Rośliny domowe

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

Sępolia fiołkowa, saintpaulia ionantha czy saintpaulia, to popularny fiołek afrykański. Jest to niezwykle ozdobna roślina, chętnie hodowana w mieszkaniach. Pospolity fiołek domowy przez cały rok ma barwne kwiaty i mięsiste liście tworzące rozetę. W sprzedaży jest wiele odmian, które zachwycają swoją urodą. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady uprawy sępolii i jak prawidłowo o nią dbać. 

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski
Fiołek afrykański to roślina długowieczna. Jeśli będziesz pamiętać o zasadach jej pielęgnacji, powinna zdobić twoje mieszkanie przez wiele lat. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sępolia charakterystyka 

Fiołek afrykański, występujący również pod nazwą sępolia fiołkowa (łac. Saintpaulia ionantha), a równie często nazywany saintpaulią jest jedną z najpopularniejszych roślin kwitnących w doniczkach.  

Sępolia należy do rodziny ostrojowatych (łac. Gesneriaceae), a etymologia nazwy wskazuje, że pochodzi ona z Afryki, dokładnie z okolic Tanzanii. Swoją nazwę roślina zawdzięcza baronowi Walterowi von Saint Paul St. Claire, który odkrył ją już w XIX wieku, właśnie w Afryce Południowej. 

Fiołki afrykańskie to stosunkowo drobne rośliny doniczkowe. Zazwyczaj osiągają wysokość do 10 cm, mając przy tym od 12 do 15 cm średnicy rozety liściowej. Co istotne, kwitną nieprzerwanie przez cały rok, a podziwiać je można szczególnie latem, wtedy są najbardziej obfite. 

Sępolia występuje w różnych kolorach. Najbardziej popularne są kwiaty w kolorze ciemnoniebieskim. Istnieją również odmiany o barwie fioletowej, czerwonej, białej oraz różowej. Do tych ciekawszych zalicza się kwiaty dwukolorowe, półpełne, pełne lub z pofalowanymi płatkami. Warto wspomnieć, że właściwie co roku w sklepach pojawiają się nowe odmiany saintpauli, o coraz bardziej różnorodnych barwach, a nawet kształtach. Liście rośliny są jasno lub ciemnozielone. Charakteryzują się białymi brzegami lub widocznymi u nich przebarwieniami. 

fiołki afrykańskie Fiołki doniczkowe bardzo dobrze rosną przy rozproszonym świetle. Fot.123RF.com

Fiołek afrykański – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Jeśli zdecydujesz się na zakup rośliny, zwróć uwagę na jej ogólną kondycję. Rośliny doniczkowe powinny mieć żywozielone liście oraz liczne pąki kwiatowe. To w przypadku sępolii będzie cechą łatwą do zidentyfikowania, ponieważ jej liście mogą być bardzo różnorodne, nietrudno będzie więc zauważyć te odpowiednie. Liście rośliny równie często mają lekko czerwony lub niebieski nalot, a wewnętrzna strona blaszki ma czerwony kolor. Jeśli chcesz mieć pewność co do kondycji rośliny, pamiętaj, aby zakupić ją w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. 

Sępolia nie przepada za mrozem. Dlatego, gdy kupujesz fiołek afrykański zimą, zadbaj o jego ochronę przed chłodem. Można na przykład owinąć nabytą roślinę w gazetę, folię lub karton. Warto przy tym wspomnieć, że młoda sępolia jest kwiatem ogólnodostępnym, a jej cena jest stosunkowo niska i wynosi ok. 10 zł. 

Przeczytaj również: To dlatego liście fiołka więdną i gniją. Ten zabieg pozwoli ci go uratować

Fiołki afrykańskie uprawa i rozmnażanie 

Sama uprawa fiołka afrykańskiego, jak i rozmnażanie tej pięknej rośliny nie są skomplikowane. Ze względu na płytki system korzeniowy, roślina ta dobrze się przyjmuje i rośnie w płaskich pojemnikach. Najlepiej wypełnić je ziemią torfową, o kwaśnym odczynie pH – 4,5-5,5. Roślina dobrze czuje się w stanowiskach jasnych, jednak nie lubi ostrego słońca.  

