Spis treści:
- Pleśń w doniczce i na liściach - skąd się bierze?
- Usuwanie pleśni z liści kwiatów doniczkowych
- Jak usunąć pleśń z doniczki? Naturalne sposoby
- Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?
Pleśń w doniczce i na liściach - skąd się bierze?
Pleśń w doniczce i na liściach może brać się z wielu powodów, jednak zawsze sprowadzają się one do faktu, że roślinie nie zapewniono odpowiednich warunków do rozwoju. Najczęstszym powodem jest nadmierne podlewanie gleby. Przez to roślina nie nadąża z pobieraniem jej, a ziemia jest stale mocno wilgotna i zaczyna tworzyć doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów.
Pleśń w doniczce i na liściach pojawi się, gdy gleba ma słaby drenaż. W takiej sytuacji woda po podlewaniu nie może swobodnie przepłynąć i jest zatrzymywana. Dzieje się wówczas to samo, co w przypadku zbyt częstego podlewania. Podłoże staje się bardzo wilgotne i daje zarodnikom pleśni możliwości rozwoju.
W doniczce lub na liściach pleśń może brać się z zanieczyszczonej ziemi. Niejednokrotnie ziemia doniczkowa, którą kupujemy w sklepach ogrodniczych, może być już skażona zarodnikami grzyba. Przez to wsadzenie rośliny i podlanie jej może aktywować patogeny, prowadząc do powstania niebezpiecznego nalotu.
Pleśń w doniczce może pojawić się, gdy gleba ma zbyt słaby drenaż. Fot. Handmadepictures/123RF.com
Usuwanie pleśni z liści kwiatów doniczkowych
Mogłoby się wydawać, że aby usunąć pleśń z liści, wystarczy przetrzeć je wilgotną lub suchą szmatką. Okazuje się, że jest to ogromny błąd. Takie działanie może doprowadzić do łatwego rozprzestrzenienia zarodników, również w obrębie innych roślin.
Pleśń z liści kwiatów doniczkowych usuniemy, spryskując je preparatami grzybobójczymi. Można kupić gotowe substancje, jednak warto sięgnąć po domowe sposoby. Są one naturalne i o wiele tańsze od rozwiązań ze sklepów ogrodniczych. W tym celu możesz sięgnąć po mieszankę wody z sodą oczyszczoną.
Wymieszaj 1 litr wody z 1 łyżeczką sody, a następnie przelej to do butelki ze spryskiwaczem. Roztwór rozpyl na zakażonych liściach po obu stronach, ale możesz go wykorzystać zarazem na glebę. Aby mieć pewność, że usuniesz pleśń z liści rośliny doniczkowej na dobre, zabieg powtórz po tygodniu.
Jeśli pleśń nie zajęła całej rośliny, a tylko pojedyncze liście, to aby się jej pozbyć, wystarczy usunąć zarażone tkanki. Wycinamy liście pokryte białym nalotem, ale także te z widoczną czarną pleśnią. Przy tym korzystamy z ostrego, zdezynfekowanego sekatora. Po wszystkim ponownie odkaź narzędzie.
Przeczytaj również: Pleśń w doniczce wyrosła nawet na cynamonie. Tylko ten specyfik poradził sobie z problemem
Jak usunąć pleśń z doniczki? Naturalne sposoby
W przypadku, gdy pleśń pojawiła się tylko na fragmencie ziemi w doniczce, wystarczy zdjąć ją i wyrzucić. Po takim zabiegu glebę należy regularnie kontrolować, gdyż grzyby mogą powrócić. Widząc, że osad zaczyna nawracać, warto sięgnąć po naturalne sposoby zwalczania pleśni z doniczki.
Najpopularniejszym sposobem na usunięcie pleśni z doniczki jest użycie cynamonu. Niewielką ilość przyprawy wystarczy posypać na podłoże, delikatnie przemieszać i pozostawić. Zabieg można powtórzyć po około 2 tygodniach. Z cynamonu można również zrobić roztwór. Konkretnie użyć trzeba 1 łyżki cynamonu i wymieszać ją z 1 szklanką ciepłej wody. Mieszankę przelej do spryskiwacza i rozpyl po podłożu.
Na usunięcie pleśni z doniczki kwiatka sprawdzi się także domowa mieszanka octu jabłkowego i wody. 2 łyżki octu zmieszaj z 1 litrem wody, a następnie tym spryskaj skażone miejsca. Nalot szybko zniknie.
Takie domowe, naturalne środki przeciwgrzybiczne skutecznie zwalczą pleśń z doniczki. W dodatku są tanie i bezpieczne. Może być to szczególnie ważne, gdy w domu mamy zwierzęta lub małe dzieci, a nieświadomy kontakt z chemikaliami mógłby im zaszkodzić.
Jeśli natomiast pleśń będzie cały czas powracać, może to oznaczać, że jej zarodniki są głęboko osadzone w podłożu. Wtedy konieczne może być przesadzenie rośliny do nowej doniczki i ziemi. Przy tym pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu korzeni.
Gdy domowe metody na usunięcie pleśni z doniczki nie działają, roślinę trzeba przesadzić. Fot. Alona1919/123RF.com
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?
Aby zapobiec powstawaniu pleśni w doniczce, trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest zapewnienie glebie odpowiedniego drenażu. Nie może być ona zbita i gliniasta, gdyż wtedy będzie zatrzymywać wodę. W tym celu możesz całkowicie wymienić ziemię na nową, bardziej przepuszczalną lub rozluźnić dotychczasową z użyciem keramzytu, perlitu lub drobnych kamieni.
Pleśń nie pojawi się w doniczce, jeżeli roślina nie będzie nadmiernie podlewana. Nawadniajmy ją, dopiero gdy ziemia będzie delikatnie przeschnięta, ale nie wysuszona. Dodatkowo lepiej używać mniejszych ilości wody, które korzenie swobodnie pobiorą, niż jednorazowo zalewać je ilością, której nie będą w stanie „wypić”.
Ostatnim sposobem na zapobiegnięcie powstawania pleśni w doniczce jest ustawienie rośliny w miejscu z zapewnionym dobrym przepływem powietrza. W pomieszczeniu nie powinno być też zimno. Takie warunki pozwolą na łatwe przesychanie gleby, co będzie skutecznie uniemożliwiać rozwój zarodników grzybów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Monstera wreszcie zaczęła wypuszczać nowe liście. Pomogła kuracja z herbaty
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? Oto 3 przyczyny i proste rozwiązania problemu