Spis treści:
- Jak woda utleniona pomaga roślinom?
- Jak stosować wodę utlenioną do roślin doniczkowych?
- Woda utleniona do storczyka
Nadtlenek wodoru to nieorganiczny związek chemiczny, który wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej, chemicznej oraz kosmetycznej. Niewiele osób jest świadomych, jakie ma właściwości. Niska cena oraz dostępność sprawiają, że szybko stanie się naszym ulubionym środkiem w pielęgnacji roślin.
Jak woda utleniona pomaga roślinom?
Nadtlenek wodoru to substancja żrąca, która działa utleniająco. Do produkcji wody utlenionej wykorzystuje się 3-procentowy roztwór tej substancji. W pielęgnacji roślin przydaje się do niszczenia tkanek szkodników. Wynika to z zawartości wolnego tlenu, dzięki któremu giną szkodliwe patogeny oraz zarodniki. Dodatkową zaletą jest to, że uwolniony do gleby tlen działa jak aerator.
Woda utleniona może w szczególności pomóc roślinom, które nie są w dobrej kondycji. Eliminuje i zapobiega gniciu korzeni, jednocześnie stymulując ich zdrowy wzrost. Likwiduje infekcje grzybicze, zwalcza szkodniki. Poprawia jakość gleby, zwiększając w niej poziom tlenu. Tym samym stwarza środowisko, które jest nieprzyjazne dla rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Zwiększa odporność rośliny oraz wspomaga szybsze kiełkowanie nasion.
Woda utleniona poprawia jakość gleby kwiatów doniczkowych, zwiększa w niej poziom tlenu. Fot. Afrika Images/CanvaPro
Jak stosować wodę utlenioną do roślin doniczkowych?
Wodę utlenioną można stosować do roślin doniczkowych na różnych etapach rozwoju. Należy z jej dodatkiem przyrządzić roztwór. Warto pamiętać, że szybko traci on właściwości, przez co należy stosować go od razu.
Wodę utlenioną i letnią wodę mieszamy w proporcji 1:4. Takim roztworem podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie.
Kiedy zauważymy, że na liściach i pędach rośliny pojawiły się szkodniki, możemy stosować roztwór jako oprysk. W tej sytuacji warto jednak lekko zmienić proporcje. Wodę utlenioną warto wymieszać z wodą 1:1. Następnie wystarczy przelać płyn do butelki z atomizerem i rozpylić go na zainfekowanych częściach rośliny. Najlepiej zrobić to wieczorem, aby nie ryzykować kontaktu roztworu ze światłem słonecznym.
Przeczytaj również: Woda utleniona do storczyków i innych kwiatów. Przeczytaj, zanim zaczniesz stosować
Woda utleniona do storczyka
Roztwór z wodą utlenioną jest szczególnie polecany do pielęgnacji storczyków, ze względu na ich tendencję do gnicia i chorób grzybowych. Stosowanie go oczyści korzenie i pędy rośliny z chorobotwórczych patogenów oraz mikroorganizmów. Wzmocni ją i będzie stymulować do szybkiego wzrostu.
W przypadku storczyków lepiej niż podlewanie sprawdzi się oprysk roztworem z wodą utlenioną. Należy wykonywać go raz w tygodniu, najlepiej wieczorem. Powinniśmy jedynie uważać, aby rozpylić go bezpośrednio na nowe pąki, które dopiero się rozwijają.
Woda utleniona będzie również przydatna, kiedy rozwój rośliny został zahamowany i nie wytwarza nowych kwiatów. Warto ją stosować, kiedy liście zaczną tracić swoją barwę albo opadać.
W przypadku storczyka wodę utlenioną warto stosować, gdy roślina przestała kwitnąć a liście trącą kolor. Fot. Anna Hirna/CanvaPro
Jak uratować przelanego storczyka za pomocą wody utlenionej?
Roztwór z wodą utlenioną to również doskonały ratunek dla przelanej rośliny. Jeśli storczyk zaczyna przejawiać objawy gnicia, należy wyciągnąć go z doniczki i usunąć spomiędzy korzeni resztki podłoża. Doniczkę dezynfekujemy za pomocą wody utlenionej. Jeśli zauważymy na korzeniach ślady pleśni, je również dezynfekujemy. Nowe podłoże wsypujemy do czystej doniczki i przesadzamy storczyka.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Weź ją do sprzątania łazienki, nie uwierzysz, jak zadziała
Dlaczego pąki storczyka usychają? Częste i nietypowe przyczyny więdnięcia orchidei
Natychmiastowo wyciąga pleśń z kwiatów doniczkowych. Sposób na usuwanie pleśni z liści