Co ciekawe, fiołek afrykański preferuje wilgotne pomieszczenia, w których temperatura otoczenia przekracza 12°C. Najbardziej korzystna temperatura powietrza to ok. 18-23°C. Sępolia lubi też regularne podlewanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. 

  • Rozmnażanie sępolii 

Rozmnażanie fiołków należy przeprowadzić poprzez ukorzenie sadzonki liściowej. Sadzonki powinny być pobierane wiosną, najlepiej w okolicach maja lub czerwca. Liście przeznaczone do rozmnażania powinny być zdrowe i jędrne. Poleca się wybrać liść z długim ogonkiem. Ogonek należy umieścić w podłożu w taki sposób, aby liść zachował stabilność. Gleba natomiast powinna być stale wilgotna, ale bez przesady.  

Ukorzenianie i wykształcenie młodych liści zajmuje fiołkowi od 4 do 8 tygodni. Kwiaty zwykle pojawiają się po około 6 miesiącach od ukorzenienia. Tak wyhodowana sępolia będzie identyczna jak roślina mateczna.  

Istnieje także inny sposób rozmnażania owych roślin, a mianowicie, rozmnażanie z nasion. W tym przypadku jednak uzyskane rośliny nie będą takie same, jak te, z których pobiera się nasiona. Jeśli jednak chcesz się tego podjąć, pamiętaj, że nasiona wysiewa się wyłącznie wiosną. 

  • Nawożenie fiołka afrykańskiego i przesadzanie 

Nawożenie młodych sępolii nie jest konieczne. Starsze okazy należy zasilać ok. 2 razy w miesiącu. W tym celu stosuje się specjalne nawozy przeznaczone dla Saintpaulia ionantha czy ozdobnych roślin doniczkowych. Korzystny wpływ na rozwój fiołka ma także nawożenie preparatami przeznaczonymi dla roślin uprawianych w kwaśnym podłożu, np. cytrusów czy różaneczników. Pamiętaj, że zima to czas, w którym roślina nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Dodatkowo musisz pamiętać, że sępolia ma płytki system korzeniowy, więc najlepiej sadzić ją w płaskich doniczkach. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez júlia (@julia_rosalvo)

Fiolek afrykański co roku wymaga przesadzania do świeżej ziemi. Należy ją przenosić do doniczki zaledwie o numer większej. Robi się tak, ponieważ roślina lepiej kwitnie w nieco za ciasnej osłonce, niż zbyt obszernej.   

Przeczytaj również: Afrykański fiołek – kwiat o spektakularnym wyglądzie przez cały rok. Jak go pielęgnować?

Dodatkowa pielęgnacja fiołka afrykańskiego w domu 

Aby twoja roślina wyglądała pięknie przez cały rok, oprócz wyżej wymienionych zasad pielęgnacji powinieneś pamiętać również o tym, że: 

  • udomowiony fiołek w doniczce owszem, lubi wilgotne powietrze, ale nie znosi spryskiwania liści i kwiatów, 
  • liści fiołka nie należy moczyć. Wówczas zwiększa się niebezpieczeństwo związane z pojawieniem się chorób rośliny oraz możliwość poparzenia liści (zwłaszcza gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Żeby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny najlepiej ustawić doniczkę z fiołkiem na podstawce, którą uprzednio wypełni się kamykami lub keramzytem i zaleje wodą. Można także umieścić doniczkę w większym pojemniku usłanym wilgotnym mchem, 
  • liście sainpaulii powinno się czyścić z kurzu miękkim, suchym pędzelkiem. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać płynu ani środków do nabłyszczania liści, 
  • sępolia nie znosi przeciągów. Dlatego od wiosny do jesieni należy (co ok. 2 tygodnie) zasilać roślinę płynami do roślin kwitnących, 
  • fiołka podlewa się wlewając wodę do podstawek (a nie do doniczki), ok. 2 razy w tygodniu. W tym celu używa się wody odstanej o temperaturze pokojowej. Między jednym, a drugim podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć. 

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, zyskasz pewność, że twoja roślina przez cały rok będzie tak samo zdrowa, silna i zachwycająca. Musisz jednak pamiętać, że fiołek domowy najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu, a nawet piasku czy perlitu. Co więcej, w pielęgnacji sępolii systematycznie należy usuwać jej połamane, uszkodzone lub suche liście, a także przekwitłe kwiaty rośliny. 

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.