach, które zdobi wyraźny rysunek czerwonych nerwów;

  • 'Florida Sweetheart' – odmiana o czerwono-różowych liściach z zielonym obrzeżem.  

Przeczytaj również: Przypomina drzewko z czarodziejskiego lasu. Radermachera sinica (China Doll) - uprawa i pielęgnacja

Jak uprawiać kaladium domowe?

W naturze kaladium rośnie w wilgotnych lasach deszczowych, dlatego ma dość specyficzne wymagania. Jeśli jednak spełnimy jego podstawowe wymagania, będzie zachwycać swoim okazałym wyglądem. Sprawdź, jak uprawiać kaladium domowe.

  • Stanowisko – roślina preferuje miejsca ciepłe i jasne, ale o rozproszonym świetle. Jej delikatne liście są wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie, które może spowodować ich poparzenie. Może też rosnąć w półcieniu, choć wtedy jej lisice nie będą aż tak ładnie wybarwione. Optymalna temperatura dla kaladium to 20-25 st. C. Jest wrażliwe na przeciągi i niskie temperatury. Ponadto roślina wymaga dużej wilgotności powietrza, ale nie lubi zraszania (może to doprowadzić do pojawienia się plam na liściach). Pomocne może okazać się ustawienie doniczki z kaladium na tacy z wilgotnym żwirkiem. Można też użyć nawilżacza powietrza. Należy unikać stawiania rośliny w pobliżu kaloryferów.

jak uprawiać kaladium domowe Kaladium domowe ma dość specyficzne wymagania, ponieważ w naturze porasta tropikalne lasy Amazonii. Fot.sophyphotos/123RF.com

  • Ziemia – kaladium domowe najlepiej czuje się w podłożu lekkim i dobrze przepuszczalnym. W tym celu doskonale sprawdzi się mieszanka ziemi liściowej, torfu, humusu i piasku. Dobrym wyborem będzie też ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu i torfu. Ważne jest, aby podłoże było lekko kwaśne (pH 5,5-6,0).     
  • Podlewanie – roślinę podlewamy umiarkowanie, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie. Nie toleruje zarówno przesuszenia (wejdzie szybciej w stan spoczynku), jak i nadmiaru wilgoci w podłożu, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Do podlewania najlepiej sprawdzi się woda miękka (m.in. odstana), o temperaturze pokojowej lub nieco wyższej.

  • Nawożenie – w okresie wiosenno-letnim roślinę należy odżywiać co 2-4 tygodnie. Warto sięgnąć po nawozy do roślin zielonych lub tych o ozdobnych liściach, które zawierają podstawowe składniki odżywcze.

  • Zimowanie – na czas zimy kaladium domowe przechodzi w stan spoczynku, dlatego pod koniec sezonu warto zacząć przygotowywać roślinę do zimowania. W sierpniu zaprzestajemy nawożenia i stopniowo ograniczmy podlewanie. Gdy liście zaschną, doniczkę należy przenieść do suchego i ciemnego pomieszczenia o temperaturze 15-18 st. C. Bulwy można także wyjąć z ziemi, a następnie umieścić w skrzynkach lub kartonach wypełnionych suchym torfem.

  • Sadzenie – wczesną wiosną bulwy kaladium sadzimy w świeżym podłożu. Umieszczamy je stożkiem wzrostu do góry na głębokość 5-10 cm. Doniczka powinna mieć otwory na dnie, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Nie można też zapomnieć o warstwie drenażowej. Po posadzeniu rośliny podlewamy i ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 20-25 st. C.

kaladium domowe odmiany Zimą kaladium przechodzi w okres spoczynku. Fot.propipo/123RF.com

  • Rozmnażanie – przy okazji sadzenia bulw można je podzielić i posadzić do pojedynczych doniczek. Dzielimy je tak, aby każda część zawierała co najmniej jedno oczko i korzenie. Powierzchnię cięcia warto zabezpieczyć preparatem grzybobójczym lub węglem aktywnym. Warto pamiętać, że kaladium jest rośliną trującą, dlatego całą pracę wykonujemy w rękawiczkach. Roślinę można też rozmnożyć poprzez wysiew nasion, choć jest to proces dość czasochłonny. Ponadto można to zrobić poprzez sadzonki pobierane z rośliny matecznej.

  • Choroby i szkodniki – kaladium może paść ofiarą mączniaka prawdziwego, który objawia się białym, mączystym nalotem na liściach. W okresie spoczynku bulwy rośliny mają skłonność do gnicia, dlatego warto je co jakiś czas sprawdzać pod kątem zmian chorobowych. Wśród szkodników zagrożenie dla rośliny stanowią m.in. mszyce, przędziorki oraz wełnowce.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Woda utleniona do kwiatów doniczkowych. Uratujesz zwiędłego storczyka i marnego zamiokulkasa

Aloes - roślina o niezwykłych właściwościach. Uprawa, właściwości i wykorzystywanie aloesu w domu

Będzie konkurować z gwiazdą betlejemską. Jak pielęgnować azalię w doniczce, by długo kwitła?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.